Saturday, 23 September 2023
شناسه خبر:3975

روایت هایی از «امداد و انتقال درهشت سال دفاع مقدس و تجارب آن» در یک کتاب

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

«امداد و انتقال درهشت سال دفاع مقدس و تجارب آن» عنوان کتابی تحقیق و پژوهشی است که سیر و انواع امدادرسانی در جنگ جنگ تحمیلی را بیان می کند.

«امداد و انتقال درهشت سال دفاع مقدس و تجارب آن» توسط و حمیدرضا غلامی، فروغ سرهنگی، دکتر مرتضی خاقانی زاده و دکتر سهیل نجفی مهری تدوین شده و توسط نشر مدافعان به چاپ رسیده است.

اين كتاب در هشت فصل به شرح فعاليت‌هاي امداد و انتقال در دفاع مقدس پرداخته شده و با استفاده از تجارب به‌دست‌آمده، الگويي براي امداد و انتقال در شرايط بحران ارائه داده است.

فصل های این کتاب شامل «فصل اول: کلیات امداد و انتقال»،

«فصل دوم: ضرورت های امداد و انتقال در هشت سال دفاع مقدس»،

«فصل سوم: سطوح خدمات امداد و انتقال در هشت سال دفاع مقدس»،

«فصل چهارم: اقدامات ضروری امدادی و رسیدگی به مجروحان»،

«فصل پنجم: انتقال مجروحین»،

«فصل ششم: امداد و انتقال در پدافند جنگ های نوین در هشت سال دفاع مقدس»،

«فصل هفتم: مدیریت و فرماندهی در امداد و انتقال»

«فصل هشتم: بهره برداری از تجارب امداد و انتقال در دفاع مقدس» می شوند.

روایت هایی از «امداد و انتقال درهشت سال دفاع مقدس و تجارب آن» در یک کتاب

فصل پنجم و ششم از فصل های خواندنی این کتاب هستند. خواننده در فصل پنجم با عنوان «انتقال مجروحین» با موضوع هایی همچون روش های حمل مجروحین، حمل دستی، حمل استاندارد، حمل یک نفره، انتقال مصدومین در شرایط خاص، امداد و انتقال مجروحین در کوهستان، امداد و انتقال مصدومین درخودرو آتش گرفته، تخلیه خدمه تانک، منفجر نشدن گلوله آرپیچی ضد نفر، اصابت خمپاره به بازوی رزمنده، امداد و انتقال در باتلاق، تجهیزات انتقال دستی، تجهیزات انتقال زمینی و هوایی، نفربرهای زرهی و تجهیزات مورد استقاده در انتقال دریایی آشنا می شود.

در فصل ششم با عنوان «امداد و انتقال در پدافند جنگ های نوین در هشت سال دفاع مقدس» به موضو هایی نظیر سیستم امداد و انتقال مصدومان شیمیایی، امداد و انتقال مصدومان شیمیایی عملیات کربلای 5 و والفجر 8، حجم مجروحین در والفجر 8، حملات شیمیای به سردشت، امداد و انتقال مصدومان حملات شیمیای حلبچه، رفع آلودگی پس از حملات شیمیایی، زنجیره امداد و انتقال در جنگ های نوین، مجموعه اقدامات خودامدادی توسط رزمنده، عوامل شیمیای اعصاب، پیشگیری و امداد و انتقال در عوامل تاول زا، امداد و انتقال در عوامل شیمیایی ناتوان کننده، عوامل شیمیایی ضداغتشاش، مشخصات بمب های فسفری و راه های شناسایی هنگام برخورد با بمب های فسفری پرداخته شده است.

این کتاب به سفارش کنگره 3000 شهید استان خراسان شمالی تهیه شده است و از این رو در بخش مقدمه به قلم سرهنگ پاسدار محمود وضیع آمده است:

«تشکیل واحد بهداری در هر یک از یگان ها و لشکرها و تامین امکانات و تجهیزات و ایجاد بیمارستان های صحرایی و اورژانس تا نزدیکترین نقطه به نبرد، شاهکاری بود که به وجود آمده بود تا رزمندگانی که در صحنه نبرد آسیب می بینند، در کمترین زمان ممکن مداوا شوند.

مرکز حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه بسیج خراسان شمالی نیز در راستای ترویح فرهنگ ایثار و شهادت، با تحت پوشش قرار دادن این اثر، گوشه ای از فعالیت های عظیم نیروهای بهداری را در اختیار محققین و رزمندگان قرار می دهد. استان خراسان شمالی در کنار 3000 شهید به این خطه دفاع مقدس، تعدادی شهید بهداری نیز تقدیم انقلاب اسلامی کرده و مفتخر است از 5 سردار بهداری خراسان بزرگ 3 سردار شهید آن متعلق به خراسان شمالی هستند. این شهیدان عبارتند از سردار شهید عباسعلی قدوسی مقدم، علی نجفی و رجب علی میرزایی.

کتاب 392 صفحه ای «امداد و انتقال درهشت سال دفاع مقدس و تجارب آن» تالیف حمیدرضا غلامی، فروغ سرهنگی، دکتر مرتضی خاقانی زاده و دکتر سهیل نجفی مهری با شمارگان 1000 نسخه و به بهای 25 هزار تومان سال 1397 توسط نشر «مدافعان» تهیه و به چاپ رسیده است.

 

 

منبع: نویدشاهد

Post comment as a guest

Comments | Add yours
  • No comments found