Wednesday, 27 September 2023
شناسه خبر:4400

40 شهید بهداری ارتش از روزهای انقلاب تا جبهه‌های جنگ

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

«سپیدپوشان روسفید»، یادنامه 40 شهید بهداری ارتش جمهوری اسلامی ایران در مبارزات انقلاب تا دوران دفاع مقدس به قلم رضا منتظر است.

کتاب «سپیدپوشان روسفید» گردآوری و تالیف رضا منتظر، یادنامه‌ای برای 40 شهید بهداری ارتش جمهوری اسلامی ایران از بحبوحه انقلاب تا دوران هشت سال دفاع مقدس است که در روزهای اخیر از سوی انتشارات ایران سبز راهی بازار نشر شد.

علاوه بر بیان برخی ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی،‌ وصیت‌نامه و خاطرات، در بخش پایانی این کتاب شاخصه‌هایی از سبک زندگی 40 شهید بهداری و تصاویر رنگی از برهه‌هایی از زندگی این شهیدان، ضمیمه شده است.
 
در بین این 40 شهید والامقام، نام پزشکیار اقدس احمدوند؛ نخستین بانوی شهید ارتش نیز دیده می‌شود. اقدس احمدوند در سال ۱۳۳۵ چشم به جهان گشود و روزهای شیرین کودکی را در زادگاهش ملایر پشت‌سر گذاشت.

پس از اخذ مدرک دیپلم در بیمارستان مشغول کار شد. همزمان با اوج‌گیری مبارزات مردمی، او نیز به یاری انقلاب شتافت و در این راه از تهدیدهای رئیس بیمارستان نمی‌هراسید، تا اینکه در تاریخ هفتم بهمن 1357 پس از رسیدگی به بیماران در بیمارستان، در تظاهرات پیچ شمیران شرکت کرد، اما سفاکان رژیم بیرحمانه او را هدف گلوله قرار دادند و در سن ۲۲ سالگی به شهادت رسید. مزار پاک او در بهشت‌زهرا (س‌) قرار دارد.
 
جلد نخست از کتاب «سپیدپوشان روسفید» در 408 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 25 هزار تومان از سوی انتشارات ایران سبز به بازار نشر عرضه شده است.

 

 

منبع: نویدشاهد

Post comment as a guest

Comments | Add yours
  • No comments found