دوشنبه, 03 آذر 1399
شناسه خبر:3619

آرزوهایی که منافقین به گور بردند

  • انداز قلم

فرماندهی و هدایت رادمردی بی­ بدیل به نام صیاد دلها شهید علی صیاد شیرازی در عملیات مرصاد یکی از بزرگترین نبردهای دوران ۸ سال دفاع مقدس رقم خورد تا جایی که می توان گفت شهادت این بزرگمرد توسط منافقین شاید انتقام شکست این گروه ملحد در عملیات مرصاد و به قول منافقین، فروغ جاویدان بود.

مقالات و تحلیل ها

با پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در بیست و هفتم تیرماه ۱۳۶۷ از سوی جمهوری اسلامی ایران، عراق در همکاری با سازمان ملل متحد با بهانه تردید نسبت به تصمیم ایران در پذیرش قطعنامه، کارشکنی می کرد و با پیشنهادهای غیرمنطقی، بیشتر اهداف خود را در عدم امکان اجرای قطعنامه متمرکز کرده بود و در این رابطه برای کسب امتیازات موردنظر خود در میز مذاکره برای صلح و جلب اذهان عمومی و بین المللی اقدامات جنون آمیز روزهای آغازین جنگ تحمیلی را دوباره به کار بست.

از روز جمعه ۳۱/۴/۱۳۶۷، تجاوزی سراسری در  ۳ منطقه آغاز کرد که این عمل دشمن بعثی فقط ۳ روز پس از پذیرش قطعنامه توسط ایران صورت پذیرفت. در منطقه جنوب با تهاجم از ۲ محور شلمچه و کوشک با هدف تصرف مجدد خرمشهر به داخل خاک ایران پیشروی کرد و از محور کوشک قصد اشغال جاده اهواز- خرمشهر را داشت.

در منطقه غرب با تهاجمی گسترده، شهرهای قصر شیرین، سر پل ذهاب، گیلانغرب، نفت شهر، سومار و مناطق میمک، صالح آباد، گلان و امیرآباد را اشغال و در استان کرمانشاه در محور قصر شیرین و سر پل ذهاب تا روستای ماهیت پیشروی کرد (محلی که چند روز بعد نیروهای منافقین از آن عبور کرده و وارد شهر کرند و شهر اسلام آباد شدند.)

در منطقه شمالغرب هم اقدام به حمله کرد که بدون کسب موفقیت، در ارتفاعات منطقه متوقف شد و با پیام و فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، روح تازه ای در نیروهای رزمنده اسلام دمیده شد و با هجوم مردمی، یک بسیج عمومی دیگر و مقاومت سراسری در برابر ارتش عراق شکل گرفت و صدام با شدت درگیری ها مجبور شد دستور عقب نشینی دهد و فقط پس از ۲۴ ساعت، ارتش عراق در اطلاعیه نظامی خود عقب نشینی به مرزهای بین المللی را در مناطق جنوب اعلام کرد.

آغاز عملیات مرصاد ۳/۵/۱۳۶۷

پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ ،عراق در بن‌بست سیاسی و نظامی قرار گرفت و از طرف دیگر در این میان، منافقین تنها گروهی بودند که همه‌ حیثیت و هستی خود را در گرو جنگ گذاشته بودند. آنان در تحلیل‌های درون‌گروهی خویش معتقد بودند که امکان پذیرش آتش‌بس از سوی ایران ناممکن است و باور داشتند که جمهوری اسلامی ایران زمانی که از جنبه‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی به بن‌بست کامل برسد قطعنامه را خواهد پذیرفت.

بنا بر تفکر منافقین، در چنین شرایطی سقوط جمهوری اسلامی حتمی و قدرت به سازمان منافقین منتقل خواهد شد.

بنابراین فرصت پیش‌آمده را زمان مناسبی دانسته و مسعود رجوی (سرکرده‌ منافقین) نیروهایش را آماده حمله به ایران کرد. عراق با حمایت و پشتیبانی تسلیحاتی و هوایی از منافقین و برای کاستن حجم نیرو‌های خودی در غرب و اهدافی که در جنوب داشت، اقدام به تک وسیعی در خرمشهر نمود.

رجوی با هماهنگی صدام در جمع نیروهایش حضور یافته و اعلام کرد :«برادران و خواهران عزیزم! فرصت را مغتنم بشمارید اکنون زمان حمله به ایران است، نیروهای ایرانی از عراق شکست خورده و به مرز فروپاشی رسیده. اجازه ندهید تجدید قوا نماید از مرز که بگذرید ایرانی‌ها با آغوش باز شما را خواهند پذیرفت». نام عملیات را فروغ جاویدان گذاشتند و نیرو‌های منافقین را در ۲۵ تیپ و هر تیپ ۲۰۰ نفر جمعاً به استعداد ۵۰۰۰ نفر سازماندهی کردند و آنها را در عملیات شرکت دادند.

عراق با هجوم و آتش سنگین در سر پل ذهاب و صالح‌آباد و با انجام هلی برن در منطقه پاطاق (نزدیک سر پل ذهاب) این مناطق را تصرف و راه ورود منافقین به داخل خاک ایران را هموار کرد.

با ورود منافقین به داخل کشور، نیروهای عراقی در چندین نوبت برای پشتیبانی نیروهای منافقین اقدام به بمباران خطوط نیرو‌های ایرانی در مرزهای ایران کرده و هلیکوپتر‌های نیروبر عراق مرتباً به پشتیبانی منافقین مشغول بودند. هدف منافقین از حمله به ایران با تانک‌های برزیلی دجله (دارای چرخ‌های لاستیکی و سرعتی معادل ۱۲۰ کیلومتر در ساعت) تسخیر چندین شهر در مسیر و نهایتاً رسیدن به تهران و به دست گرفتن قدرت بود و برابر زمانبندی، باید ساعت ۶ بعد از ظهر روز دوشنبه ۳ مردادماه به کرند، ساعت ۸ شب به اسلام‌آباد و ۱۰ شب به کرمانشاه رسیده باشندو در این شهر دولت خویش را اعلام کنند و ۳۳ ساعت بعد در تهران باشند.

مقارن ساعت ۱۴:۳۰ در تاریخ ۳ر۵ر۱۳۶۷ منافقین و ارتش عراق عملیات مشترک خود را با هجوم زمینی آغاز و به‌طرف شهر کرند غرب پیش روی کردند. ساعت ۱۸ ر۳۰ به شهر کرند که خالی از سکنه بود رسیدند به‌طرف پادگان شهر رفتند و ۳۴ نفر از کارکنان آماد و پشتیبانی پدافند هوایی ارتش را به طرز فجیعی به شهادت رساندند. (۲۲ سرباز و ۱۲ کادر)

پس از تصرف کامل شهر به طرف اسلام‌آباد پیشروی کردند و به محض رسیدن به مدخل شهر، اقدام به قطع برق و ارتباط مخابراتی و نیز تیراندازی و آشفته کردن اوضاع کردند و بیماران و بیمارستان را به آتش کشیده و به شهادت رساندند تعدادی از رزمندگان و مردم بومی با منافقین درگیر شدند که به علت عدم انسجام نیرو‌ها و آمیختگی منافقین با مردم، اوضاع از کنترل نیروهای نظامی خارج و شهر نیز به تصرف آن‌ها درآمد. سپس نیروهای پیاده عراقی به‌طرف کرمانشاه عزیمت کردند که در منطقه حسن‌آباد (۲۰ کیلومتری اسلام‌آباد) به دلیل جمع‌آوری و سازماندهی جدید رزمندگان ایرانی، نیروهای منافقین زمین‌گیر شدند.

عملیات مرصاد

رزمندگان اسلام در ارتفاعات چهارزبر ضمن تشکیل خط پدافندی با نیروهای منافقین درگیر شدند و بعد از ظهر ۴ مرداد سال ۱۳۶۷ سه‌راهی اسلام‌آباد-کرند در محاصره نیروهای ایرانی قرار گرفت. نیروهای ایرانی برای مقابله در روز ۵ مرداد ۱۳۶۷، عملیات مرصاد را با رمز یا علی ابن ابی طالب (ع) آغاز کردند و طی چندین ساعت با تلاش نیروهای سپاه پاسداران، ارتش، خلبانان دلاور هوانیروز، نیروی هوایی و کارکنان پدافند هوایی ارتش و مردم بومی منطقه، صدها تن از منافقین را به هلاکت رساندند که جمعی اقدام به فرار و تعدادی نیز با خوردن قرص سیانور خودکشی کردند.

نیروهای تحت امر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی ستون خودرویی منافقین را در جاده اسلام آباد به طرف کرمانشاه در تنگه چهار زبر (مرصاد) مورد هجوم قرارداده و تقریبا نابود ساختند و یگان های زمینی از طرف ایلام و کرمانشاه ستون ماشینی منافقین را محاصره کرده و هزاران نفر را کشته و زخمی کرده و تعداد قابل توجهی را نیز به اسارت درآوردند و به این ترتیب آخرین عملیات گسترده نظامی در ۸ سال دفاع مقدس با پیروزی کامل پایان یافت.

باید اذعان داشت که فرماندهی و هدایت رادمردی بی­ بدیل به نام صیاد دلها شهید علی صیاد شیرازی در عملیات مرصاد یکی از بزرگترین نبردهای دوران ۸ سال دفاع مقدس رقم خورد تا جایی که می توان گفت شهادت این بزرگمرد توسط منافقین شاید انتقام شکست این گروه ملحد در عملیات مرصاد و به قول منافقین، فروغ جاویدان بود.

نتایج حاصل از عملیات مرصاد

* فروپاشی نظام رزمی منافقین با اقتدار توان دفاعی و آمادگی نیروهای سطحی و زمینی سپاه پاسدارن و ارتش جمهوری اسلامی ایران.

* تلفات عملیات فروغ جاویدان. گروهک منافقین ۱۳۰۴ نفر کشته خود را رسما تائید و تعداد مجروحان را ۱۵۰۰ نفر اعلام کردند. تجهیزات منهدم شده گروهک در مجموع ۶۱۲ خودرو از انواع مختلف، ۷۲ تانک و زره­پوش، ۲۱ توپ ۱۲۲ م م، ۵۱ تفنگ ۱۰۶ م م که عمدتأ بدون خودروی حمل  کننده بودند برآورده شده است.

آمار غنائم نیز حدود ۵۰۰ دستگاه انواع خودرو و مقادیر زیادی تجهیزات انفرادی و جمعی بوده است.

* انهدام ۱۸ فروند از هواپیماهای مدرن عراق که توسط هواپیماهای رهگیر و شکاری بمب‌افکن نیروی هوایی و سامانه‌های موشکی هاگ و جنگ‌افزارهای ارتش و سپاه پاسداران انجام شد.

دستاوردها

* به رخ کشیدن اقتدار و توانمندی‌های نیروهای مسلح ایران به جهان کفر و استکبار و مأیوس شدن نیروهای عراقی از درگیری مجدد با ایران اسلامی.

* فروپاشی گروهک منافقین و ریزش بسیاری از عناصر باسابقه و نیروهای اصلی منافقین و سرخوردگی هوادارانشان در داخل کشور پس از عملیات مرصاد.

* تفکر ابلهانه و به‌دور از منطق مجامع بین‌المللی، حکام عراقی و سرکرده‌ منافقین مبنی بر پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به لحاظ استیصال مطلق ایران درزمینه نظامی.

تهیه و تنظیم: موزه و تاریخ نگاری نیروی پدافند هوایی آجا

منابع:

۱- سرتیپ دوم بازنشسته خورند، محمود، کتاب «پدافند هوایی در گذر هشت سال دفاع مقدس»

۲- سرتیپ غلامی، علی، کتاب «پدافند هوایی در دفاع مقدس»

۳- بهمنی محمد مسعود، کتاب «منافقین در کمینگاه صیاد»

۴- سرهنگ جعفری، مجتبی، کتاب «اطلس ماندگار نیروی زمینی»

 

 

منبع:

1. روزنامه اطلاعات

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد