Wednesday, 27 September 2023
شناسه خبر:4055

«پرواز از پنجره جنوبی» خاطرات شهید علیرضا حاجی‌بابایی

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

انتشارات سوره مهر کتاب «پرواز از پنجره جنوبی»، شامل خاطراتی از شهید علیرضا حاجی‌بابایی را منتشر کرد. این اثر به قلم سیدمحمدرضا رضوی نوشته شده است.

در فصل اول این کتاب، به زندگی سردار شهید علیرضا حاجی بابایی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته می‌شود.

فصل دوم روایت فعالیت‌های انقلابی اوست که به وقایعی تا قبل از شروع جنگ تحمیلی پرداخته است، حضور در کردستان و مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب، بخشی از این تاریخ است.

فصل سوم، آغاز جنگ تا عملیات بازی دراز دوم و 8 شهریور را شامل می‌شود؛ مقطعی که شهید حاجی‌بابایی، به همراه پاسداران مظلوم، در جبهه‌های سرپل ذهاب از پیشروی سپاه مکانیزه عراق، جلوگیری به عمل می‌آورند.

فصل چهارم، روایت مجاهدات رزمندگان در عملیات بازی دراز دوم و حوادث بزرگ روز هشتم شهریور سال شصت است .

فصل پنجم کتاب نیز به عملیات مؤثر و جریان‌ساز 11 شهریور، موسوم به عملیات شهیدان رجایی و باهنر می‌پردازد. این عملیات در مناطقی از سرپل ذهاب به وقوع پیوسته و شهید حاجی‌بابایی، فرماندهی یکی از مهم‌ترین محورهای آن را بر عهده داشت.

فصل ششم، شامل وقایع بعد از عملیات 11 شهریور، تا درگیری‌های تنگ کورک می‌شود.

فصل هفتم، موضوعات و حوادث جبهه‌های غربی کشور در زمستان سال 60 و بهار سال 61 را از منظر خاطرات مربوط به علیرضا، مورد بررسی قرار داده است.
در فصل هشتم و فصل پایانی کتاب، به تشریح حضور شهید حاجی‌بابایی، در عملیات رمضان پرداخته‌ شده است، فصلی که با وداع او با دنیا و وصال با محبوب خود، پایان می‌یابد.

 

 

منبع: نویدشاهد

Post comment as a guest

Comments | Add yours
  • No comments found