سه شنبه, 08 فروردين 1402
شناسه خبر:1133

شهيد وارطان آبراهاميان

  • انداز قلم
شهدای اقلیت های مذهبی

فرزند ارشد خانواده زحمتكش «نِرسِس» و «آروسياك» در اولين روز از بهار سال 1339در روستاي «سنگرد» از توابع «فريدن»دراستان اصفهان چشم به جهان گشوده و پس از مدتي به اتفاق خانواده به اصفهان نقل مكان نمود.

مقاطع تحصيلي ابتدايي و راهنمايي را در مدارس ارامنه «آرمن» و «كاتارينيان» اصفهان به پايان برد. بعد از سال دوم دبيرستان، ترك تحصيل نموده و به مدت دو سال به عنوان «برقكار درجه 1» در پالايشگاه اصفهان مشغول به كار شد. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي خود را به اداره نظام وظيفه معرفي و سپس به خدمت مقدس سربازي اعزام گرديد. پس از طي دوره آموزشي و پيش از آن كه مدت مرخصي او به پايان برسد به آخرين سفر زندگي¬اش رفت...

 در آن زمان ارتش و نيروهاي بسيجي، سخت در گير نبرد با نيروهاي ضدانقلابي در منطقه كردستان بودند. نبردي كه پس از يك سال، بنا به قانونمندي ماهوي مبارزه استكبار جهاني با انقلاب نوپاي اسلامي در ايران، به يورش همه جانبه نيروهاي ارتش بعثي عراق به سرزمين مقدس ايران انجاميد. شهيد «وارطان آبراهاميان» در اولين روز از ماه آبان سال 1358 در درگيري مستقيم با نيروهاي ضد انقلاب قهرمانانه به شهادت رسيد. پيكر پاك وي، بعد از انتقال به اصفهان و انجام تشريفات مذهبي با بدرقه صدها تن از اهالي ارمني جلفاي اصفهان و همشهريان مسلمان، در اصفهان به خاك سپرده شد.

 

 

منبع: باغ موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد