یکشنبه, 28 دی 1399
شناسه خبر:5032

مأموریت در خرمشهر

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر، کتاب «مأموریت در خرمشهر»، خاطرات سرهنگ عراقی به نام صبار فلاح‌اللامی، معرفی شد.

«بسیاری از رفتارها و کردارهای من در صحنه‌های مختلف جنگ، نه بر اساس ضابطه و قانون، بلکه به‌طور دلخواه و برخواسته از هواهای نفسانی و شیطانی‌ام بود که از جملۀ آنها می‌توان به اعدام تعدادی از اسرای ایرانی و تیرباران گروهی از غیرنظامیان در آغاز تجاوزمان به ایران اشاره کرد که به دستور مستقیم من انجام می‌شد.

سراسر این جنگ، تجربه، درس و عبرت است و تجربیات و ارزش‌های به‌دست آمده در آن، کاربرد خوبی به‌عنوان موضوعاتی جدید در علوم نظامی خواهند داشت.»

متنی که خوانده شد برشی کوتاه از خاطرات سرهنگ عراقی به نام صبار فلاح‌اللامی است که در کتاب «مأموریت در خرمشهر» به تصویر کشیده می‌شود.

بسیاری از افراد رژیم بعث عراق خاطراتشان را با ترس و دلهره نوشته‌اند؛ ترسی که بر کتاب هم سایه می‌اندازد و خواننده را در فضایی پر از رعب و وحشت پیش می‌برد. سرهنگ صبار فلاح‌ اللامی- متولد سال ۱۳۱۵ در منطقه اعظمیه بغداد- هم یکی از افرادی است که خاطراتش را نوشته و در آن به توصیف دقیق همه آنچه که در جنگ روی داده، می‌پردازد.

وی در خاطرات خود به افشای جنایات و اسرار ارتش بعث عراق در خرمشهر پرداخته است. نویسنده در این کتاب، آمادگی ارتش عراق قبل از جنگ، نحوۀ اشغال خرمشهر، تجاوزها و غارت‌های وحشیانۀ بعثی‌ها را در این مناطق تشریح کرده است.

تأسف در سراسر کتاب موج می‌زند و نویسنده نمی‌تواند آن ‌را از مخاطبش پنهان کند؛ تأسف از آنچه او و رژیم صدام حسین در حق مردم ایران انجام داده‌اند.

آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌‌ترین اهداف عملیات «إلی بیت‌المقدس» در دورۀ جنگ ایران و عراق بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ انجام شد. این پیروزی از لحاظ نظامی، نقطۀ عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته شده و از این روز به‌عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود.

خرمشهر، سرزمین «محمّد جهان‏آرا» است و «جهان‏آرا»، سردار فاتح کربلای ایران. بر ما واجب است دلاوری‌ها و رشادت‌های این مردان انقلابی را بارها و بارها از جنبه‌های گوناگون مرور کنیم. این کتاب با ترجمۀ مهرداد آزاد، توسط انتشارات سورۀ مهر روانۀ بازار شده است.

این کتاب در طرح ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در نماز جمعه‌های کشور، به‌همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با همکاری شورای سیاست‌گذاری ائمۀ جمعۀ سراسر کشور در حال اجرا است، معرفی شد.

 

منبع:

1. منا نشر

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد