دوشنبه, 29 شهریور 1400
شناسه خبر:5403

چرايي تصميم منافقين به مشاركت با عراق در حمله به صفوف رزمندگان

  • انداز قلم

واحد اطلاعات سپاه پاسداران در تاريخ 1367/1/22 آخرين سازمان‌دهي نظامي و عملكرد ارتش به اصطلاح آزادي‌بخش سازمان مجاهدين خلق (منافقين) را در جزوه‌يي تنظيم  مي نمايد.

مقالات و تحلیل ها

در اين جزوه اشاره شده كه  در 14 ماه اخير (از تأسيس ارتش سازمان در اواخر خرداد 1365 تا كنون) ارتش مذكور در گسترش كمي و كيفي رشد چشمگيري داشته است، تا جايي كه منافقين دو هفته‌ي قبل با تدارك قوي به استعداد 12 تيپ (هر تيپ 270 نفر) به خط لشكر77 ارتش در منطقه‌ي مرزي فكه حمله كرده است.

يكي از نكات جالبي كه در اين جزوه به آن پرداخته شده است، چرايي روي آوردن منافقين به مشاركت با عراق در حمله به صفوف رزمندگان در جبهه هاي جنگ مي باشد. به منظور اطلاع خوانندگان جوان تارنماي دفاع مقدس از دلايل مشاركت اين سازمان با دشمن،

قسمت هايي از اين جزوه به شرح زير درج و نشر مي گردد:

در قسمت‌هايي از جزوه‌ي تهيه‌شده توسط سپاه پاسداران درباره‌ي آخرين وضعيت تشكيلات نظامي سازمان و شيوه‌هاي عمليات‌هاي آنان در بعضي مناطق مرزي آمده است:

«سازمان منافقين به دستور رهبريت آن، در قالب ارتش به اصطلاح آزادي‌بخش درآمده و به عنوان خط استراتژيكي در راستاي براندازي نظام مقدس جمهوري اسلامي ‌شكل تشكيلات نظامي به خود گرفته و تا مدت نامعلومي ‌در آينده، اين شكل تشكيلات كلاسيك را ادامه خواهد داد. عواملي از جمله جنگ ايران و عراق؛ انفعال وسيع دروني پرسنل سازمان؛ اختلاف با حكومت عراق؛ ضربات [وارد شده به] نيروهاي نظامي سازمان از طرف سپاه و ارتش در جدار مرزي و [در] عمق خاك عراق به منافقين، در سرنوشت آينده‌ي آن دخالت دارد و تا حدي كه حيات و ممات حكومت عراق و سازمان منافقين با هم پيوند خورده است.»

حكومت عراق هم به سازمان وعده داده است امكاناتي مانند بال‌گرد، كوشك كاتيوشا، تانك و آتش توپ‌خانه براي هر شب عمليات در اختيار سازمان بگذارد.احتمالاً با توجه به گستردگي و تراكم روابط ستاد با تيپ‌هاي مذكور در آينده شكل سيستم ارتش آزادي‌بخش تغيير خواهد كرد. اكنون ستاد ارتش با بيش از 18 تيپ برخورد فعال دارد كه اين سيستم قابل تحمل نيست و در آينده احتمال ادغام شدن تعدادي از تيپ‌ها در سازمان لشكر وجود دارد كه در نهايت يك لشكر با ستاد ارتباط داشته باشد.

در اين جزوه درباره‌ي آخرين وضعيت سازمان آمده است:

«سران سازمان منافقين در جمع‌بندي سال 1365 تشكيل گردان‌هاي رزمي براي عمليات ‌از جدار مرز ايران و عراق را به اطلاع هواداران خويش رسانده و علت آن را عدم تأثير و موفقيت عمليات شهري و بالا آمدن ضريب امنيتي نيروهاي امنيتي درون شهرهاي ايران و در نهايت غالب بودن نظام بر تحركات تيم‌هاي عملياتي، تروريستي قلمداد كردند. در تهاجم 8 فروردين 1367* معلوم گشت در آينده، سازمان قصد گسترش عمليات‌هاي بزرگ را دارد و كليه‌ي پرسنل سازمان در قالب تيپ‌هاي رزمي ‌درآمده‌اند.

همچنين، اهداف سازمان از انجام عمليات‌هاي نظامي اسارت پرسنل ايراني؛ اخذ امكانات از حكومت عراق؛ تبليغ پيرامون آلترناتيو شوراي ملي مقاومت و رهبريت رجوي و بالا نگه داشتن روحيه‌ي نظامي هواداران خويش جهت اهداف عمليات‌هاي جنگ شهري در آينده است. قبل از اين حمله، سازمان همه‌ي تيپ‌ها و گردان‌ها را در مقر اشرف گردآوري [كرده] و طي مراسمي ‌مسعود رجوي براي آنان سخن‌راني نمود و عنوان نموده است كه قرار بر اين است كه در فكه عمليات گسترده را شروع كنيم و همچنين بعد از سقوط شهر حلبچه، با صدام ملاقاتي داشته و در آن طرح حمله به جدار مرز از طرف سازمان منافقين مورد بررسي قرار گرفته و در نهايت، بر آن توافق گرديده و امكاناتي نظير 24 فروند هلي‌كوپتر، 300 موشك كاتيوشا، تانك و آتش توپ‌خانه‌ي سنگين از طرف عراق براي شب عمليات داده شده است.»

در خصوص تشكيلات نظامي سازمان آمده است: «ارتش مذكور طبق تعريف رجوي، وظيفه‌ي رهايي زمين و خاك و پرسنل ايران را نداشته، بلكه نيروي ايراني را از خاك ايران به اسارت درآورده و او را از قيد ستم و ظلم آزاد مي‌كند و چون صرفاً وظيفه‌ي آزادي‌بخشي داشته، نمي‌تواند عهده‌دار خاك ايران [جهت مراقبت و حراست از آن] گردد. و فرماندهي نيروها و هماهنگي با سران كشور عراق به عهده‌ي مسعود رجوي [است] و مريم عضدانلو عهده‌دار معاونت فرماندهي نيروهاست.

مسئوليت ستاد ارتش به عهده‌ي محمود عطايي مي‌باشد.

مهدي برائي فرمانده اطلاعات عمليات و شناسايي از خاك ايران و ارتش ايران است.

مهدي ابريشم‌چي علاوه بر مسئوليت‌هاي ديگر، فرماندهي 2 تيپ از زنان را به عهده دارد.

مهدي افتخاري فرماندهي جبهه‌ي جنوب را به عهده دارد.

قابل ذكر است، فرماندهان تيپ‌ها عناصر قديمي ‌و رده‌بالاي سازمان مي‌باشند.

استعداد تيپ: هر تيپ شامل 270 نفر است كه 2 گردان رزمي ‌و يك گروهان آتشبار (خمپاره‌ي106و ميني‌كاتيوشا و...) و يك گروهان اركان (پشتيباني، امداد) مي‌باشد.

استعداد گردان: هر گردان شامل 90 نفر مي‌باشد كه به دو دسته‌ي 45 نفره تقسيم گشته و هر دسته به 3 گروه 15 نفره تقسيم مي‌گردد.

تيپ زنان:

تيپ زنان كه فلسفه‌ي وجودي‌اش تحريك عاطفي مردان [است] و جهت بهره‌گيري از عواطف آنان در ميدان رزم براي بالا نگه داشتن روحيه‌ي مردان تأسيس شده، صرفاً وظيفه‌ي كمك امدادي ـ انتقال نيرو و اسير و به مقدار كمك عمليات جنگي و شركت در آتشبار خمپاره و توپ را دارند. 2 تيپ زنان تحت فرماندهي سهيلا و ثريا عمل مي‌نمايند و كلاً زير نظر مهدي ابريشم‌چي هستند.»


تيپ اسراي ايراني:

اخيراً سازمان با تشكل اسراي پناهنده‌ي ايراني، 2 تيپ رزمي ‌تشكيل داده و آنان را در قرارگاه خياباني در كركوك مستقر كرده و اين افراد احتمالاً امورات تداركاتي ـ رزمي ‌را به عهده دارند. هدف از اين كار عموماً جذب نيروهاي ارتشي و جا انداختن آلترناتيو شوراي ملي مقاومت در دنياي غرب است.

* منظور حمله به خط لشكر77 خراسان در منطقه‌ي فكه است.

منبع:

سند شماره 178183 مركز مطالعات و تحقيقات جنگ: بولتن بررسي (تشريح عملكرد و آخرين سازمان‌دهي ارتش به اصطلاح آزادي‌بخش سازمان منافقين)، شماره2، 1367/1/22، صص 12 ـ 1.

 

 

منبع:

1. مركز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس

2. پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد