دوشنبه, 29 شهریور 1400
شناسه خبر:5357

راهبرد نظامي و قدرت رزمى ارتش در دفاع همه جانبه از نظام اسلامي ايران

  • انداز قلم
مقالات و تحلیل ها

اين مقاله در پي آن است كه به مناسبت فرارسيدن  29 فروردين روزارتش جمهوري اسلامي ايران وتجليل از حماسه آفريني هاي نيروي زميني ، با تبريك اين روز بزرگ به رزمندگان و سلحشوران  جان بركف ارتش و ملت غيور ايران، به پاس قدرداني وگرامي داشت يادوخاطره جوانمردان وخيل عظيم شهدا، جانبازان، آزادگان، بويژه فرماندهان شهيد ارتش ازجمله: سپهبدصيادشيرازي، نامجو، فلاحي، اقارب پرست، شيرودي، آبشناسان و . . .

شمه اي اجمالي از راهبرد نظامي وقدرت رزمي ارتش جمهوري اسلامي ايران در دفاع همه جانبه از نظام شكوهمند اسلامي، نقش بي بديل آن در به ثمر رسيدن انقلاب واقتدار ملي را واگويه وتحليل نمايد.بديهي است به دليل حيطه بندي ومحدوديت در انتشار اطلاعات طبقه بندي شده نظامي، صرفا به نقل و قولها وتحليل هاي منتشره در كتب، نشريات ورسانه هاي معتبركشور بسنده شده است .

مقدمه:

همزمان با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي درسال1357 و اعلام مواضع مقتدرانه «نه شرقي نه غربي» از سوي امام (ره)، وقتي شرق و غرب از صلابت انقلاب نوپاي اسلامي در ايران احساس خطر كردند، طبيعي بود كه تهديداتي را براي اين نظام تدارك ببينند وبه همين دليل به رغم داشتن اختلافات  جدي با يكديگر ، براي سرنگوني حكومت جديد التاسيس اسلامي ايران، هم پيمان شده و توطئه هايي را آغاز كردند و اولين نقشه راهبردي آنان، تخريب واضمحلال ارتش مقتدر وهوشيار ايران بود .

منافقين هم براي خلع سلاح كردن نظام شروع به كار تبليغاتي عليه ارتش كرده  و نواي انحلال آن را سر دادند، نواي شيطاني كه بلافاصله، توسط امام خميني (ره) در نطفه خفه شد.

بنيان گذار فقيد جمهوري اسلامي كه حتي از پيش از انقلاب نيز، جدي ترين حامي ارتش بويژه بدنه متدين آن بودند، در برابر تلاش هاي مذبوحانه مغرضين، بر لزوم حمايت از ارتش تاكيد و ضمن نامگذاري روز 29 فروردين به نام ارتش، در فرازهايي ازپيام تاريخي فروردين58 13 فرمودند:

ارتش محترم در اين روز در شهرستان هاي بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتيباني خود را از جمهوري اسلامي و ملت بزرگ ايران و حضور خود را براي فداكاري در راه استقلال و حفظ مرزهاي كشور اعلام نمايند.

ملت ايران موظفند از ارتش اسلامي استقبال كنند و احترام برادرانه از آنان بنمايند. اكنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامي است و ملت شريف لازم است آن را به اين سمت رسماً بشناسند و پشتيباني خود را از آنان اعلام نمايند. اكنون مخالفت با ارتش اسلامي كه حافظ استقلال و نگهبان آن است ، جايز نيست. ما و شما و ارتش برادرانه بايد براي حفظ امنيت كشورمان كوشش كنيم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدين خاتمه دهيم. افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بكنند. توجه ننمودن به اين مسائل موجب ضعف ارتش اسلامي مي‏شود و نظام را از هم مي‏پاشد.

سربازان و درجه‏داران و افسران موظفند سلسله مراتب را حفظ و مراعات كنند؛ چنانچه رؤساي مافوق موظفند با ارتش به طور محبت و برادري رفتار نمايند و از ديكتاتوري كه در رژيم طاغوت بود ،اجتناب نمايند. ارتش اسلامي بايد با حفظ سلسله مراتب و نظام صحيح اسلامي و اطاعت كامل زيردست از مافوق و رعايت كامل مافوق از زيردست، اداره شود. تخلف از اين امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود .

دلاورمردان ارتش نيز در حمايت و پشتيباني  از امام امت(ره) ، با خلق حماسه‏هاي عظيم و به ياد ماندني در سال‏هاي پيروزي انقلاب اسلامي وتقديم 48هزار شهيد، دهها هزار جانباز و آزاده در دوران دفاع مقدس و پس از آن، اوراق زريني بر دفتر تاريخ سراسر حماسه قيام ملت ايران افزودندواينك به عنوان ارتشي بي بديل، مقتدر، فداكار، سرافراز، وفادار ومردمي، اقتدار وعظمت نظام اسلامي ايران را براي هميشه تاريخ تضمين وتثبيت كرده اند.                                                                                                                                                                                                               
راهبرد دفاعي:

ارتش ايران با راهبرد دفاعي وقدرت بازدارندگي همه جانبه منطقه اي وفرامنطقه اي وبادر اختيار داشتن بزرگترين نيروى زمينى غرب آسيا، بزرگ ترين واحد هاى زرهى، قوى ترينتوان توپخانه و پر تعداد ترين واحدهاى موتوريزه ، توان اول رزمىخاورميانه را در اختيار دارد و اين سخن آنگاه ارزش پيدا مى كند كه دريابيم ايران اين ارتش عظيم را همراه با بسيج وسپاه تنها با بودجه نظامى بسيار كمي، معادل يك سومعربستان سعودى و نصف رژيم صهيونيستى سرپا نگه داشته است. نيروي قدرتمند عظيمى كه خيال نفوذ سرباز مهاجم را حتى اگر نيروى متعلق بهقدرت اول نظامى جهان باشد ، در مرحله آرزو باقى گذارده به گونه اي كه اوج تهديد دشمنان ما تنها حمله از راه دور با موشك و يا بمباراناز ارتفاع بسيار بالا مي باشد.

ارتش ايران از همه ويژگى هاى يك نيروى مقتدربرخوردار بوده و به گفته همه ناظران، در حال حاضر به مراتب قوى تر از سال ۱۳۵۷ (سالخروج مستشاران خارجى و وقوع انقلاب اسلامى) و يا پايان جنگ در ۱۳۶۷ است.

وجوددو رشته كوه عظيم زاگرس از شمال غربى به جنوب و البرز از شمال غرب تا شمال شرقايران در كنار وجود كوير هاى عظيم شرقى، تپه هاى فراوان و نهرها و رودخانه هاىطويل، جغرافياى نظامى ايران را به گونه اى طراحى كرده كه نيروى زمينى ايران با قدرتدفاعى خود در كنار واحدهاى ضربتى هوايى و بالگردها قادرند انديشه تهاجم را از فكرحريف بدر كنند، به گونه اى كه جغرافياى ايران در برابر كشورهايى نظير عراق براى يكمهاجم خارجى به مانند جاده اى سنگلاخ در برابر اتوبانى وسيع است. ايرانيان ازهزاران سال قبل به اين سو، همواره هنر جنگيدن را به نحوى نشان داده اند، به طورى كه درتاريخ خود شواهدى چون ۷۰۰ سال شكست روميان و ۵۰۰ سال شكست عثمانى ها، نشان داد كهارتش ايران ، همه نيروهاى مهاجم از سمت غرب و شمال غرب را به سادگى متوقف كرده كهآخرين آن نيز تهاجم نافرجام ارتش عراق در سال هاى ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ بوده است.

(غفورى،على، ارتش مقتدر،پيام آور صلح وامنيت پايدار)

سرلشكر وفيق السامرايي - از افسران اطلاعاتي رژيم صدام - در كتاب خود به نام «ويراني دروازه شرقي» درباره جنگ تحميلي عليه ايران مي نويسد: «از يك سال قبل (از شروع جنگ) طرح هاي لازم با جزئيات كامل تهيه شده بود و به صورت مستمر مرور مي شد.» بنابراين سناريوي حمله به جمهوري اسلامي ايران از مدت ها قبل از 31 شهريور 59 13نوشته شده بود و مزدوران داخلي آنها نيز در قالب گروهك ها و تشكل هاي سياسي نظير منافقين و... در پي تضعيف و انحلال ارتش بودند، تا در زمان حمله صدام هيچ نيروي مدافعي بر سر راه آنها نباشد. خوشبختانه اين توطئه ها با نگاه حكيمانه و الهي حضرت امام(ره) كشف و به وسيله تقويت ارتش خنثي شد. ايشان تقويت ارتش را مساوي بقاي نظام دانسته و فرمودند: «ارتش اساس استقلال و ستون فقرات كشور است.

(http://www.mardomsalari.com/template/article.aspx)

نيروى زمينى:

ستون فقرات ارتش ايران را در سال هاىاخير، همواره نيروى زمينى تشكيل داده. نبايد از يادبرد كه جنگ پديده اى چندوجهى است و همان طور كه در جنگ به كشتى، هواپيما، موشك وتسليحات ديگر نياز است، وجود مردانى را مى طلبد كه پاى ثابت جنگ باشند؛ كسانى كهحتى اگر جنگ سال ها به طول بينجامد زندگى ديگرى را براى خود در سنگرها تعريف كنند،اتفاقى كه در سال هاى جنگ رخ داد و مردان  نيروى زمينى ايران در حال حاضر با بهرهگيرى از ده ها لشكر باسابقه از قوى ترين واحدهاى كماندويى و نيروى مخصوص بهره منداست كه بعضى از اين واحدها داراى تجربه اي به قدمت  چهار دهه چهار دهه هستند. ارتش ايران همچنين دركنار تانك هاى قدرتمند و بازسازى شده چيفتن از تانك هاى پيشرفته كه توسط صنايعداخلى ساخته شده بهره مى برد.

اگرچه تعداد تانك هاى ايران اعلام نشده اما رسانه هاى خارجى و نشريات تخصصى، ارقام آن را چندين هزار دستگاه تخمين زده اند. البته شكى نيست كه تانك هاى ايرانى بيشتر از هر قدرت منطقه اى غرب آسيا است. ويژگى تانك هاى ايرانى در نوسازى گسترده آنها از بعد از جنگ هشت ساله به اين سواست ، چرا كه بيشتر ارتش هاى جهان از كهنگى نيروهاى زرهى خود در رنج هستند.

ارزشديگر نيروى زمينى ايران، در قدرت بالاى جابه جايى آن است.در رزمايش هاي هاى ولايت،ذوالفقار و نظاير آن نيز ناظران داخلى و خارجى شاهد جابه جايى سريع صدها هزار سرباز و هزاران تانك و نفربر از مسافت هاى دور بودند.

شرايط خاص جغرافيايى ايران، وجود يك هوانيروز قوى را الزامى كرده است. توان بالگرد ايران ازدهه ۴۰ 13به اين سو قدرت گرفت و در سال ، ايران از تعداد زيادى هلى كوپتر قدرتمندكبرا، ۲۱۲ ، ۲۱۴ ، ۲۰۶ و ۲۰۵ برخوردار بود.اين نيرو در هفته هاى نخست جنگ موفقشد با بهره گيرى از پرنده هاى خود و البته شهادت تعدادي از خلبانان خود،  به قدرت زرهى عراقضربات سهمگيني وارد كرده و سرعت  پيشروي آن را كم كند. هوانيروز ايران اكنون به مدد قدرت فنى صنايع دفاعى و كارشناسان خود موفق به بازسازى خود و حتى ساخت بالگرد هاي جديد شدهو از طريق مهندسى معكوس، بسيارى از موشك ها و راكت هاى موردنياز بالگرد هاي خودرا تأمين كرده است.

درسال 1385، ارتش با اجراى مانورعظيمى با عنوان ضربت ذوالفقار در هوا، دريا و زمين ،قدرت خود را به نمايش گذاشت. دردريا اين نيرو با به كارگيرى گسترده نيروهاى خود، در منطقه اى به وسعت ۲۵۰ هزاركيلومتر مربع از شرقى ترين نقطه دريايى منطقه (خليج گواتر در غرب پاكستان تا خرمشهردر غرب خليج فارس) قدرت شناورها، بالگردها و زيردريايى هاى خود را به نمايشگذاشت.

در بخش زمينى نيز نيروى زمينى تنها طى يك روز ۱۲۰ هزار نفر را جابه جاكرد كه اين رقم به معناى جابه جايى چندين لشكر نيرو، فقط در يك روز است. (۹۰درصدارتش هاى منطقه حتى از ۵ لشكر نيرو نيز برخوردار نيستند). ارتش در اين رزمايش ۱۶استان كشور را درنورديد و براى نخستين بار سربازان ايرانى از گلوله هايى  استفادهكردند كه حتى از جليقه هاى ضدگلوله هم عبور مى كرد. نيروى هوايى ارتش نيز در اينمانور براى نخستين باراز جنگنده «صاعقه» ساخت ايران استفاده كرد.

اين هواپيما كه شبيه اف-۵ است (البته اندكى بزرگتر و داراى ۲سكان عمودى شبيه اف-۱۸) در كنار صدهافروند، اف-،۱۴ ميگ ،۲۹ اف-،۷ اف-۴ و اف-۵ قدرت رزمى ايران را به نمايش گذاشتند.

رزمايش پيامبراعظم(ص) نيز حركت ديگرى از سوى ايران بود، تا قدرت هاى خارجىرا متوجه توان ايران كند. در اين عمليات كه به صورت مشترك ميان ارتش، سپاه وبسيج انجام شد ، نيروهاي مسلح ايران قدرت خود را در دريا، زمين و هوا نشان داد. ناظران معتقد بودند كه هيچكدام از قدرت هاى خاورميانه قادر به بكارگيرى اين ميزان نيرو در يك رزمايش نبوده و نيستند. موشك هاى حوت، ميثاق، كوثر و فجر در اين عمليات موجى از نگرانى را براىارتش هاى مهاجم فرامنطقه اى به همراه داشتند.

بويژه موشك هايى كه قادر است با سرعت۱۰۰متر بر ثانيه، هر شناورى را در يك چشم به هم زدن از بين ببرد. بخش دريايىرزمايش مذكور در عمق ۴۰ كيلومتر از نوار ساحلى ايران  و به وسعت ۱۰۰ هزار مايلدريايى توان مشترك ارتش و سپاه را به نمايش گذاشت.

آنچه كه از ديد ناظران مخفىنماند، قدرت بالاى هلى برن ايران در اين عمليات بود. هزاران سرباز تكاور و چتربازدر فرصت زمانى بسيار كوتاه در زير آتش سنگين واحدهاى هوايى و دريايى در سرپل هاىتعيين شده فرود آمدند واين درحالى بود كه حركت هواپيماى موسوم به «صاعقه» نيز كه از موتوريقدرتمند بهره مى برد و همچنين از قدرت مانور بالايى نيز برخوردار است، در عمل بهكارشناسان نظامى ثابت كرد كه ايران قادر به ساخت جنگنده است.                 

http://www.centralclubs.com/1386-t68134.html

خروج موفق و پيروزمندانه ارتش از صحنه هاي ايثار و حماسه هشت سال دفاع مقدس - كه با تقديم 48 هزار شهيد و بيش از 200 هزار جانباز همراه بوده است - نيز گوياي كارنامه درخشان اين نيروست. علاوه بر اين از زمان پايان جنگ تحميلي تا به امروز، تعدادي از لشكرهاي قدرتمند نيروي زميني ارتش، ماموريت حراست از مرزهاي غربي و جنوب غربي كشور را بر عهده داشته و هرگونه تحركات عناصر مشكوك را زير نظر دارند.

همچنين يگان هاي مهندسي رزمي نيروي زميني پس از قطعنامه 598 تاكنون ، همچنان مشغول پاكسازي مناطق آلوده به مين و مواد منفجره هستند و تاكنون بيش از يك ميليون هكتار از اراضي آلوده را پاكسازي و تحويل كشاورزان كرده اند و طي اين مدت ميليون ها مين ضد نفر و ضد خودرو و گلوله هاي عمل نكرده باقيمانده از دوران دفاع مقدس را كشف و خنثي كرده اند و در اين راه بيش از 160 شهيد و 700 نفر جانباز را به پيشگاه ملت شريف ايران تقديم كرده اند.

از ديگر افتخارات ارتش جمهوري اسلامي ايران در سال هاي پس از جنگ تحميلي، شركت در عمليات هاي متعدد امدادرساني به هموطنان در بلاياي طبيعي نظير زلزله منجيل و رودبار، قزوين، بم ، سيل استان گلستان و... بوده و نيروي زميني اين افتخار را داشته كه در اين قبيل حوادث در زمره اولين نيروهايي باشد كه در محل حادثه حاضر مي شوند.

http://www.mardomsalari.com/template/article.aspx)

نيروى هوايى و پدافندهوايي :

نيروي هوايي درچندسال گذشته به دو نيروي مستقل هوايى وپدافندهوايي تبديل شد. كارشناسان زيادى در خارج ازكشور در سال هاى اخير بر روى توان نيروى هوايى وپدافند ايران كار مطالعاتى انجام داده اند ودر مقالاتى حتى آن را قدرت اصلى در برابر نيروى دريايى مهاجم احتمالي در منطقه دانسته اند. آنها با انتقاد از دولت آمريكا كه چندى قبل اف-۱۴هاى نيرويى دريايى خود را كنارگذاشت تا كمپاني لاكهيد مارتين بتواند صدها فروند اف-۱۸ جديد خود را به اين نيرو قالب كند، متذكرشدند كه ايران تنها كشور جهان است كه هنوز اف-۱۴ دارد و قادر است خطرى بسيار جدى براى نيروهاى دريايى خارجى محسوب شود.

به اعتقاد آنها ايران در سال هاى اخير از تعدادى اف-۱۴ باقيمانده از جنگ خود استفاده كرده و قوى ترين نيروى رهگير منطقه را ايجادكرده، كه مى تواند از فاصله ۲۴۰ كيلومترى همه جنگنده هاى مهاجم نظير اف-،۱۶اف-۱۸ و اف-۱۵ را رهگيرى كند و زمانى كه آنها حتى اين پرنده هاى قدرتمند را نمى توانند مشاهده كنند (اف-۱۸ از فاصله ۹۰ كيلومترى قادر به رهگيرى هدف است) اين جنگندهها را ساقط و در پناه اين هواپيماها بمب افكن ها، قايق هاى تهاجمى و ديگر نيروهاى ايران ناوهاى آمريكايى را از بين ببرند. ايران توانست به خوبي از اف-۱۴ ها استفاده كرده و حداقل ۸۰ تا ۱۰۰ هواپيماى عراقى را با موشك هاى فونيكس منهدم كند.

ايران هم اكنون توانسته موشك هاى فونيكس و اسپارو را با روش مهندسى معكوس بسازد.  در حال حاضر نيروى هوايى ايران مطابق برآورد غربى ها ازتعداد قابل توجهى نيرو و هواپيما بهره مى برد كه عمده آنها در اختيار نيروى هوايى ارتش است. (ارقام صحيح تنها بايد به وسيله مقام هاى رسمى اعلام شود) واحد اطلاعات ارتش رژيم صهيونيستي و منابع غربى مدعى هستند ايران از ميراژاف-،۱ميگ،۲۳ سوخو،۲۴ توپولوف۲۲ نيز بهره مند است. البته نيروى هوايى ارتش در سال هاى اخير با بازسازى هواپيماهاى اف-،۴ اف-۵ و اف-۱۴ در كنار خريد ميگ ۲۹ و سوخو۲۴ قدرت خود را بسيار افزايش داده و قادر است با استفاده از پايگاه هاي شكارى از سراسر خاك ايران به خوبى حراست كند.                                                                                                                                                                                                                                                        

(http://www.iranvij.ir/forum)

قدرت دو نيروى هوايى و پدافند هوايي ايران به اندازه اى درسال هاى اخير افزايش يافته كه چندى پيش دو نويسنده غربى به نام هاى دولين و كوپر درمقاله اى مفصل و جامع نسبت به ناديده گرفتن اين نيروها به نظاميان آمريكايى هشدار دادند اما آنچه كه نبايد از ياد برد، ارزش مردان وخلبانان ارتش است. كسانى كه با دست خالى و با بودجه هايى به مراتب كمتر از سال هاى حكومت شاه اين نيرو را سر پا نگاه داشته اند. نبايد فراموش كرد كه در رژيم سابق، سالانه ميلياردها دلار پول تنها صرف نيروى هوايى مى شدو شاه ۲‎/۵ميليارددلار در سال۱۹۷۳براى خريد ۸۰ فروند اف-۱۴ داد ودر آن سال هر فروند موشك فونيكس ۲ميليون دلار قيمتداشت.

نيروى دريايى:

هنوز در درياى شمال، درياى عمان و خليج فارسبزرگ ترين شناورهاى نظامى در اختيار ارتش جمهورى اسلامى ايران است. بعضى از اينناوها بسيار بزرگ و مجهز بوده و قادر است برترى ايران را در درياهاى مذكور به اثباتبرساند. نيروى دريايى ارتش در حال حاضر در كنار نيروى دريايى سپاه يك قدرت دفاعى- تهاجمى مشترك و پرقدرت را تشكيل مى دهند كه با بهره گيرى رزمناوها و ناوشكنهاى سنگين و ناوچه ها و قايق هاى تندرو قادر به انجام مأموريت هاى متعدد هستند.  ايران با برخوردارى از زيردريايى هاى بزرگ طارق و زيردريايى هاى كوچك تر قدير ونهنگ اين توان را داردكه شناورهاى بزرگ سطحى دشمن را از زير آب مورد هدف قرار دهد وكارى كند كه ناوهاى چندده هزار تنى قدرت هاى مهاجم غربى نتوانند از توپهاى عظيم و يا هواپيماهاى جنگى خود بهره ببرند.  نيروى دريايى ايران امروز قادر است با كمك صنايع دفاعى خود، تعدادزيردريايى هاى خود را به سرعت افزايش و آن را براساس نيازهاى دفاعى خود شكل دهد.

نيروى دريايى ايران همچنين از ده ها شناور رزمى قدرتمند ديگر بهره مى برد. ايران مدت ها قبل در دكترين دريايى خود پيش بينى كرده بود كه بتواند به وسيلهنيروى دريايى خود يك لشكر كامل را جابه جا كند و اين مسأله زمانى اهميت مى يابد كهدريابيم همواره دشمنان كشور قصد تعرض به جزاير ايرانى خليج فارس را داشته اند.نيروى دريايى ايران همچنين از واحدهاى ورزيده تكاور دريايى برخوردار است كه بااستفاده از هاور كرافت ها (كه سريع ترين وسيله آبى- خاكى دنيا است) مى توان آن هارا به سرعت به نقطه درگيرى اعزام كرد. نيروى دريايى ارتش در كارنامه خود، نبرد دوماهه با نيروى دريايى عراق را نيز دارد كه طى آن (تنها از ماه هاى مهر تا آذر۵۹) نيروى دريايى عراق را براى هميشه از روى خليج فارس محو كرد .                                               

( http://www.iranvij.ir/forum)

نتيجه:

ارتش جمهوري اسلامي ايران كه درپاسخ به نداي رهبرفقيد انقلاب وهم صدا و همراه با امت، در براندازي نهايي رژيم ستم شاهي تلاش هاي خستگي ناپذيروبي نظيري را به نمايش گذاشت،پس ازپيروزي انقلاب نيز درحراست ودفاع همه جانبه از نظام نوپاي جمهوري اسلامي با شجاعت واقتدار كامل ايستادگي وجان فشاني كرده تاجايي كه با تحميل شكست مفتضحانه به متجاوزان بعثي به عنوان اسوه جوانمردي وفداكاري زبانزد دوستان ودشمنان گرديده است. ملت ايران، نيروهاي مسلح و ارتش كه پيكره اصلي آن را جوانان برومند خانواده هاي مسلمان و اغلب مستضعف ايراني تشكيل مي دهد، هرگز جنگ طلب نبوده اما در هر زمان ومكاني با هوشياري وآمادگي رزمي كامل از خاك كشور دفاع مى كنند، اين كارىاست كه هزاران سال انجام داده اند.

ارتش ايران در سال هاى اخير تنها در رزمايش هاظاهر شده و هميشه سعى كرده در قالب يك مدافع بزرگ ملت ايران عمل كند. اين نيرو درسالهاي اخير در رزمايش هاى متعدد ومكرر رزمي، قدرت معجزه آسا ومنحصر به فرد خود را در نبردهاى كلاسيك و جنگنامتقارن نشان داده است .

صنايع دفاعي جمهوري اسلامي ايران به قدري جلو رفته و پيشرفت داشته است كهنگراني نگراني را در دل دشمنان ايجاد كرده است.نيروهاي مسلح هيچگاه از رصد تهديدهاي دشمن غفلت نمي كند و كوچك‌‌ترين تحركات آنان، از نگاهتيزبين كارشناسان نظامي پوشيده نيست. ارتش جمهوري اسلامي ايران بازويي قوي و دژي مستحكم براي كشور است. نيروهاي مسلح با اتكال به خداي متعال، از استحكام و قابليت بالا براي دفاع وضربه زدن به دشمن در زمين، هوا و دريا برخوردار است.

ارتش جمهوري اسلامي ايران و ساير نيروهاي مسلح با انگيزه قوي ايماني و بهره ‌مندي از تجهيزاتپيشرفته كه دانشمندان ايراني توليد كرده‌‌اند، با پشتيباني ملت بزرگ ايران، اجازه هيچ حركتي را به دشمنان نمي‌‌دهد و هر تهديدي كه جنبه عمليبه خود بگيرد، در نطفه سركوب مي ‌كنند. 

ساخت هواپيماهاي جنگنده-بمب‌افكن صاعقه و آذرخش، ناوشكن جماران،انواع هواپيماهاي بدون سرنشين تاكتيكي و برد بلند، بالگردهاي بدون سرنشين‌، تجهيزاتمخابراتي و جنگ الكترونيك، سامانه هاي راداري و تجهيزات پدافندي بخشي ازفعاليت‌هاي ارتش است. محور همه فعاليت‌ها در ارتش جمهوري اسلامي ايران،‌ ارتقاي توان رزمي است، از هر فرصت و امكاني براي ارتقاي قابليت‌هاي عملياتي و توانمندي‌هاي دفاعياستفاده مي‌شود و آموزش‌هاي سخت، ‌حاضر به كاري تجهيزات و ادوات و به‌روز نگه داشتنتاكتيك‌ها و تكنيك‌ها از اولويت‌هاي دفاعي است. اين اولويت‌ها به طورمداوم ارزيابي مي‌شود و با توجه به تغيير تهديدات، مورد بازبيني و بازنگري قرارمي‌گيرد.

 

فهرست منابع و مآخذ مورد استفاده:

1- شمس، مرتضي، فصلنامه مطالعات راهبردي، تهديد هاي امنيني عليه جمهوري اسلامي ايران

2- نظري، اشرف، گزارش راهبردي، مطالعات راهبردي، درك تهديد آميز اعراب و واكنش امنيتي آنها به ايران

3-غفورى،على، ارتش مقتدر،پيام آور صلح وامنيت پايدار

http://www.iranvij.ir/forum

http://www.mardomsalari.com/template/article.aspx

http://www.parsa-ds.com/fwk/user/signup.aspx

http://www.rasekhoon.net /article/show

http://www.centralclubs.com/1386-t68134.html

http://www.sepahnews.com/shownews.aspx

http://www.sajed.ir/new/behind-the-war

 

 

منبع:

1. سايت هيئت معارف جنگ شهيد سپهبد علي صياد شيرازي

2. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد