چهارشنبه, 13 مرداد 1400
شناسه خبر:3625

نخبه‌ای که جبهه دانش و دفاع را لحظه‌ای ترک نکرد

  • انداز قلم

از نقاط قوت دفاع مقدس حضور پرتعداد نخبگان علمی و چهره‌های دانشگاهی در صحنه نبرد بود. این نخبگان به هیچ عنوان خودشان را از صف مردم و دیگر اقشار جامعه جدا نکردند و حضورشان به عنصری روحیه‌بخش برای سایر رزمندگان تبدیل شد.

مقالات و تحلیل ها

در آن روز‌ها دفاع از میهن برای نخبگان علمی در اولویت هر کاری قرار داشت و آن‌ها به فرصت‌هایی که پیش‌رویشان بود پشت پا زدند تا ایران برای همیشه ایران بماند. شهید مهندس امیر مهرداد نیز یکی از نخبگانی بود که حضورش در مناطق عملیاتی بسیار تأثیرگذار بود.

دانشجویی متعهد و انقلابی

هنگامی که در رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد، آینده‌ای روشن انتظارش را می‌کشید، اما مهرداد انسانی نبود که تنها به یک جنبه از زندگی‌اش توجه کند. او دغدغه و تعهداتی داشت که نمی‌توانست نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت باشد.

شهید مهرداد با ورود به دانشگاه ارتباطش را با دانشجویان مسلمان برقرار کرد. خیلی زود و در اولین سال تحصیل در یکی از تظاهرات دانشجویی دستگیر و راهی زندان شد که به خاطر نداشتن مدارک کافی دال بر محکومیت، او را بعد از مدت کوتاهی آزاد کردند.

دانشجویان در دوران انقلاب حضوری پررنگ در مبارزات انقلابی داشتند و شهید مهرداد با شدت بخشیدن به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود، برای پیروزی انقلاب از هیچ فعالیت صحیح و اسلامی رویگردان نبود. با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های این دانشجوی متعهد و نخبه نیز چند برابر شد.

روحیه پرتلاش شهید مهرداد، او را وامی‌داشت تا بیکار نباشد و سعی می‌کرد لحظه‌ای را برای خدمت کردن به اسلام و رفع محرومیت و کسب فیض از دست ندهد. به دنبال این روحیه بود که بعد از پیروزی انقلاب و در تابستان ۱۳۵۸ ابتدا در جهاد سازندگی استان لرستان فعالیت خود را آغاز کرد و بعد مسئول تدارکات جهاد شد. او بعد از اتمام کار و بازگشت به تهران در جهاد سازندگی دانشگاه صنعتی شریف که عمده فعالیتش رفع مشکلات سیاسی و فنی کارخانجات و صنایع بود به کار مشغول شد.

مسئولیت اولیه این دانشجوی انقلابی مراجعه به کارخانجات به همراهی دیگر برادران جهاد و اساتید متعهد دانشگاه و جمع‌آوری مشکلات فنی آنان بود تا با طرحشان برای حلشان چاره‌اندیشی شود و در این رابطه پاره‌ای از مشکلات فنی و سیاسی بعضی کارخانجات را رفع کردند.

در خرداد ۱۳۵۹ با حرکت انقلاب فرهنگی و تعطیل شدن دانشگاه‌ها با توجه به اینکه در آن روز‌ها مسئله‌ای به نام تضاد علم و تعهد توسط منحرفان در ایران ایجاد شده بود، شهید امیر مهرداد برای اینکه غلط بودن این نظریه را اثبات کند همراه دیگر دانشجویان متعهد دانشگاهی حرکتی را آغاز کردند که بعداً به نام جهاد دانشگاهی نامیده شد. با توجه به اینکه این شهید، دانشجوی رشته مهندسی شیمی دانشگاه بود، به همین دلیل مسئولیت گروه مهندسی شیمی جهاد را به عهده گرفت.

فعالیت‌های علمی شهید مهرداد

اولین پروژه گروه که تحت سرپرستی ایشان و با همکاری یکی از اساتید دانشکده مهندسی شیمی و چند تن از دیگر افراد، از جمله شهید علیرضا قزوینی انجام گرفت، پروژه «بیوگاز» بود. در این پروژه که هدف از آن تهیه گاز متان (به عنوان سوخت) از فضولات حیوانی بود سعی شد تا یکی از مشکلات مردم روستایی کشورمان در فصل سرما که رساندن سوخت و تهیه چوب برای ایجاد گرما بود رفع شود. تیم علمی ایشان حدود سه سال در رابطه با این پروژه فعالیت کرد که حاصل آن ایجاد چند واحد اصلی در استان ایلام و ارائه و بررسی در سمپوزیوم بین‌المللی انرژی‌های نو بود که توسط شهید علیرضا قزوینی در سمپوزیوم مطرح شد.

پروژه دوم طرح «برج تقطیر» برای سازمان انتقال خون ایران بود که در این پروژه یک واحد تقطیر الکل جهت تصفیه پساب‌های سازمان طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی شد که هم اکنون در حال بهره‌برداری است و همچنین چندین پروژه دیگر با همکاری ایشان انجام شد. ساخت پماد سنگر نیز از ابتکارات شهید امیر مهرداد در دفاع مقدس بود. این پماد برای دفع حشرات موذی در سنگر رزمنده‌ها در شرایط سخت مناطق عملیاتی بسیار کاربردی بود و محل گزش حاصل از نیش پشه‌ها را التیام می‌داد.

شهید مهرداد از طریق بسیج راهی جبهه شد و با اینکه مدت خدمت ایشان پایان یافته بود برای رسیدن به مقصود خود کنار رزمندگان ماند و گفت من آمده‌ام که در عملیات شرکت کنم. در پائیز سال ۱۳۶۲ قرار بود عملیات والفجر ۴ انجام شود.

شهید امیر مهرداد همراه دیگر رزمندگان در این عملیات شرکت کرد و در ارتفاعات منطقه پنجوین در تاریخ ۱۳/۸/ ۱۳۶۲به فیض شهادت نائل آمد.

 

 

منبع:

1. روزنامه جوان

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد