پنج شنبه, 06 مهر 1402
شناسه خبر:796

والفجر 6

  • انداز قلم

 

سال 1362

شناسنامه عملیات

تاریخ عملیات  1362/12/02
فرماندهی  سپاه
سازمان رزم  سپاه
سطح نبرد  محدود
جبهه نبرد  دهلران- موسیان
استعداد نیرو  
یگان ها  سپاه

 

شرح مختصر نبرد

پس از عملیات والفجر1، بخش جنوبی استان ایلام با وجود اهمیت بسیار ، به منطقه ای آرام و پدافندی تبدیل شد و تصور شد و تصور می شد که دیگر در این بخش، راه کارهای نظامی به منظور پیشروی قوای خودی، وجود ندارد. در عین حال در آستانه عملیات خیبر، تلاش برای طراحی نبرد و آماده سازی این منطقه جهت اجرای عملیات، آغاز شد.

 

بر این اساس، یک روز پس از نبرد والفجر 5 در جنوب مهران، سرانجام در بامداد 1362/12/2 عملیت والفجر 6 با رمز "یا زهرا (س)" در منطقه عمومی چیلات واقع در جنوب دهلران آغاز شد.

 

نیروهای خودی به استعداد 8 گردان به منظور تصرف مواضع مستحکم و دست نخورده دشمن، با عبور از رودخانه چیلات، وارد عمل شدند و پس از درهم شکستن خطوط دفاعی به حرکت خود در عمق مواضع نیروهای عراقی ادامه دادند. رزمندگان اسلام در این یورش موفق شدند ضمن انهدام ده ها دستگاه تانک،نفربر و شمار فراوانی خودرو دشمن، بخشی از یگان های سپاه چهارم و تیپ 77 ارتش عراق را متلاشی و منطقه ای حدود 50 کیلومتر مربع، شامل ارتباعات مرزی مشرف به شهر علی غربی و جاده مرزی تدارکاتی " طیب-علی غربی" عراق را تصرف کنند. پس از چند روز نبرد و دفع پاتک های سنگین دشمن، رزمندگان اسلام ضمن مشغول ساختن ماشین نظامی عراق توانستند چند روزی بر بزرگراه " العماره-بغداد" مسلط شوند و آن را هدف آتش خود بگیرند. اما با شروع عملیات گسترده در جنوب، نبروهای عمل کننده به یاری رزمندگان در نبرد خیبر شتافتند.

 

منبع:

1. کتاب ایلام در جنگ.

2. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد