یکشنبه, 28 دی 1399
شناسه خبر:4981

تحليلگر ارشد آمريكايي: آمريكا در جنگ صدام عليه ايران ميلياردها دلار به ايراني‌ها خسارت زد

  • انداز قلم

«خوان كول» تحليلگر ارشد آمريكايي در تازه‌ترين يادداشت پيرامون «شكايت ايران از آمريكا در مجامع حقوقي به خاطر اقدام‌هاي اين كشور عليه ايران در برهه كنوني و گذشته» با ذكر موارد مطرح شده  اخير در مجلس شوراي اسلامي ايران و تصميم 203 نماينده ايران با موافقت در انجام دعوي حقوقي عليه واشنگتن نوشت: ايران دارايي‌هاي آمريكا را به تصرف خود در نياورده است كه بتواند آن‌را مصادره نمايد. در مقابل، آمريكا ميليارد‌ها دلار اموال توقيف شده ايران را در اين كشور بعد از انقلاب سال 79 ميلادي مسدود كرد. اين پول‌هاي كشور ايران بوده كه آمريكا حق قانوني درباره آن‌ها ندارد.

مقالات و تحلیل ها

نويسنده در ادامه به ادعاي آمريكا در مورد دست داشتن ايران در انفجار مقر تفنگداران دريايي آمريكا در لبنان اشاره و نوشت: با وجودي كه متحدان ايران در آن ماجرا دست داشتند، اما آشكار نيست كه ايران مسئول بمبگذاري سال 1983 باشد.

خوان كول  سپس به ماجراي سرنگوني دولت «دكتر محمد مصدق» اشاره مي‌نمايد و مي‌نويسد: در اين ماجرا به يقين آمريكا دولت منتخب ايران را در سال 53 ميلادي سرنگون و ديكتاتوري ظالمانه‌اي را بر اين كشور تحميل كرد و شرايطي را براي صادرات نفت به اين كشور ديكته نمود. اقدامي‌كه به يقين ميلياردها دلار ضرر براي ايران در بر داشت.

از سويي ديگر براي حمايت «رونالد ريگان» رييس جمهور وقت آمريكا از «صدام حسين » رييس جمهور وقت عراق در تهاجم به ايران نيز مي‌توان پرونده تشكيل داد.

تجهيز عراق به سلاح و اطلاعات نظامي و حتي فروش بمب‌هاي بيولوژيكي و شيميايي از اين نمونه هستند. در اين جنگ عليه نيروهاي ايران در جبهه نبرد سلاح‌هاي شيميايي بكار گرفته شد.

دولت ريگان در آن زمان جلوي شكايت ايران در شوراي امنيت سازمان ملل متحد را گرفت و با مداخله در اين پرونده مانع محكوميت عراق از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد شد.

در ادامه اين رياكاري  همان سلاح‌هاي شيميايي و بيولوژيك دليل حمله سال 2003 دولت «جورج دابليو بوش» رييس جمهور آن دوره آمريكا به عراق شد.

تحليلگر آمريكايي در ادامه يادداشت خود نوشت: بله. من فكر مي‌كنم كه آمريكا آشكارا خسارت‌هايي به ارزش چند تريليون دلار به ايران را تنها در زمان جنگ عراق عليه ايران به اين كشور وارد كردو حتي مانع محكوم شدن عراق از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد  شد.

نويسنده در خاتمه نوشت: ايران احتمالا دستش به غرامتي نمي‌رسد اما در جهاني كه دادگاه‌ها مدعي صلاحيت و قدرت جهاني هستند، آمريكا بايد مراقب طرح دعوي قانوني در زمينه درگيري‌هاي سياسي و نظامي  گذشته‌اش باشد. فهرست جنايات  واشنگتن  به قدري طولاني است كه دير يا زود موجب شكست نخبگان اين كشور خواهد شد.

 

 

منبع:

1. خبرگزاري فارس

2. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد