چهارشنبه, 10 خرداد 1402
شناسه خبر:611

ضربت ذوالفقار (خوارزم)

  • انداز قلم
سال 1359

 

شناسنامه عملیات

تاریخ عملیات  1359/10/19
فرماندهی  ارتش
سازمان رزم  مشترک
سطح نبرد  محدود
جبهه نبرد  صالح آباد - میمک
استعداد نیرو

 2 گردان رزهی

3 گردان پیاده

یگان ها

 ارتش:

2 گردان از لشکر 81 زرهی

یک گردان از ستاد مشترک

سپاه:

2 گردان افزایش یافته

به اضافه عشایر ایل خزل

ژاندارمری

 

شرح مختصر نبرد

بازپس گیری میمک، اولین عملیات مهم و نسبتا گسترده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مقابل عراق بود. این عملیات به فرماندهی ارتش و با شرکت دلاور مردان تیپ 1 لشکر 81 زرهی و هوانیروز ارتش، رزمندگان سپاه ایلام و بسیج عشایری، در تاریخ 1359/10/19 آغاز شد. حضور نیروهای سپاه، عشایر و وجود خلبانانی از هوانیروز همچون علی اکبر شیرودی و احمد کشوری، حماسه بزرگی خلق کرد که تا آن روز در جنگ بی سابقه بود.نیروهای عمل کننده به استعداد 8 گردان، متشکل از 4 گردان ارتش و 4 گردان سپاه، در اولین ساعات بامداد روز 19 دی ماه با اعلام کلمه رمز"یا الله: از دو محور عملیات خود را آغاز کردند.

 

رزمندگان اسلام در محور شمالی از تنگۀ "بینا" و در محور جنوبی "سرنی" به منظور آزادسازی ارتفاعات میمک وارد عمل شدند و پس از چند روز نبرد توانستند قله­ های اصلی آن را آزاد سازند. این پیروزی بزرگ، دشمن را به واکنشی شدید و طولانی واداشت. دولت بغداد بلافاصله پس از این شکست تشکیل جلسه داد و برای جبران موقعیت از دست رفته، با توانی بیش­تر و هجومی شدیدتر وارد عمل شد. لیکن مقاومت رزمندگان پدافند کننده، مخصوصا عملکرد تحسین­ برانگیز هوانیروز، موجب شد تلاش یک ماهه نیروهای دشمن به شکست بینجامد و نهایتاً آتش جنگ ­افزارهای آن­ها در 2 /11 /1359 فروکش کند. بدین ترتیب، آزادی ارتفاعات مهم کله قندی و قله ­های 620، 252 و 540 میمک تثبیت شد. در این عملیات همچنین 200کیلومتر مربع از سرزمین­های اشغالی آزاد شد.

 

منبع:

1. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

2. اطلس راهنما-3  کتاب ایلام در جنگ صفحه 46


توضیح آن که: این منطقه جزو مناطق مورد ادعای صدام بود که قصد ضمیمه سازی آن به خاک عراق را داشت و حضور نیروهای عراقی در آن، یک حضور تاکتیکی محسوب نمی شد.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد