چهارشنبه, 10 خرداد 1402
شناسه خبر:901

تهاجم دشمن به شرهانی -دفاع فعال

  • انداز قلم

 

سال 1365

شناسنامه عملیات

تاریخ عملیات: 1365/01/18 تا 1365/02/10

شرح مختصر نبرد

اولین تحرک دشمن در محور شرهانی،با هدف تصرف سلسله کوه های حمرین، ارتفاعات چم سری و چم هندی، انجام گرفت.(1365/1/18) این ارتفاعات در عملیات های قبلی، از جمله محرم، به دست رزمندگان اسلام آزاد شده بودند. چون این ارتفاعات مهم در خط الراس جغرافیایی قرار دارند، لذا تسلط  بر آنها امکان دیده بانی و تیر اندازی مناسبی را از منطقه عین خوش تا دهلران برای دشمن فراهم می ساخت. بدین ترتیب، ماشین نظامی عراق درتاریخ 1365/2/10 به استعداد 2 لشکر پیاده مکانیزه و زرهی با پشتیبانی انبوه آتش توپخانه، غافل گیرانه تهاجمش را به مواضع پدافندی نیروهای خودی آغاز و مناطقی را اشغال کرد و جمعی از نیروهای پدافندی را در هر سه محور به اسارت درآورد.

 

به دنبال این حمله، دلاور مردان تیپ 10 سید الشهدا (ع) سپاه، پس از کسب اطلاع از وضعیت موجود، به منظور مقابله با تهاجم دشمن و عقب راندن آنان، در مدت کوتاهی عازم منطقه شدند و با صف آرایی و پیش دستی در تک،ضمن بهره گیری کامل از اصل غافلگیری، با 9 گردان پیاده مکانیزه بر محل تجمع متجاوزان حمله کردند و خسارات و تلفات فراوانی بر آنها وارد آوردند. انهدام وسیع تجهیزات عراق به علاوه کشته یا زحمی شدن تعداد کثیری از نیروهای عراقی، نهایتا دشمن را از عملیات در این محور منصرف و نگاه آنان را به محورهای نفوذی دیگر معطوف کرد.

 

این عملیات در منطقه ارتفاعات میانکوه (مهران)  توسط سپاه اجرا گردید از این عملیات اطلاعات محدودی در دست است که به مرور زمان تکمیل خواهد شد.

 

منبع: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد