دوشنبه, 03 آذر 1399
شناسه خبر:3626

اسير ابتکار ايرانيان

  • انداز قلم

بعد از عمليات رمضان، دشمن پي مي برد که ايران تلاش دارد که هر چه بيشتر خود را به شهر بصره نزديک کند تا در موقع لزوم گلوگاه و شاه راه حياتي عراق را از اين نقطه بفشارد. نيروي هوايي نيز با رشادت هاي هميشگي دست به اقدامات گسترده اي مي زند.

مقالات و تحلیل ها

نويسنده کوشيده است در زير گوشه اي از اين مسائل را باز کند و با تدقيق نشان دهد که حتي واگذاري هواپيماهاي پيشرفته به عراق خللي در عزم راسخ نيروهاي ما ايجاد نمي کند و شهيد بابايي و يارانش با تلاش هاي شبانه روزي جلوي حملات آنان را مي گيرند.

زماني که ايرن علي رغم نفوذ موفق به خاک عراق و بنا به مصلحت، اقدام به تثبيت مواضع مي کند، عراق و حاميان آن از اين موقعيت استفاده کرده و با راه انداختن جنگ تبليغاتي، اعلام مي کنند که ايران ديگر قادر نخواهد بود حمله اي صورت دهد. مخصوصاً که اين جنجال هاي تبليغاتي به دنبال حمله محدود مسلم بن عقيل و دستاورد نسبي آن شدت مي يابد.

از طرفي برخورداري ايران از امتياز و جايگاه ويژه در خليج فارس و درياي عمان که بيشترين سواحل اين آب ها و جزاير متعدد ايراني نمونه اي از آن است، سبب شده بود در طول هشت سال جنگ تحميلي دشمنان، توفيقي در ضربه زدن به ايران پيدا نکنند. هر چند ناوگان نيروهاي غربي در سال هاي آخر جنگ به رهبري آمريکا قصد ايجاد مزاحمت براي کشورمان را داشتند اما وقتي با رزم توفنده و بي امان فرزندان ايران بزرگ روبرو شدند، چاره اي جز عقب نشيني در برابر اراده پولادين رزمندگان اسلام نداشتند.

در جهت تکميل توطئه هاي دشمنان عليه مردم ايران، و به دنبال عمليات ديگري که رزمندگان اسلام در جبهه هاي جنوب و غرب انجام دادند؛ زمزمه تحويل هواپيماهاي شکاري سوپر اتاندارد فرانسوي براي قطع صادرات نفتي ايران صورت مي پذيرد و تلاش مي شود از آن ها غولي ساته شود تا رزمندگان ايران مرعوب آن شوند.

سوداي مرگ

فرانسه به عنوان سومين کشور توليدکننده سلاح نظامي در جهان، بعد از آمريکا و انگليس در طول جنگ عراق عليه ايران در بين کشورهاي غربي بيشترين کمک تسليحاتي را به ارتش عراق کرد. مقامات دولت فرانسه تا آنجا پيش رفتند که براي جلوگيري از سقوط صدام، آمادگي خود را براي اهداي بمب اتمي به اين کشور اعلام کردند.

«در ژانويه1981 تحويل 60 فروند ميراژ اف يک مجهز به موش که قبلاً از سوي «والري ژيسکاردستن» معلق شده بود آغاز گشت. در ژوئيه همان سال فرانسه بني صدر و مسعود رجوي را به عنوان پناهنده سياسي پذيرفت. رجوي، پاريس را به ستاد اپوزيسيون ايران تبديل کرد. به دنبال خروج ديپلماتهاي فرانسه از تهران در سال1982 فرانسه اقدام به اجاره دادن 5 فروند هواپيماي سوپراتاندارد مجهز به موشک هاي اگزوست و فروش چند فروند هلي کوپتر سوپر فرلئون به عراق کرد».

هواپيماهاي فرانسوي ميراژ

«تحويل سلاح تقريباً به صورت روزمره ادامه داشت. يکي از پايگاه هاي ناتو که در مرکز فرانسه احداث شده بود، مرکز بارگيري آنتونوف هاي نيروي هوايي عراق تبديل شد. اين هواپيماها روزانه به اين فرودگاه مي آمدند و موشک هاي ساخت فرانسه، بمب هاي خوشه اي، فيوز و تجهيزات رادار با خود به عراق مي بردند. سازمان هاي اطلاعاتي فرانسه در سال1986 برآورد کردند که اگر فرانسه سه هفته از ارسال کمک به عراق خودداري کند آن کشور شکست خواهد خورد».

هواپيماي سوپراتاندارد که از پيشرفته ترين و مدرن ترين هواپيماهاي اروپايي است به دليل کارآيي بسيار بالا و قدرت آن در جنگ دريايي فقط در اختيار نيروهاي پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) بود.

اين هواپيماها در جنگ معروف به مالويناس يا فالکلند در 1983 ميلادي بين آرژانتين و انگليس با شليک چند موشک هوا به سطح اگزوست موفق شدند چند رزمناو را غرق کنند و از اين طريق و با همکاري رسانه هاي غربي به شهرت کاذبي دست يافتند. آنچه باعث مانور بيش از اندازه روي کارآيي اين هواپيما شده بود، دقت در هدف گيري و قدرت انهدام بالاي آن با استفاده از موشک اگزوست بود.

اگزوست يک موشک ضد کشتي فرانسوي است که در نسخه هاي گوناگوني ساخته شده است. اين موشک توانايي پرتاب از روي کشتي ها، قايق ها و هواپيماها را دارا است و از دهه1980 و به طور گسترده در جنگ ها به کار گرفته شده و نام اين موشک برگرفته از يک کلمه فرانسوي به معني ماهي پرنده است. موشک اگزوست به وسيله کمپاني اروپايي «mbde» ساخته شده است. اگزوست يکي از بارزترين موشک هاي سطح به سطح و هوا به سطح ساخته شده تاکنون است. اين موشک طراحي شده است تا کشتي هاي جنگي بزرگ را نشانه روي کند. اگزوست از يک راکت سوخت جامد بهره مي برد و برد آن 70 کيلومتر است.

اين ويژگي موشک به خلبان اجازه مي دهد بدون کمترين خطري شناورها و کشتي هاي جنگي دشمن را در فاصله 70 کيلومتري مورد حمله قرار دهد، امتيازي که سلاح هاي مشابه ديگر فاقد آن هستند. طول اين موشک 7/4 متر است و 670 کيلوگرم وزن دارد.

وحشت تکرار عمليات هاي والفجر

پاييز 1362 فرا مي رسد. دشمن از وحشت تکرار عمليات والفجر2 و3 حمله به مناطق مسکوني را با شدت تمام گسترش مي دهد. شهرهاي انديمشک، دزفول و... را به موشک مي بندد. شهر مقاوم مريوان از زمين و هوا زير آتش پرحجم رژيم مستأصل شده عراق در جبهه هاي جنگ، قرار مي گيرد.

حزب بعث عراق هدف از اين اعمال وحشيانه خود را جلوگيري از حمله ايران اعلام و جنايت هاي خود را به شکل هاي مختلف توجيه مي کند. نيروي زميني عراق، به خاطر ضعف در نبرد کوهستاني در پشت ميدان هاي مين و استحکامات، وحشت زده انتظار حمله ايران را مي کشد. استکبار جهاني براي تزريق روحيه به نيروهاي صدام و تخريب روحيه رزمندگان اسلام از هيچ اقدامي فروگذار نمي کند.

عمليات والفجر2 در ساعت 24 تاريخ 1362/7/27 با رمز مقدس «يا الله، يا الله، يا الله» در منطقه عملياتي غرب و دره شيلر در شمال مريوان و پنجوين تحت فرماندهي قرارگاه مرکزي حمزه سيدالشهداء (ع) و با پيام سردار «شهيد علي رضائيان» فرمانده قرارگاه (که از حماسه آفرينان عمليات فتح المبين، طريق القدس و بيت المقدس بود) انجام مي گيرد. اهداف آن قطع ارتباط نيروهاي ضدانقلاب با رژيم بعثي عراق، آزادسازي بخشي از ميهن اسلامي و ارتفاعات مهم منطقه، تصرف پيشرفتگي دشت شيلر، وارد آوردن ضربات اساسي بر ماشين جنگي دشمن، تصرف پادگان پنجوين و گرمک عراق، همچنين خارج کردن مريوان از زير ديد و تير دشمن است.

برخي از مناطق آزاد شده

ارتفاعات مهم 2250 متري هيتمال.

ارتفاعات 2350 متري لک لک.

ارتفاعات 2000 متري بليس.

پاکسازي کامل پيشرفتگي هاي شيلر و پادگان گرمک.

کنترل شهر پنجوين عراق.

زير ديد و تير قرار گرفتنن شهر نالپاريز عراق.

تجهيزات منهدم شده دشمن.

10 فروند هواپيما.

يک فروند هلي کوپتر.

بيش از 90 دستگاه تانک و نفربر.

بيش از 200 دستگاه خودرو.

12 قبضه توپ150 ميليمتري.

يگان هاي منهدم شده دشمن

تيپ605 پياده.

3 گردان از تيپ20 پياده کوهستاني.

گردان7 کماندويي مستقل پياده.

يک گردان از تيپ435 پياده.

يک گردان از تيپ68 نيروي متخصص.

تيپ91.

يک گردان از تيپ703.

گردان2 کماندويي قطيبه.

4 گردان و يک گروهان از نيروي مخصوص.

2 گردان از تيپ105.

3 گردان از تيپ428.

گردان تانک ابن حارث.

واحد کماندويي يرموک والفاروغ.

2 گردان زرهي و يک گروهان پياده از تيپ66 نيروي مخصوص.

2 گروهان از گردان1 تيپ5.

گروهان کماندويي تيپ الرشيد.

يک گردان از تيپ5.

يک گردان از تيپ602.

2 گردان از تيپ2 گارد رياست جمهوري عراق.

ضربات مؤثر به تيپ هاي5 و36 و421 پياده.

3 گردان از تيپي101.

يک گردان کماندويي از لشکر4.

تعداد کشته و زخمي دشمن بيش از 18000 نفر.

غنايم

200 دستگاه انواع خودرو.

10 دستگاه لودر.

200 قبضه تفنگ 106 ميليمتري.

20 قبضه توپ ضدهوايي.

چند قبضه توپ 105 ميليمتري.

تعداد زيادي وسايل مخابراتي.

5دستگاه تانک و نفربر.

10 قبضه مسلسل.

تعداد اسرا

بيش از 1000 نفر و رهايي 200 نفر از رزمندگان اسلام از اسارت ضدانقلاب.

عزم مردم و دولت ايران براي تنبيه متجاوز راسخ است و جنگ رواني دشمن کمترين خللي را در اين اراده آهنين ايجاد نمي کند. وقتي ائتلاف جهاني در پذيرش خواسته هاي نامعقول خود توسط ايران نااميد مي شود، دست به توطئه چيني و مشکل آفريني جديدي مي زند. عراقي ها با تبليغات فراوان اعلام مي کنند، هواپيماهاي سوپراتاندارد فرانسوي که مجهز به موشک هاي اگزوست هستند و قدرت و قابليت فوق العاده اي در رديابي و انهدام اهداف شناور در دريا را دارند، به گونه که پس از شليک به صورت اتوماتيک روي اهداف قفل شده، آن را تعقيب و منهدم مي سازند و ايران را به زانو درمي آورند.

خبرگزاري هاي غربي نيز خبرهاي زيادي را از توان و قابليت اين هواپيماها مخابره کردند. علاوه بر اين هواپيماها، بالگردهاي «سوپر فرلئون» super ferlon نيز در اختيار ارتش عراق گذاشته مي شود. با توجه به اينکه ايران در محاصره نظامي و اقتصادي غرب بود، مي بايست اين مشکل با تدبير و درايت فرماندهان کارشناسان جنگ برطرف مي شد. تنها هوش و ذکاوت فرزندان ايران بود که بايد به جنگ تکنولوژي به اصطلاح پيشرفته غرب مي رفت و در برابر اين هواپيماها از مرزهاي آبي کشور دفاع مي کرد.

جنگ رواني دشمنان

راديو بي بي سي 1362/7/16: «گزارش مي رسد که پنج هواپيماي جنگنده فرانسوي موسوم به سوپراتاندارد که قادر به استفاده از موشک راداري اگزوست است، اينک روانه عراق شده اند... تقويت نيروهاي عراق با اين پنج جنگنده قوي يعني نوع سوپراستاندارد، عامل جديد و خطرناکي را وارد جنگ سه ساله ايران و عراق مي کند. وجود جنگنده هاي سوپراتاندارد ممکن است تقويت روحيه نيروهاي عراق کمک کند».
راديو رژيم اشغالگر قدس در همان تاريخ: «کارشناسان نظامي فرانسه اظهار داشتند که هواپيماهاي سوپراتاندارد در شمار مدرن ترين و پيشرفته ترين هواپيماهاي جنگي جهان است».

صداي آمريکا در 1362/7/16: «گزارش هاي رسيده حاکي است که پنج فروند هواپيماي جت پيشرفته سوپراتاندارد در شرف تحويل به عراق است».

در بخش ديگري از اين نمايشنامه به اصطلاح ترس آفرين يکي از نويسندگان روزنامه «ديلي تلگراف» وارد صحنه مي شود و براي القاي بيشتر همان خطوط تبليغي پيشين مي نويسد: «به دنبال اين عمل دور از مسئوليت فرانسه، در فرانسه و واشنگتن و پايتخت هاي ديگر زنگ هاي خطر به صدا درآمده است».

در ادامه اين جنگ رواني، راديو صهيونيست ها براي هر چه مهيج تر کردن نمايش اعلام مي کند: «جنگ سه ساله ايران و عراق به نقطه تازه اي از انفجار رسيده است. مساله بسيار حساس آن است که آيا فرانسه پنج فروند هواپيماهاي سوپراتاندارد مجهز به موشک هاي اگزوست را که در جنگ فالکلند باعث غرق شدن يک کشتي جنگي انگليسي شد به عراق ارسال خواهد داشت يا نه»؟

سرانجام پس از شانتاژهاي فراوان اين جنگنده ها به ارتش عراق اجاره داده شد.

در همين زمينه قسمتي از تحليل روزنامه آمريکايي «واشنگتن پست»، قابل توجه است: «به گفته منابع ديپلماتيک، تصميم فرانسه در مورد فروش پنج فروند جنگنده بمب افکن سوپراتاندارد مجهز به موشک هاي اگزوست به عراق، رهبران دولت ايران را وادار مي کند که يک بار ديگر انجام گفت و گوهاي صلح با طرف مقابل را ارزيابي کند».

راديو آمريکا 1362/7/18: «يک روز بعد از آن که طبق گزارش ها پنج فروند هواپيماي پيشرفته بمب افکن فرانسوي تحويل عراق داده شد، صدام حسين رئيس جمهوري آن کشور تهديد کرده است که شکست قطعي ايران در جنگ با عراق نزديک است».

براي مقابله با اين هواپيماهاي جنگي جديد، جلساتي در «قرارگاه دريايي نوح نبي (ع)» برگزار شد و کارشناسان نظامي ارتش، سپاه و جهاد سازندگي (سابق) ايده ها و پيشنهادات خود را اعلام کردند.

از بين طرح هاي ارئه شده پيشنهاد يکي از رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به نام «حسين قاسمي» با توجه به ساده و کم هزينه بودن پذيرفته شد. ايده ايشان به اين شکل بود که: مقدار زيادي ميلگرد آهن نمره14 و صفحات بزرگ فلزي شناور از جنس يونوليت تهيه شود و روي هر قطعه يونوليت شناور که طول و عرضش 3 متر در 2 متر بود، 30 الي 40 شاخه ميلگرد را در اطراف کشتي ها و شناورهاي ايراني که در خليج فارس تردد مي کنند، رها سازند. در اولين استفاده آزمايشي از اين قطعات، موشک اگزوست شليک شده از يکي از هواپيماهاي سوپراتاندارد که براي انهدام کشتي هاي ايراني شليک شده بود به جاي اينکه به کشتي اصابت کند به يکي از همين قطعات شناور در اطراف کشتي خورد و آن را منفجر کرد.

موشک هاي شليک شده بعدي هم به همين شکل از کشتي منحرف شدند که به اين ترتيب حملات هوايي دشمن در آب هاي خليج فارس ناکام مي ماند. ابتکار مزبور تکميل شد و در گستره وسيعي با موفقيت به کار برده شد. سوپراتانداردهاي کاغذي فرانسه وقتي ديدند ياراي مواجهه با نبوغ و ابتکار ايراني را ندارند اعتبار خود را از دست داده و صحنه جنگ دريايي خليج فارس را ترک کردند.

«آيت الله هاشمي رفسنجاني» در خطبه هاي نماز جمعه 1380/7/6 با اشاره به موضوع کمک هاي دولت هاي اروپايي به عراق در طول جنگ با ايران، بيان داشتند: «سلاح هاي هسته اي را آماده شدند که به عراق بدهند، کاري که بعد از جنگ مشکلي براي خودشان شد... بالاخره کمي از تکنولوژي آن را به عراق داده اند.

موشک هاي دور بردي به عراق دادند که از خاک عراق، تهران را توانست هدف قرار دهد. بيش از 700 کيلومتر و هيچ کوتاهي نکردند، فرانسه هواپيماهاي سوپراتاندارد را به عراق داد که فقط «ناتو» مي تواند اينها را داشته باشد و به جاي ديگري نمي توانند بدهند چون نمي توانستند بفروشند، آنها را کرايه دادند و موشک هاي اگزوست را به عراق دادند که از راه دور، پايه يک پل را مي تواند با ليزري هايش بزند. چيزهاي عجيب و غريبي پيش آمد...».

«حسين قاسمي» مبتکر اين طرح و از زبده ترين مربيان و کارشناسان سلاح و تخريب در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود. او چند ماه پس از پايان جنگ به هنگام خنثي سازي يک بمب به کار گذاشته شده توسط منافقين و بر اثر انفجار آن به شهادت رسيد.

 

 

منبع:

1. ماهنامه فرهنگی شاهد یاران/ شماره 33

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد