جمعه, 03 ارديبهشت 1400
شناسه خبر:3661

غلامحسين افشردي _ نگارنده تاريخ 28 ماهه اول جنگ

  • انداز قلم

از تجربه‎‎هاي خبرنگاري در روزنامه جمهوري اسلامي براي نوشتن وقايع جنگي استفاده كرده است. اگر روزنامه نگار نبود، نمي‎توانست اين يادداشت‎ها را به اين شكل بنويسد.

مقالات و تحلیل ها

بنيانگذار واحد اطلاعات عمليات جنگ، طراح برخي از عملياتهاي بزرگ دفاع مقدس و اثرگذارترين فرد در طراحي و اجراي عمليات فتح خرمشهر، جواني 25 ساله به نام غلامحسين افشردي معروف به حسن باقري است كه همه او را در خط مقدم يك خبرنگار مي شناختند و تنها همرزمانش در قرارگاه گلف مي دانستند كه او يك فرمانده فوق العاده است.

حسن باقري روزهاي اول جنگ يعني از مهر ۱۳۵۹ به عنوان خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي و يكي از مسئولان اطلاعات ستاد مركزي سپاه با هدف فعاليت هاي اطلاعاتي وارد خوزستان شد. او اهل قلم بود و با استفاده از ديد جست وجوگر يك خبرنگار و با هدف مأموريت اطلاعاتي و فرماندهي، اطلاعات و عمليات جنگ را بنيان گذاري كرد و در عين حال به ثبت و نگارش وقايع جنگ پرداخت.

شهيد حسن باقري ماندن در جبهه را به سفر حج در سال 1361 ترجيح داد و در هنگام شناسايي مواضع دشمن در روز 9 بهمن به ديدار خداي كعبه رهسپار شد.
جواني كه حتي در روزهاي اول مسير خرمشهر را نمي دانست اما بعد از مدتي استعداد و نبوغش كشف و در عرض چند ماه فرمانده اطلاعات عمليات منطقه جنوب شد. شهيد باقري با چهره اي نوجوان در ميان فرماندهان بزرگ ارتش به مانند يك ژنرال كهنه كار سخنراني مي كرد و آنچنان پيش بيني هايش درست بود كه گاهي فرماندهان تصور مي كردند كه او يك پيشگوست.

شهيد باقري از بدو ورود به خوزستان در مهرماه سال 1359 تا نهم بهمن ماه سال 1361 كه به شهادت رسيد تصويري واضح و روشن از جنگ ارايه كرد. شهيد باقري در اسنادش به خوبي توانسته نقش تمامي مجموعه ها، ارگان ها و افرادي را كه در مقاطع اوليه دفاع مقدس تاثيرگذار بودند، منعكس كند.

نقش شهيد حسن باقري در اطلاعات رزمي جبهه وسيع جنوب بر هيچكس پوشيده نيست؛ جبهه اي كه از دهلران تا جزيره آبادان را شامل مي شد. به دليل توجه عمده دشمن به جنوب و استقرار دو سوم نيروهاي بعثي در اين منطقه، يگان هاي متعددي از ارتش و سپاه در جبهه جنوب متمركز بود. براي اثبات توانايي شهيد باقري همين بس كه او توانست فرماندهي گردان تا جانشين فرماندهي نيروي زميني را در طول يك سال و نيم طي كند. اولين فرماندهي خودش را در عمليات فرماندهي كل قوا انجام داد. شهيد باقري به دليل برخورداري از توانمندي فكري و شهامت نظامي در دي ماه 59 به عنوان يكي از معاونان ستاد عمليات جنوب انتخاب شد و در شكست محاصره سوسنگرد، فرماندهي عمليات «امام مهدي(عج)» را پذيرفت و در فتح ارتفاعات «الله اكبر»و «دهلاويه» نقش ارزنده اي ايفا كرد.

در عمليات فتح المبين(دوم فروردين سال60) كه به حق آغازي بر پيروزي هاي جبهه ايران بر دشمن بعثي بود و طي آن علاوه بر 15 هزار نفر اسير، خسارات قابل توجهي به ارتش عراق وارد شد، شهيد باقري نشان داد كه فرماندهي بزرگ است.

وي پس از پيروزي ايران در عمليات «ثامن الائمه» كه با هدف شكست حصر آبادان انجام گرفت، در عمليات «طريق القدس» فرماندهي اولين قرارگاه مشترك سپاه و ارتش يعني قرارگاه نصر را بر عهده گرفت و پس از عمليات رمضان از سوي فرماندهي كل سپاه به سمت فرماندهي «قرارگاه كربلا» و «جانشين فرماندهي كل» در قرارگاه جنوب منصوب شد. پس از شكل گيري سازمان رزم سپاه و با توجه به توان و تجربه اي كه شهيد باقري داشت به عنوان «جانشين فرماندهي يگان زميني سپاه پاسداران» برگزيده شد و سرانجام پس سال ها مجاهدت در ميدان نبرد و هنگام شناسايي مواضع دشمن در روز 9 بهمن سال 1361 در سن 27 سالگي به شهادت رسيد.

شايد بتوان شهيد باقري را نمونه اي از خيل شهداي نوجوان و جواني دانست كه در عصري از تاريخ پر افتخار ايران اسلامي خوش درخشيدند، بسياري از جواناني كه يا دانش آموز، معلم، دانشجو، پزشك، كارگر، كارمند، كاسب، صنعتگر، كشاورز و.... بودند و يا خبرنگاراني كه با وجود كمبود امكانات و شرايط خاص نظامي و امنيتي با تمام توان سعي در ارسال اخبار جبهه ها حتي در اوج درگيري ها داشتند و غريبانه و مظلومانه مانند بسياري از جوانان كشورمان به شهادت رسيدند كه مزار شهداي گمنام در شهرهاي مختلف گواه اين مدعاست؛

شهدايي كه هر كدام داراي استعدادهاي ويژه اي بودند و مي توانستند براي آينده كشور و خانواده خود الگو باشند اما آنها راه خود و وظيفه تاريخي خود را در برهه اي از زمان در دفاع از خاك وطن ديدند تا ملت ايران با تكيه بر اسلام و وحدت كلمه با وجود تمام تهديدات نظامي و اقتصادي و سياسي همچنان پرقدرت پا برجا باشد و اين ما هستيم كه بايد امانتدار شايسته اي براي ميراث شهداي جوانمان باشيم.

 

 

منبع: نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد