دوشنبه, 29 شهریور 1400
شناسه خبر:5303

تجاوز نظامي آمريكا به طبس _ شن ها مامور خدا بودند

  • انداز قلم

پس از آنكه نيروهاي آمريكايي در سفارتخانه آمريكا به اتهام جاسوسي دستگير شدند، آمريكا از هر فرصتي براي آزادسازي آنها استفاده مي‌كرد تا اينكه به اين بهانه، عملياتي طراحي كرد تا علاوه بر آزادسازي آنها باهمكاري برخي عوامل سرسپرده رژيم طاغوتي،  به سرنگوني  رژيم نوپاي جمهوري اسلامي نيز دست يابد.

مقالات و تحلیل ها

در اين حمله قرار بود نيروهاي اعزامي آمريكا بر اساس طرحي منسجم و بي‌نقص با چند فروند بالگرد عازم ورزشگاه امجديه تهران (تختي فعلي) شده و پس از آزادسازي گروگان‌ها، ساير اهداف خود نظير بمباران بيت امام (ره ) در جماران وساير اماكن حياتي وحساس را نيز اجرا كنند و به اين ترتيب همه چيز براي يك پيروزي تمام عيار مهيا بود .

14روزپس ازقطع ارتباط يك جانبه آمريكا وتحريم ايران، در شبي آرام و مهتابي، كماندوهاي امريكايي با تجهيزات پيشرفته و تعدادي بالگرد و هواپيما در صحراي طبس در حال فرود و مهياي اجراي نقشه‌اي شوم خود بودند كه به ناگاه طوفاني ازشن برخاست و باكور شدن حوزه ديدخلبانان، دوبالگرد با يكديگر برخورد كرده و ‌آ‌تشي مهيب در كوير طبس برپا شد.

اين واقعه در حالي اتفاق افتاد كه به گفته فرمانده عمليات در كتاب خاطراتش در اين عمليات از بالگردهاي بسيار پيشرفته موسوم به اسب دريايي استفاده شده بود، اما به ناگاه بالگردها آتش گرفته و ما خود را در جهنمي سوزان ديديم .

http://aftabnews.ir/fa/news/

اين عمليات از يك طرح و نقشه بسيار دقيق و كاملا حساب شده برخوردار بود كه ماه‌ها نخبگان نظامي امريكا روي آن كار كرده بودند.تمرينات مكرري نيز در صحراي آريزونا، نقطه‌اي مشابه صحراي طبس به لحاظ جغرافياي طبيعي اجرا شد و موفقيت آن بالاي 90 درصد پيش‌بيني شده بود.                                                                                                                                                                                               

در اين عمليات بعضي از كشورها از جمله رژيم صهيونيستي، انگلستان و حتي برخي عوامل سياسي، نظامي رژيم طاغوتي سابق نيز كمك كردند. در آن شب عوامل بازدارنده ايران در خواب بودند. شايد در آن شب آرام تنها دستي كه به آستان خدا بلند بود، دستان امام و نيايش ايشان در امامزاده صالح بود كه منجر به تحولي عظيم در صحراي طبس و توفان گرديد و بار ديگر طبل رسوايي آمريكا در جهان كوبيده شد و شكستي تلخ و مفتضحانه را با خواري و ذلت با خود همراه كرد .

اهداف عمليات:

حمله به سفارت و نجات گروگانهاي امريكايي ، حمله به وزارت امور خارجه ، بمباران بيت امام (ره) در جماران و مناطق حياتي و حساس نظامي و دولتي، براندازي و انهدام نظام نوپاي جمهوري اسلامي، كسب اعتبار وآبروي از دست رفته در عرصه بين الملل اهداف اين عمليات را تشكيل مي دادند .

طرحريزي عمليات:

يك ماه پس از فتح لانه جاسوسي ،90 نفر از كماندوهاي امريكايي موسوم به «دلتا» به فرماندهي سرهنگ چارلي بكويث و سرگرد ميدوز، به ايالت«آريزونا» كه تقريبا شرايط كويري ايران را دارا بود و نيز در محل هايي كه شبيه سفارت آمريكا ساخته شده بود، اعزام شدند تا آخرين مرحله تمرين و آموزش خود را تحت شرايط موقعيت مشابه ايران بگذرانند.

از سوي ديگر گروهاي ويژه سري كه براي پشتيباني و تدارك وسايل تكميلي طرح در نظر گرفته شده بودند، مخفيانه وارد ايران شده و با گروهكهاي ضد انقلاب تماس گرفتند . نظاميان آموزش ديده آمريكايي ، در اواخر آذر 1358 عازم كشور مصر شده و در پايگاهي نزديك قاهره استقرار يافتند .

حادثه طبس , چارلي بكويت , انتشارات اسلامي , تابستان 1367 , ص 8

در شب اول هشت فروند بالگرد وسه فروند هواپيماي سي130 در عمق خاك ايران در وسط بيابان فرود مى‏آمدند. بالگردها پس از سوختگيري شبانه به نقطه ا‏ي در نزديكي تهران پرواز و تمام روز را در انتظار فرا رسيدن شب در اين نقطه توقف مي كردند. حمله به سوي سفارت كه محل نگاهداري گروگانها بود، در شب دوم با وسايط نقليه‏ اي كه قبلا تدارك ديده شده بود، انجام مى‏ گرفت و يك گروه جداگانه هم براي نجات بروس لينكن كاردار سفارت و دو تن از همكارانش به محل وزارت خارجه ايران مي رفتند.

برنامه دقيقي براي ورود به ساختمان سفارت و آزاد سازي گروگانها پيش بيني شده بود و گروگان‏ها پس از رهايي و شايد به همراه چند اسير از اشغال كنندگان سفارت به ورزشگاه تختي كه در نزديكي سفارت قرار داشت، منتقل مى‏شدند و به وسيله بالگرد به يك فرودگاه مجاور پرواز مى‏كردند. قرار بود اين فرودگاه، شبانه به وسيله يك گروه كماندويي اشغال و گروگان‏ها و كماندوها با هواپيماهاي مستقر در فرودگاه به پرواز درآيند.

تمام مراحل عمليات در تاريكي شب پيش بيني شده بود و با تمرين‏هاي مكرر براي اين عمليات بوسيله گروه ورزيده اي كه داوطلب انجام اين ماموريت شده بودند، پيروزي عمليات قطعي بنظر مي رسيد .

توطئه در ايران، پيشين ، ص 190

ارتش متجاوز آمريكا براي اجراي چنين ماموريتي بيش از پنج ماه تمام در صحراي آريزونا آموزش هاي پيچيده و فشرده اي را به كماندوهاي خود داده بود و از پيچيده ترين فنون وتجهيزات وجنگ افزارهاي نظامي و پيشرفته ترين هواپيماها وبالگردهاي نظامي استفاده كرده و بودجه نامحدودي را براي اين عمليات اختصاص داده بود. سازمان هواشناسي آمريكا وضع جوي ايران به خصوص منطقه فرود در صحراي طبس را كاملا مورد پيش بيني علمي قرار داده بود و به علت اين كه هواي آن شب مهتابي بود، ورود هر نوع هواي غيرمطلوب و وقوع طوفان را بعيد مي دانست .

تشريح عمليات:

تعداد14 فروند هواپيما و بالگرد آمريكايي براي آزادي ۵۳ نفرگروگان در تهران وارد فضاي پروازي ايران شده بودند. يكي از بالگردها در ۱۲۰ كيلومتري راور كرمان دچار نقص فني شده و به اجبار فرود مي‌آيد و سرنشينان آن به بالگردي ديگر منتقل  مي شوند كه  اين بالگرد نيز به علت نقص فني به ناچار به ناو هواپيمابر باز مي‌گردد. شش فروند هواپيما و شش فروند بالگرد ديگر خود را به طبس رسانده و در تاريكي شب در منطقه‌اي دور افتاده  و دور از نظر نيروهاي نظامي ايراني فرود مي‌آيند و در حين سوختگيري يكي ديگر از بالگردها دچار نقص فني شده و در مجموع در حاليكه هنوز عمليات آغاز نشده، سه فروند بالگرد از دست رفته بود. پس از تماس با مركز عمليات، كارتر دستور بازگشت نيروها را مي‌دهد. ولي هنگام برخاستن هواپيماها و بالگردها توفان‌ شن آغاز شده و يك فروند هواپيماي سي130،با يك فروند بالگرد سي اچ53 به هم خورده و هر دو آتش مي‌گيرند كه در اين حادثه هشت نفر از نظاميان آمريكايي درآتش سوخته و باقي‌مانده نيروها خود را به ناو هواپيمابر نيميتز مي رسانند و بدين‌ترتيب عمليات بطور كامل شكست مي‌خورد .

موسسه فرهنگي م و ت بين‌المللي ابرار معاصر، اسدالله خليلي، روابط ايران و آمريكا، تهران،۱۳۸۱

فرماندهي كه براي اين عمليات تجاوز كارانه انتخاب شده بود، نظامي بسيار مجربي بود كه در مأموريت هاي متعدد گذشته موفقيتهاي قابل توجهي  به دست آورده بود، او سرهنگي بود از ارتش آمريكا و مبتكر نيروي دلتاي اين كشور. عمليات قرار بود طي دو روز انجام شود، روزهاي چهارم و پنجم ارديبهشت در طبس و تهران. هنگامي كه هواپيماها و بالگردها به طبس رسيدند، رابط هايي كه با دوربين‌هاي مدار بسته همه چيز را تحت كنترل داشتند، بارها اعلام كردند همه چيز آرام است و عمليات با موفقيت پيش مي‌رود. چند متري تا فرود باقيمانده بود. توفاني در گرفت. دستگاه هيدروليك يكي از بالگردها از كار افتاد، دو بالگرد ديگر نيز به دليل ديد بسيار كم در اثر توفان با يكديگر اصابت كردند و آتش گرفتند و هشت نظامي آمريكا در اين ميان به درك واصل شدند. عمليات عملا شكست خورد.

پس از قطعي شدن شكست آمريكا در طبس هواپيماها خيال بازگشت داشتند كه به دستور بني صدر‌ رئيس جمهور وقت، هدف قرار گرفتند و منهدم شدند كه طي آن سردار محمدمنتظر قائم، تنها شهيد اين تجاوز تاريخي شد تا اين واقعه را با خون خود براي هميشه جاويد نگاه دارد(روحش شاد ويادش گرامي باد)

تجزيه وتحليل:

پيروزي انقلاب اسلامي ايران در سال57 معادلات سياسي، نظامي منطقه را برهم زد . آمريكا كه تمام تلاش خود را در حمايت از رژيم شاه و جلوگيري از پيروزي انقلاب به كار بسته بود، با پيروزي انقلاب اسلامي، سفارت خود را به عنوان پايگاهي براي طراحي و اجراي توطئه عليه انقلاب تبديل نمود، تا بتواند آن بخش از اقداماتش را كه مي‏توانست در پوشش ديپلماتيك براي شكست يا به انحراف كشاندن نظام نو پاي اسلامي به عمل آورد ، انجام دهد .

سفارت آمريكا با ايجاد شبكه ‏هاي جاسوسي و اطلاعاتي در پي آن بود تا با بحران آفريني، تضعيف نيروهاي اصيل انقلاب و جايگاه و شخصيت حضرت امام (ره) و همچنين ايجاد گسست و شكاف ميان رهبري و نسل جوان، فعال‏ترين و انقلابى‏ترين نيروي جامعه را از رهبري دور كند تا بتواند با تاثير بر آنها ، حركت انقلابي مردم ايران را آسيب‏پذير نمايد. از اين رو مسئولين سفارت آمريكا در پي آن بودند تا با ايجاد ائتلافي از ليبرال‏هاي سياسي، چهره‏ هاي ديني ميانه ‏رو، سكولارها، ملي گرايان و سران سياسي، نظامي متمايل به غرب تحت لواي دولت موقت موجبات حذف تدريجي نيروهاي وفادار به امام را از صحنه سياسي كشور فراهم نمايند.

در 4 نوامبر 1979 (13 آبان 1358) تقريبا دو هفته پس از ورود شاه به آمريكا، و سه روز پس از ديدار بازرگان - برژينسكي در الجزاير، گروهي از دانشجويان دانشگاههاي ايران كه بعدها به «دانشجويان مسلمان پيرو خط امام‏» معروف شدند به سفارت آمريكا در تهران حمله كرده و ضمن تسخير سفارت، 53 نفر آمريكائي را به گروگان گرفتند. اين عمل از طرف حضرت امام مورد تاييد قرار گرفت و ايشان تسخير لانه جاسوسي آمريكا را انقلابي بزرگتر از انقلاب اول ناميدند.

در اين برهه تصرف سفارت آمريكا، حذف دولت موقت از صحنه اجرايي كشور، تثبيت پايه هاي قدرت و حاكميت انقلابيون مذهبي و استمرار ماجراي گروگان گيري وشكست كوششهاي ديپلماتيك و طرحهاي نظامي آمريكا جهت آزاد سازي جاسوسان خويش، موجب بحراني بزرگ و اختلاف نظر در دستگاه ديپلماسي آمريكا پيرامون نحوه برخورد با انقلاب و نظام جمهوري اسلامي گرديد و در اين ميان شوراي امنيت ملي آمريكا به سرپرستي برژينسكي طرفدار اقدامات قاطع نظامي عليه انقلاب اسلامي ايران شد .

برژينسكي مي گويد: روز 11 آوريل (22 فروردين ) ماه بودكه كارتر« رئيس جمهور وقت آمريكا » درجلسه اضطراري شوري امنيت ملي گفت: امكان خلاصي گروگانها بسيار بعيد به نظر مي رسد و ما بايستي حاكميت خود را اعمال كنيم .

خبر گزاري مهر ،طبس ؛ شكستي خفت بار در كارنامه شيطان بزرگ ، ۱۳۸۳/۰۲/۰۴

كارتر تأكيد مي كند : « من مي خواهم به محض آزاد شدن افرادمان، ايرانيها را تنبيه كنم و واقعا به آنها ضربه بزنم، آنها بايد بدانند كه نمي توانند ما را به بازي بگيرند.»

برژينسكي « سقوط شاه , جان گروگانها و منافع ملي » ت يزدانيار،تهران،كاوش1362ص 95                                                             

در واقع آمريكا قصد داشت تا تحت پوشش نجات گروگان ها با استفاده از نيروي كماندويي خود و عناصر ضد انقلابي در داخل كشور  به سفارتخانه (خود و وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران) حمله ور شده و سپس به مراكز حساس دولتي كشور، از جمله محل سكونت امام يورش ببرد و با بمباران و انهدام مراكز حساس، جهت گيري براندازي را عملي سازد .

‏فرازي از پيام تاريخي امام خميني(ره) به مناسبت حادثه طبس:

بسم الله الرحمن الرحيم - ملت رزمنده ايران ، دخالت نظامي امريكا را شنيديد و عذرهاي كارتر را نيز شنيديد.اينجانب كه كراراً گفته ام كارتر براي وصول به رياست جمهوري حاضر است به هرجنايتي دست بزند و دنيا را به آتش بكشد، شواهد آن يكي پس از ديگري ظاهر شده ومي شود؛ و اشتباه كارتر در آن است كه گمان مي كند با دست زدن به اين مانورهاي احمقانه مي تواند ملت ايران را كه براي آزادي و استقلال خويش و براي اسلام عزيز ازهيچ فداكاري رويگردان نيست، از راه خودش كه راه خدا و انسانيت است منصرف كند.كارتر باز احساس نكرده با چه ملتي روبه روست و با چه مكتبي بازي مي كند.

ملت ما ملت خون و مكتب ما مكتب جهاداست. اين شخص انسان دوست براي رسيدن به چند سال رياست و جنايت، جان گروهي را تباه كرد كه محتمل است براي كم جلوه دادن جنايتش، هشت نفر را اقرار كرده باشد، در صورتي كه طبع واقعه شهادت مي دهد كه دهها نفر جان خود را در راه شهوات او از دست داده اند و دهها نفر هم در كوير لوت سرگردان و در معرض مرگند.

ادعاي اينكه همه مسافران هواپيما را برده اند، مخالف گزارشاتي است كه به ما داده اند. كارتر بايد بداند كه اگر اين گروه به مركز جاسوسي امريكا در تهران حمله كرده بودند، اكنون از هيچ يك از آنها و از پنجاه نفرجاسوس محبوس در لانه جاسوسي خبري نبود و همه رهسپار جهنم شده بودند.كارتر بايد بداند كه حمله به ايران ، حمله به تمام بلاد مسلمين است و مسلمانان جهان در اين امر بي تفاوت نيستند. كارتر بايد بداند كه حمله به ايران موجب قطع نفت از تمام دنيا خواهد شد و دنيا را بر ضد او بسيج مي كند.

كارتر بايد بداند كه اين عمل احمقانه او درملت آمريكا چنان اثري خواهد گذاشت كه طرفداران او را مخالفان او خواهد كرد. كارتربايد بداند كه با اين عمل بسيار ناشيانه حيثيت سياسي خود را به صفر رساند و از رياست جمهوري بايد قطع اميد كند. كارتر با اين عمل خود ثابت كرد كه قدرت تفكر را از دست داده و از اداره يك كشور بزرگ مثل امريكا عاجز است .

صحيفه امام خميني (ره)- جلد 12- صفحه255

نتايج و پيامدهاي تجاوز نظامي امريكا:

شكست تجاوز نظامي و رسوايي مفتضحانه آمريكا، نابودي هواپيماها و بالگردهاي متجاوز، تحويل جنازه هاي بجامانده دركوير طبس به دولت آمريكا، بي نتيجه ماندن ديپلماسي كارتر در حل بحران ايران، تزلزل حيات سياسي كارتر واجبار وي به ترك كاخ سفيد                            و واگذاري رياست جمهوري ريگان، تضعيف موقعيت ابرقدرتي آمريكا در صحنه بين الملل و واماندگي آن در مواجهه با انقلاب اسلامي ،  پيروزي بزرگ ايران و الگو قرار گرفتن آن از سوي كشورهاي جهان سوم و به ويژه كشورهاي اسلامي ازجمله پيامدهاي تجاوزبود.

اين شكست آنقدر عظيم بود كه گويي نيروهاي شيطاني نيز به ياري و مساعدت نيرويي ماورا ي طبيعت در اين واقعه اعتراف داشتند، بطوري كه وقتي از « هارولد بروان » وزير دفاع وقت آمريكا چگونگي اين شكست را جويا شدند چنين پاسخ داد : « آيت الله خميني در بالكن مقر سكونت خود حضور يافت و با هر حركت دست او يك هواپيما به زمين افتاد . »

روزنامه جمهوري اسلامي5/3/72

بي ترديد ماجرايى كه در طبس اتفاق افتاد يكى از بزرگترين معجزات قرن است؛ چرا كه آنها با برخوردارى از دقيق ترين و پيچيده ترين امكانات نظامى و با تدارك همه جانبه و هماهنگى كليه عوامل داخلى و خارجى به بهانه آزادسازى جاسوسان خود اما در حقيقت به قصد نابودي نظام اسلامى تهاجم خود را آغاز كردند و به رغم آن كه سران كاخ سفيد و مقامات پنتاگون از موفقيت اين عمليات اطمينان كامل داشتند، از آنجايى كه خداوند همواره حافظ اين ملت و انقلاب بوده است، مقهور دانه هاي شن شدند و اين گونه شد كه شن هاي كوير طبس با فرمان الهي نيروها وتجهيزات پيشرفته امريكايي را نابود ساخته و امدادهاى غيبى خداوند عينيت يافت تا بار ديگر ثابت شود كه اراده الهى همواره بر محورپيروزي حق بر باطل استوار بوده و تا ابديت استمراردارد .

 

***********************************************

فهرست منابع و مآخذ مورد استفاده:

1-موسسه فرهنگي مطالعات وتحقيقات بين‌المللي، اسدا. . خليلي، روابط ايران و آمريكا، بررسي ديدگاه نخبگان امريكايي،ابرارمعاصر،تهران1381

2-خبر گزاري مهر ،طبس، شكستي خفت بار در كارنامه شيطان بزرگ،۱۳۸۳       

3- برژينسكي « سقوط شاه , جان گروگانها و منافع ملي » ترجمه منوچهر يزدانيار « تهران . كاوش . 1362» ص 95

4-حادثه طبس , چارلي بكويت , انتشارات اسلامي , تابستان 1367 , ص 8

5-صحيفه امام خميني (ره)- جلد 12- ص255

6-توطئه در ايران، پيشين ، ص 190

7-روزنامه جمهوري اسلامي 5/3/72

8-   http://aftabnews.ir/fa/news/

9-  http://fa.wikipedia.org/wiki/

10- http://www.rasekhoon.net/     

 

 

منبع:

1. سايت هيئت معارف جنگ شهيد سپهبد علي صياد شيرازي

2. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد