پنج شنبه, 08 آبان 1399
شناسه خبر:4751

طبس تا سنندج

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

روز شمار جنگ عراق و ایران مجموعه کتاب‌هایی است که وقایع هشت ساله جنگ تحمیلی به تفصیل در آن گردآوری شده و از آثار مرجعی است که در حوزه دفاع مقدس به نگاش در آمده است.

کتاب «طبس تا سنندج، تهاجم‌ها و بحران‌های دوران گذار» جلد دوم از کتاب هفتم‌ایم مجموعه است که در هزار و ۱۲۸ صفحه رویداد‌های یکم اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت را شرح داده است.

در مقدمه این کتاب آمده است:

«نویسنده با استفاده از منابع غنی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس (مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ) روزشمار مقطع بسیار مهم و تعیین کننده اردیبهشت ماه ١٣٥٩، را در قالب ٥٤٩ گزارش تهیه و تدوین کرده است. مقطع تاریخی نیمه اول سال ١٣٥٩، آکنده از مطالب مهم تاریخی و تحولات تعیین کننده است. از آنجا که تنگ کردن دامنه گزینش و نپرداختن به بعضی مطالب با هدف اختصار، به اصالت این مرور تاریخی لطمه وارد می‌ساخت و باتوجه به ارزشمند بودن مطالب مزبور، از این کار صرف نظر شد. به این ترتیب کتاب هفتم به دو جلد اول و دوم، شامل مرور جداگانه حوادث فروردین و اردیبهشت ۱۳۵۹، تقسیم شد. جلد اول قبلاً با عنوان «قطع رابطه امریکا با ایران» منتشر شده است.»

«طبس تا سنندج تهاجم‌ها و بحران‌های دوران گذار» وقایع ۳۱ روز از دوران جنگ ایران و عراق را در بر می‌گیرد و درمجموع شامل ۵۴۹ گزارش درباره جنگ و موضوعات مربوط به آن در دوره زمانی ۱۳۵۹/۰۲/۰۱ تا ۱۳۵۹/۰۲/۳۱ است. هرروز از روزشمار به منزله یک فصل و درقالب چندین گزارش شامل اخبار و تفسیر و تحلیل وقایع همان روز است که در پایان آن، فهرست منابع و مآخذ مطالب همان روز درج شده است.

پس از متن اصلی کتاب، چکیده‌ای از مطالب کتاب با عنوان «گزارش روزشمار» درج شده است که شماره‌هایی نظیر شماره گزارش‌های متن کتاب دارد و دستیابی به مطالب موردنظر را آسان می‌کند. در پایان کتاب نیز فهرست راهنمای موضوعی آمده است.

قسمتی از متن کتاب

«مراسم سالگرد حادثه نقده با همکاری مردم و ارگان‌های دولتی دیروز و امروز در این شهر برگزار شد و به عامل جدیدی در تبلیغات قوم گرایی «کرد و ترک» تبدیل نشد.

روزنامه جمهوری اسلامی از برگزاری مراسم سالگرد فاجعه تأسف بار شهر نقده که تعداد زیادی زخمی و شهید برجای گذاشت یاد کرد که به مناسبت آن ازطرف روحانیت و مردم با ایمان و متعهد شهرستان نقده عزای عمومی اعلام شد. به همین مناسبت دیروز ادارات، بازار و مدارس شهر تعطیل بود و مردم ضمن شرکت در راه پیمایی با دادن شعار‌های الله اکبر، خمینی رهبر به سمت مزار شهدا حرکت کردند.

به مناسبت سالگرد حادثه نقده، جمشید حقگو استاندار آذربایجان غربی، پیام‌های جداگانه‌ای برای حجت الاسلام محرر و ملاصالح رحیمی رهبران مذهبی ترک‌ها و کرد‌ها و مردم نقده فرستاد. وی در این پیام‌ها ضمن تسلیت فاجعه غم انگیز و یادآوری شبه جنگ ناخواسته نقده به مردم این شهر، ابراز امیدواری کرد که ان‌شاءالله دیگر این گونه فجایع تکرار نشود و روح اخوت اسلامی و گذشت و ایثار بین برادران ایمانی ترک و کرد ایجاد شود.»

«طبس تا سنندج تهاجم‌ها و بحران‌های دوران گذار» در هزار و ۱۲۸ صفحه به کوشش «هادی نخعی» تالیف و توسط «مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک هزار نسخنه منتشر شده است.

 

 

منبع: نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد