سه شنبه, 09 خرداد 1402
شناسه خبر:617

امام مهدی (عج)

  • انداز قلم
سال 1359

 

شناسنامه عملیات

تاریخ عملیات  1359/12/26
فرماندهی  سپاه
سازمان رزم  سپاه
سطح نبرد  محدود
جبهه نبرد  سوسنگرد(طلائیه تا بستان)
استعداد نیرو  
یگان ها

ارتش:

توپخانه

 سپاه:

1 گردان پیاده

 

شرح مختصر نبرد

طی ماه های آغازین جنگ نبردهای ایذایی فراوان و چندین نبرد محدود در منطقه دشت آزادگان صورت گرفت، اما در بین تمام آنها نبرد

 

امام مهدی(عج) از همه با اهمیت تر بود. این عملیات نه تنها نقطه عطفی در نبردهای دشت آزادگان محسوب می شود، بلکه در نبردهای سایر مناطق نیز تاثیر گذار شد و به عنوان یک نقطه پنهان در تاریخ جنگ هشت ساله تلقی می گردد. در این نبرد که یک گردان پیاده سپاه به یک گردان مکانیزه عراق حمله برد، اولین باری بود که سپاه به صورت مستقل عملیات می کرد. در این عملیات توپخانه ارتش از رزمندگان حمایت می کرد، لیکن ارتش هیچ گونه نقش دیگری در طراحی و اجرای عملیات نداشت و این موضوع در وضعیتی که فرماندهی جنگ را بنی صدر و ساختار نظامی آن را ارتش تشکیل می داد بسیار مهم بود. این عملیات این اعتماد به نفس را به وجود آورد که در صورت ناتوانی فرمانده وقت و سازمان نظامی سنتی، سپاه قادر است که برای رفع بن بست جنگ به طور مستقل مسئولیت بپذیرد. 

در این عملیات که به‌ منظور انهدام‌ دشمن‌ در غرب‌ سوسنگرد تا روستای‌ احیمر طراحی شد، یک‌ گردان‌ از سپاه‌ و بسیج‌ به‌ استعداد 200 تن با پشتیبانی‌ توپخانه‌ ارتش‌ وارد عمل‌ شدند. عملیات‌ در تاریخ‌ 26/12/59 و در سه‌ محور اجرا شد. یک‌ محور اصلی، یک‌ محور فرعی‌ و محور سوم‌ که‌ صرفا تظاهر به‌ تک‌ بود. رزمندگان‌ به‌ طور همزمان‌ در سه‌ محور پیشروی‌ کردند. دو گروهان‌ در دو محور چپ‌ و راست‌ جاده‌ سوسنگرد ƒ بستان‌ عمل‌ می‌کردند. در مدت‌ دو ساعت‌ نیروها توانستند حدود چهار کیلومتر پیش‌ رفته‌، به‌ انهدام‌ مواضع‌ دشمن‌ بپردازند. عملیات‌ در ساعت‌ 10 صبح‌ با موفقیت‌ به‌ اتمام‌ رسید و رزمندگان‌ که‌ قصد نداشتند در مواضع‌ جدید استقرار یابند، به‌ عقب‌ بازگشتند. هنگام عقب‌نشینی،‌ پاتک‌ دشمن‌ با اتکا به‌ یک‌ گردان‌ زرهی‌ آغاز شد و به‌ همین‌ جهت‌ رزمندگان‌ خودی‌ تا ساعت‌ 15 ضمن‌ عقب‌نشینی‌ تاخیری، با دشمن‌ مقابله‌ کردند.

 

منبع:

1. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

2. اطلس راهنما 4 - کتاب دشت آزادگان در جنگ صفحه 81 و 82

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد