Saturday, 23 October 2021
شناسه خبر:5576

ستاره های نبرد هوایی

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

کتاب ستاره‌های نبرد هوایی، نوشته امیر سرتیپ2 خلبان دکتر احمد مهرنیا، کتابی سریالی است در قطع رقعی با بیش از 500 صفحه که در حال حاضر دو جلد آن در انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

هر جلد از این کتاب حاوی زندگینامه و خاطرات 50 تن از خلبان‌های نیروی هوایی ارتش در دوران دفاع مقدس است خاطراتی از دقایقی سخت و نفس‌گیر و هول آور در آستانه باریک مرگ و زندگی که تنها مردانی شیردل، توان عبور از آن دقایق را داشته اند.

در جلد یک این مجموعه سرتیپ دوم بازنشسته یوسف سمندریان به عنوان یکی از راویان خاطرات خود در این کتاب، به ماجرای حمله ای که به یک پادگان نیروی زمینی در شرق عراق داشته اند، اشاره می کند.

این ماموریت با موفقیت انجام می شود، اما سمندریان لیدر گروه را گم می کند و در ارتفاع پایین خود را به ایران می رساند؛ بعد ناگهان متوجه می شود که آمپر بنزین در وضع بحرانی قرار دارد.

لحظاتی بسیار دشوار سپری می شود تا او به فرودگاه می رسد و تقاضای نشستن فوری می کند. ولی موتور اول درست در لحظه ﺗﻤﺎﺱ ﭼﺮﺥﻫﺎ ﺑﺎ ﺍﻭﻝ ﺑﺎﻧﺪ خاموش می شود. ﺩﻭﻣﻴﻦ ﻣﻮﺗﻮﺭ هم ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻧﺪﺍﺷﺘﻦ ﺳﻮﺧﺖ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﻬﺎﯼ ﺑﺎﻧﺪ ﺧﺎﻣﻮﺵ شده و هواپیما می ایستد. بدین ترتیب آن لحظات لبریز از استرس به پایان می رسد.

هر جلد از این مجموعه بیش از یکصد خاطره کوتاه همراه با سه عکس جدید و قدیم از خلبانان مندرج دارد.

با توجه به اینکه مطالب این مجموعه  از صحت و سقم بالایی برخوردار است، می‌تواند به عنوان منبع مطمئن و مناسبی برای بهره‌برداری تمامی علاقمندان به اطلاعات هوایی دوران دفاع مقدس تلقی شود و هر یک به فراخور حرفه و سلیقه خود از آنها استفاده کرده و نسبت به خلق آثار جدید در قالب داستان‌های تخیلی، داستان کودک و نوجوان، شعر، مستند تلویزیونی، کتاب‌های مستقل، رمان و ... اقدام کنند.

 

 

منبع: نوید شاهد

Post comment as a guest

Comments | Add yours
  • No comments found