چهارشنبه, 10 خرداد 1402
شناسه خبر:608

تنگه حاجیان

  • انداز قلم

 

سال 1359

شناسنامه عملیات

تاریخ عملیات  1359/10/14-24
فرماندهی  مشترک‌
سازمان رزم  مشترک‌
سطح نبرد  محدود
جبهه نبرد  قصرشیرین - سرپل ذهاب - گیلان غرب
استعداد نیرو  
یگان ها

 ارتش:

لشکر 81  زرهی

گردان 285‌ زرهی

سپاه:

گردان های پیاده

ژاندارمری:

گردان پیاده

 

شرح مختصر نبرد : 

ارتش عراق در 1359/05/07 پس از ناکامی در اشغال گیلان‌غرب، چند کیلومتر عقب‌نشینی کرد و روی ارتفاعات اطراف شهر موضع پدافندی گرفت. قوای دشمن با استقرار در تنگه‌حاجیان و روستای گور‌سفید و ارتفاعات دار‌بلوط، جاده گیلان‌غرب به  سرپل‌ذهاب و پادگان ابوذر را نا‌امن کرد. همچنین گیلان‌غرب را در تیررس توپخانه میان‌بُرد خود قرار داد.

 

لشکر 81  زرهی ارتش و سپاه پاسداران گیلان‌غرب با هدف انهدام قوای دشمن و کسب برتری تاکتیکی، در این منطقه، عملیاتی طرح‌ریزی کردند و در 1359/10/14 در دو محور شمالی و جنوبی  تنگه حاجیان به اجرا  درآوردند.

 

در محور شمالی موانع دشمن باعث شد تنها بخشی از ارتفاعات برآفتاب تصرف شود. در محور جنوبی گردان پیاده سپاه به همراه گردان 285‌زرهی ارتش، دو روستای گورسفید و آوزین و ارتفاعات اطراف را تصرف کردند و سپس با پیشروی به سمت تنگه حاجیان با نیروهای محور شمالی الحاق کردند و بدین ترتیب تنگه‌حاجیان آزاد شد. همچنین در محور جنوبی گردان پیاده ژاندارمری مستقر در دار‌بلوط، چغالوند را تصرف کرد، لیکن در برابر واکنش دشمن، مجبور به عقب‌نشینی شد.

 

پس از آزاد شدن روستا و ارتفاعات آوزین و تنگه‌حاجیان و روستای گور‌سفید، ارتش عراق تا 1359/10/24 در این منطقه پاتک می‌کرد امّا هر بار با تحمل خساراتی به عقب برمی‌گشت و سرانجام از هفت کیلومتری به دوازده کیلومتری گیلان‌غرب رانده شد، لذا آتش توپخانه عراق روی گیلا‌ن‌غرب کاهش یافت و نزدیک به 40 کیلومتر‌مربع از مناطق اشغالی آزاد گردید.

 

منبع:

1. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

2. کتاب کرمانشاه در جنگ

 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد