سه شنبه, 16 خرداد 1402
شناسه خبر:6050

هوانیروز و حماسه بزرگ بدر

  • انداز قلم
کتاب دفاع مقدس

کتاب "هوانیروز و حماسه بزرگ بدر" نوشته مرتضی سلطانی است که به همت انتشارات سوره سبز به چاپ رسیده است.

نويسنده: مرتضی سلطانی

موضوع: سرگذشتنامه

ناشر: انتشارات سوره سبز

سال نشر: 1389

شمارگان : 2000 نسخه

قیمت: 4 هزار تومان


چکیده

این کتاب در سه بخش با عناوین هوانیروز در عملیات بدر، خاطرات، شهدای هوانیروز در عملیات بدر توسط انتشارات سوره سبز منتشر شده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

نقش هوانیروز در عملیات بدر

حضور هوانیروز در عملیات بدر، همانند مجموعه عملیات پیشین، امری تثبیت شده و اجتناب ناپذیر بود. تمام مسئولین و نیروها می دانستند و برای آنها ثابت شده بود که هیچ عملیاتی بدون شرکت و حضور هوانیروز امکان پذیر نمی باشد و به همین منظور، جهت اجرای عملیات بدر، جایگاه شروع و نوک حمله را با بالگردها و نیروهای آن پیش بینی کرده بودند.

در عملیات خیبر با اعلام حمله و شروع عملیات، شش فروند بالگرد شینوک به پرواز درآمدند و هلی برن نیرو و مهمات به داخل هورالهویزه وجزایر مجنون را انجام دادند.

پس از اعلام حمله نیز 7 فروند از بالگردهای ترابری 214 و جنگنده کبرا در قالب یک تیم 7 فروندی، به سوی مرداب های هورالهویزه بال گشودند. با این تفاوت که نیروهای دشمن در زمان عملیات خیبر در داخل هورالهویزه و جزایر مجنون در حد قابل توجهی نبودند و کوچک ترین اطلاعی از یورش قوای ما نداشتند؛ اما در عملیات بدر، این مسأله درست برعکس بود.

بیش از دو لشکر از نیروهای عراقی با تجهیزات کامل و استحکامات بسیار محکم، آماده ی رویارویی با نیروهای ایران بودند و مانند عملیات خیبر غافلگیر نشدند. فرماندهان و نیروهای عراقی که تجربه ی بسیار تلخی از عملیات خیبر داشتند و متحمل تلفات سنگینی از نیرو تا تجهیزات و اراضی در آن عملیات شده بودند، در عملیات بدر به نوعی می خواستند تلافی آن شکست را بکنند.

هر چند هم در ابتدا تلاش کردند تا با آسیب رساندن به چند بالگرد و به شهادت رساندن تنی چند از خلبانان و متخصصین هوانیروز، موتور حمله ی بدر را از تحرک بازدارند؛ اما در انتها، باز هم آن ها (دشمن) بودند که شکست خوردند و مغبون شدند؛ چرا که هوانیروز به سرعت توانست بالگردهای دیگری جایگزین بالگردهای ساقط شده کند.

 

 

منبع: نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد