سه شنبه, 09 خرداد 1402
شناسه خبر:5955

مردی با عطر شالی

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

کتاب "مردی با عطر شالی" به قلم مسعود آب آذری، توسط انتشارات سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی نشر اجا منتشر شده است.

مردی با عطر شالی

نويسنده: مسعود آب آذری

موضوع: خاطرات

ناشر: انتشارات سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی نشر اجا

سال نشر: 1389

شمارگان : 3000 نسخه

قیمت: 2 هزار تومان

چکیده:

"مردی با عطر شالی" قصه مردان مردی از خطه سر سبز گیلان و خانواده بزرگ هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران که بیانگر حوادث دوران دفاع مقدس و سال های پیش و پس از آن است، که توسط نشر اجا به چاپ رسیده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

اولین شهید هوانیروز

سید محمد نورین در سال 1334 در روستای دهشال شهرستان لاهیجان متولد شد. اوپس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه، با مدرک چهارم متوسطه به استخدام هوانیروز ارتش درآمد.

دوره آموزش نظامی را در تهران و دوران یادگیری زبان انگلیسی و پرواز با بالگرد را به مدت 34 هفته در پایگاه هوانیروز شهید وطن پور اصفهان گذراند و با درجه ستوان یار سومی، خلبان بالگرد ترابری شد.

اولین واحد خدمتی او در پایگاه پشتیبانی هوانیروز اصفهان بود. خلبان محمد نورین، جزء اولین گروه شهیدان پس از پیروزی انقلاب بود و شهادتش 24 ساعت پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی رقم خورد.

او در بیست و سوم بهمن ماه سال 1357 به عنوان کمک خلبان با یک فروند بالگرد ترابری هوانیروز به همراه خلبان یکم ستوان جعفر سلطانی نیا، همافر اسماعیل حاج حسنی و کروچیف گروهبان دوم سعید سهرابی به همراه دو سرنشین سپهبد بقراط جعفریان و استوار حدادیان در مسیر پرواز به پایگاه وحدتی دزفول دچار سانحه و سقوط و حریق می گردد.

در آن سانحه، سپهبد بقراط جعفریان استاندار وقت خوزستان و استوار حدادیان کشته و خلبان محمد نورین و گروهبان دوم سهرابی شهید می شوند. در آن پرواز سپهبد جعفریان و محافظش، با کیفی پر از اسناد ملی و مقدار زیادی پول قصد ربودن بالگرد به خارج از مرزها را داشتند که با مقاومت پایوران هوانیروز مواجه می گردند و سپهبد جعفریان، برای اثبات تهدید خود، در همان دم و در حین پرواز، باشلیک گلوله نورین را به شهادت می رساند و در درگیری پس از آن، بالگرد دچار سانحه و سقوط در منطقه هفت تپه اهواز می شود.

در آن سانحه که ایثار شهید نورین و دیگر پایوران مانع از فرار سپهبد جعفریان گردید، خلبان سلطانی نیا و همافر حاج حسنی، مجروح و جانباز می شوند. پیکر پاک شهید نورین را بعد از تشییع، در گلزار شهدای لاهیجان به خاک سپردند.

 

 

منبع: نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد