Wednesday, 27 September 2023
شناسه خبر:6486

زندگینامه شهید مختار مظاهری در پرسش از خانواده

  • انداز قلم
رزمندگان شهید

نحوه شهادت را مرقوم فرمائيد:

در مورخه 25 آذرماه سال 57 که عده ای از مردم دیندار و باایمان با شعاری ضد رژیم پهلوی فریادهای اسلام خواهی سر می کشیدند و به طرفداری امام خمینی با رژیم پهلوی مبارزه می کردند، مورد هجوم وحشیانه افراد مسلح رژیم شاه قرار گرفتند و شهید مورد اصابت گلوله های مهاجمین قرار گرفت و یک روز در بیمارستان مورد عمل قرار گرفت و شهید گردید.

 وي‍ژگيها و خصوصيات اخلاقي، مذهبي و اجتماعي شهيد، و نيز رابطه ايشان را با والدين، خانواده، دوستان و مردم را به طور مختصر مرقوم داريد.

شهید مختار مظاهری هر چند خودش بی بضاعت بود با همه اینها به مال و زر و زیور دنیا ذرٌه ای ارزش قائل نبود و به نماز و روزه بسیار پایبند بوده و علاقه مخصوصی به روحانیٌت داشت. به همین خاطر وقتی که از کارش فارغ می شد بدون استراحت در کنار روحانیٌون در مسجد اعظم به مبارزه با رژیم فاسد پهلوی می پرداخت، همان روزی که مورد اصابت گلوله از پشت قرار گرفت، یکی دو ساعت قبل از آن در ناحیه پا مورد گلوله قرار گرفته بود با وجود احساس خطر مرگ باز هم از پا ننشست و به میدان مبارزه رفت و این دفعه سه گلوله خورده بود که منجر به شهادت وی گردید. در رفتار با مردم بسیار صادق و مهربان بود. ضمناً بسیار جسور بود.

 وضعيت فرهنگي و اقتصادي خانواده شهيد را به طور مختصر مرقوم فرمائيد.

از بدو ازدواج با همسر بدون مسکن بود و در خانه های استیجاری زندگی می کرد. خود شهید خواندن و نوشتن کمی می دانست. از نظر اقتصادی بسیار در مضیقه بودند.

 شهيد اوقات فراغت خود را چگونه مي‌گذرانيد؟

اوقات فراغت خود را در مسجد و در کنار روحانیٌت مبارز می گذراند. در ماه های رمضان و محرم تا پایی از شب در مسجد به عبادت و ذکر خدا مشغول می شد.

 موضع گيريهاي شهيد در برابر گروهكهاي ضد‌انقلاب چگونه بود؟ چنانچه با آنها مشاجره و درگيري داشت توضيح دهيد.

شهید مختار ظاهری با هیچ کدام از گروهها آشنائی و رابطه نداشت و لذا با هیچکدام از آنها رو برو نشده بود تا اینکه مشاجره کند، ایشان فقط در کنار روحانیٌت مبارز بود و پیرو خط امام بود.

 آخرين توصيه و پيام شهيد چه بود؟ و چنانچه از ايشان خاطره جالبي بياد داريد، مرقوم فرمائيد.

آخرین توصیه شهید این بود که عظمت و بزرگواری امام خمینی را آن طور که شایسته است با افراد فامیل بیان کنید، چنانچه اکثریت مردم دنیا به شخصیت و عظمت این مرد بزرگ پی برده اند و از امام بزرگمان تقلید کنید.

 زمينه‌هاي تخصصي، هنري و فرهنگي و آثار باقي مانده از ايشان را مرقوم داريد.

شهید مختار مظاهری پایه یک رانندگی را داشت و در نجٌاری نیز مهارت داشت.

 بازتاب شهادت ايشان در محيط خانواده، خويشان، دوستان و محيط كار چگونه بوده است؟

جسارت و شجاعت وی در مبارزه با رژیم فاسد پهلوی زبانزد افراد فامیل و آشنایان بود.

 علاقه شهيد به حضرت امام(ره) و تأكيد ايشان بر تبعيت و پيروي از اوامر حضرت امام را بنويسيد.

شهید مظاهری در تشریف فرمائی امام خمینی به ایران بسیار بی صبرانه فعالیٌت می کرد وقتی می دید که آمدن امام به تأخیر افتاد به گریه می افتاد و لعن و نفرین به رژیم شاه می کرد و از امام تقلید می کرد و این تقلید را به همه توصیه می کرد.

 چنانچه از شهيد وصيتنامه كتبي موجود است در صورتي كه شفاهاً به عنوان وصيت مطلبي نزد خانواده باشد مرقوم گردد.

شهید مظاهری زباناً می گفت که به بلند فکریهای امام پی ببرید و از او تقلید کنید. راه امام راه کامل دین و قرآن است و سعادت دین و دنیا در عمل تضمین می کند.طبق توصیه امام هرگز به سمت زر و زیور نروید. امام فرموده دین از سیاست جدا نیست و این یک واقعیت روشنی است هر کس که این معنا را نمی داند اسلام را درست نشناخته است.

 چنانچه پيامي براي امت شهيدپرور داريد و يا مطلب ديگري در مورد شهيد به نظرتان مي‌رسد به طور مختصر مرقوم داريد.

از امٌت شهیدپرور می خواهم فرامین امام را هرگز فراموش نکنند به خانواده شهدا ارزش و احترام مخصوص قائل شوند و فداکاری های شهیدان را فراموش نکنند و در پی احترام به جانبازان و شهدا و مفقودان حجاب اسلامی را بیشتر مراعات کنند و به پیروزی از آیت ا... خامنه ای که به حق جانشینی امام راحلمان می باشد دستورات ایشان را کاملاً اجرا کنیم.

درود به روان مطٌهر امام راحلمان و تمام شهدا و با درود به رهبر بزرگمان آیت ا... خامنه ای، والسلام.

 

منبع: نوید شاهد

Post comment as a guest

Comments | Add yours
  • No comments found