سه شنبه, 08 فروردين 1402
شناسه خبر:3955

حرفهاي بسياري از دفاع مقدس براي گفتن وجود دارد

  • انداز قلم

اگر چه نظامي بود اما روحيه خشك نظامي نتوانست بر روحيه لطيف ادبي اش چيره شود و قلم را بر زمين بگذارد. سعيد اسدي فر، سرهنگ بازنشسته نيروي انتظامي ،متولد سال 1327 نويسنده اي است كه ديده هايش را در جبهه جا نگذاشت و آنها را به رشته تحرير درآورد. كتاب هاي لحظه هاي پرالتهاب ، قلعه مرگ، پرواز خونين و ...از جمله آثار اوست.

سینما و تلویزیون

در پنجمين جشنواره نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال ،سعيد اسدي فر نويسنده دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار نويد شاهد از چگونگي ورودش به حوزه نويسندگي در زمينه دفاع مقدس گفت:به ادبيات علاقه داشتم.

دوران دبيرستان نمايشنامه مي نوشتم و اجرا مي شد توي پادگان هم كه بودم همين طور، سرباز ها نمايشنامه هايم را اجرا مي كردند البته با محتواي آنها زياد موافق نبودم بيشتر طنز بود بعد از انقلاب كارگاه هاي نويسندگي تشكيل شد كه دوره هاي فيلمنامه نويسي، نمايشنامه نويسي و داستان نويسي را در آنها گذراندم جنگ كه شروع شد رفتم جبهه آنجا هم توي سنگر مي نوشتم دو سال اسير عراقي ها شدم وقتي آزاد شدم تصميم گرفتم واقعيت هايي را كه ديده بودم، بنويسم.

از كجا شروع كرديد و چه كتاب هايي نوشتيد؟

چند كتاب در زمينه دفاع مقدس نوشتم. گريانه كتابي بود كه از طرف بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس سال 83 كتاب منتخب سال شد در اين كتاب خاطرات دو سال اسارت در عراق و ماجراهاي آن را نوشتم كتاب از فرش تا عرش هم درباره همرزم ام شهيد عبدوس بود كه شخصيت ويژه اي داشت بيشتر كتاب هايم ماجراهايي است كه اتفاق افتاده يا الهام گرفته از يك واقعيت است. روز هاي زندگي با موضوع زندگينامه شخصي ام و وقايع دفاع مقدس و مقايسه رژيم گذشته با حكومت فعلي است كه در حال چاپ است. همچنين كتاب از شلمچه تا طنز نيز كه شامل 15 داستان از لشكر كشي آمريكا به عراق تا موضوع انرژي هسته اي است كه آن هم در حال چاپ است .

كدام يك از آثار شما با استقبال بيشتري مواجه شد؟

كتاب از فرش تا عرش

چرا اين اتفاق افتاد؟ يعني از نظر نحوه نگارش با ديگر آثار متفاوت بود؟

بله. من گاهي در حين نوشتن آنقدر متأثر مي شدم كه قلم را كنار مي گذاشتم و به فكر فرو مي رفتم به خاطر اخلاص و فداكاري هاي بيش از حد شهيد عبدوس به قول معروف آنچه دل درك مي كرد زبان از گفتنش عاجز بود.

هنوز هم نمايش نامه مي نويسيد يا فقط محدود مي شود به قبل از انقلاب؟

نه، الان حدود دويست نمايشنامه سي دقيقه اي در حوزه برون مرزي در زمينه آموزشي، هنري و فرهنگي نوشته ام كه موضوع بعضي از آن ها دفاع مقدس است، مثلاً نمايشنامه كوهستان مه آلود كه به زبان عربي و تركي هم ترجمه شد.

به طور كلي چقدر برگزاري نمايشگاه هايي كه موضوع دفاع مقدس در آن دخيل باشد را براي انتقال فرهنگ ايثار و شهادت مؤثر مي دانيد؟

قطعاً تأثير زيادي دارد ؛مخاطب با اين فرهنگ بيشتر آشنا مي شود.

از كاركرد مسئولان در زمينه انتقال فرهنگ ايثار و شهادت به نسل جوان راضي هستيد به نظر شما به نويسنده هاي اين عرضه بهايي داده مي شود؟

متأسفانه ضعف مديران در اين سطح بسيار بالا است. پس از دفاع مقدس كارهايي كه انجام شد بسيار كليشه اي و شعاري بود و اين باعث شد كه به مرور جوانان دل زده شوند. البته اساتيد زيادي براي به روز كردن اين موضوع تلاش كردند اما تأثير زيادي نداشت.

متأسفانه چون مسئولان كار را جدي نمي گيرند و به نويسنده ها بهاي زيادي نمي دهند. ما آنقدر حماسه آفريني در هشت سال دفاع مقدس داشتيم كه مي توانيم در اين زمينه حرف هاي زيادي براي گفتن داشته باشيم اما مسئولان كم كاري مي كنند آشنايي جوانان محدود شده به بردن آن ها به مناطق جنگي و بازديد از توپ و تانك اما فرهنگ جبهه را نمي شود اين گونه انتقال داد بايد تبليغ ها بيشتر شود فرهنگ سراها بيشتر كار كنند و رسانه ها خصوصاً صدا وسيما تلاش بيشتري كنند.

گفتني است ،سعيد اسدي فر در سال 1327 در شهرستان سلماس متولد شد . پس از تحصيلات ابتدايي و متوسط در سال 1349 وارد دانشكده هنري شد. بعد از جنگ تحميلي چند بار به جبهه جنوب رفت و در چندين عمليات شركت كرد.

افتخارات كسب شده توسط وي شامل لوح سپاس به خاطر رتبه سوم كتاب گريانه از طرف بنياد حفظ آثار 1384/ديپلم افتخار به خاطر داستان جبهه دروني از طرف حوزه هنري 1379/تشويق نامه به خاطر نمايشنامه مولود كعبه از طرف صدا و سيما 1382/شاهو - فيلمنامه - تشويق در سال 70 از طرف صدا و سيما 1370/تشويق نامه به خاطر نمايشنامه اصحاب كهف از طرف صدا و سيما 1380 است.

 

 

منبع: نويدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد