Saturday, 23 October 2021
شناسه خبر:5646

خبر شهادتش را کم‌کم به پدرش دادند!

  • انداز قلم

مادر شهید "حسن علی" می‌گوید: «من به سفر مشهد مقدس رفته بودم که حسن شهید شده بود، و مسئولین بسیج خبر شهادتش را کم کم به پدرش دادند.»

خاطرات دفاع مقدس

شهید حسن علی، یادگار «رمضانعلی» دهم مرداد ماه سال 1342 در تهران به دنیا آمد. او که در خانواده‌ای مذهبی و دوستدار اهل بیت(ع) پرورش یافته بود، پس از پایان دورهِ ابتدایی، تحصیلات راهنمایی خود را در منطقه امامزاده حسن به پایان رساند.

در ایامی که انقلاب اسلامی در حال شکوفایی بود، او نیز در کنار درس و تحصیل، در راهپیمایی‌های ضد طاغوتی شرکت می‌کرد.

شهید علی در سال 1360 به همراه خانواده به شهر قدس نقل مکان کرد و در آن ایام در حالی که سال آخر تحملش را پشت سر می‌نهاد، به اتفاق برادران بسیجی و امام جمعه شهر قدس جهت فراگیری درس اخلاق و الهیات به قزوین رفت.

با آغار جنگ تحمیلی، با جلب رضایت‎نامه پدر و مادرش وارد جبهه شد و در عملیات بیت المقدس حضور پیدا کرد و از ناحیهِ پای چپ مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد.

پس از بهبودی نسبی بار دیگر راهی جبهه‌های نبرد گردید و در عملیات پیروزمندانه مسلم ابن عقیل نقش آفرینی نمود.

سرانجام این شهید گرانقدر در تاریخ پانزدهم مهرماه سال 1361 بر اثر اصابت تیر به قلب مبارکش و پس از گذشت دوازده روز از منطقه به وطن منتقل و به خاک سپرده شد.

روایتی از مادر شهید

وقتی که خبر شهادت حسن را به منزل رساندند، فقط حاجی (همسرم) در منزل حضور داشت و ما برای زیارت امام رضا(ع) در مشهد حضور داشتیم.

در آن روز چند نفر به درب منزل آمدند و از حاجی خواستند که به بسیج برود، با حضور حاجی در بسیج به او می‌گویند که حسن زخمی شده، همسرم شروع به گریه می‌کند و می‌گوید: اگر حسن شهید شده به من بگویید و آنها کم کم به حاجی می‌گویند چندین روز بود که حسن شهید شده بود و پیکرش در بیابان مانده بود و پس از چند روز آن را به شهر قدس آوردند.

 

 

منبع:

1. کتاب قدسیان قدس

2. نوید شاهد

Post comment as a guest

Comments | Add yours
  • No comments found

خاطرات دفاع مقدس

پیغام رسان شهادت

پیغام رسان شهادت

پدر شهید "علی‌اکبر طحانی" می‌گوید: «از جبهه شنیده بود علیرضا برادر کوچکش شهید شده است، فرمانده‌اش گفته بود که برو به خانواده‌ات خبر بده. به خانه آمد ناراحت بود، مادرش پرسید: علی‌اکبر چیزی شده؟ جواب داد: مادر کمرم درد می‌کند.»
احترام به پدر

احترام به پدر

پدر شهید "حسین بغدادی" می‌گوید: «روزی قرار بود باهم به باغ برویم. موتوری داشتیم، به حسین گفتم: پسرم تو با موتور به باغ برو. گفت: نه بابای عزیزم. من می‌توانم پیاده بیایم، شما با موتور بیایید.»
نامه‌ای از راه‌های پُر پیچ و خم کردستان

نامه‌ای از راه‌های پُر پیچ و خم کردستان

شهید"قهرمان آدیگوزلی" در نامه‌ای خطاب به برادرش می‌نویسد:«برادر جان ببخشید نامه برای شما ننوشته بودیم. این نامه در کوه‌ها، دره‌ها و راه‌های پر پیچ و خم برای شما ارسال می‌کنم.»
نامه‌ای از جنس دلتنگی

نامه‌ای از جنس دلتنگی

شهید"حسین غلام‌پور" در نامه‌اش بیان می‌کند:«راستش خیلی دلم برای شما تنگ شده است و آرزو می‌کنم هر چه زودتر به دیدار شما بیایم.»
محمود خواب شهادتش را دیده بود

محمود خواب شهادتش را دیده بود

همسر شهید "محمود نسایی" می‌گوید: «بار آخری که محمود برای مرخصی آمده بود، برایم از خوابی دیده‌ بود، با گروهی از همسنگرانم به شهادت می‌رسم. من بسیار ناراحت شدم.»
شهادت لباس دامادی من است

شهادت لباس دامادی من است

مادر شهید "حسین پازوکی" می‌گوید: «یک بار هم سر صحبت را باز کردم و از ازدواج و انتخاب دختر مناسب برای زندگی آینده‌اش حرف زدم؛ اما همان موقع لبخند زد و گفت: خدا شاهد است مادر! شهادت هزار مرتبه بهتر از داماد شدن و عروسی کردن است.»
رضایت‌نامه مجوز عبور علیرضا شد

رضایت‌نامه مجوز عبور علیرضا شد

مادر شهید "علیرضا جلیلی سیارمشهد" می‌گوید: «به خاطر سن و سال کم علیرضا اجازه رفتن به جبهه را به او نمی‌دادند و او تصمیم با گرفتن رضایت‌نامه از من به جبهه برود.»

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

در یکی از عملیات ها بود که ما حدود 6 نفر بودیم و گرفتار حدود 300نفر از نیروهای عراقی شدیم، اما از آنجاکه خدا خواست...

Category: دفاع مقدس

سید مجتبی هاشمی: تا خون در رگ ماست اجازه نخواهیم داد که دشمن به یک وجب از خاک ما تجاوز بکند.

Category: دفاع مقدس

شهید همت به تاریخ 17 اسفند ماه 1362 در عملیات خیبر در جزیره مجنون به شهادت رسید. با شهادت شهید بزرگوار حاج محمد...

Category: دفاع مقدس