چهارشنبه, 05 مهر 1402
شناسه خبر:3435

شهادت 12 روز پس از ازدواج

  • انداز قلم

براي جانباز قطع نخاع و يادگار ديروز ميدان‌هاي نبرد و ايثار، روايت از دوستان و همرزمان حال و هواي خوشي را رقم مي‌زند و حس و حال روزهاي جنگ را در ذهنش تداعي مي‌كند.

خاطرات دفاع مقدس

جانباز احمد محمودي متولد 1344 است و از دوستان و هم‌محلي‌هاي شهيد صادق مزدستان فرمانده تيپ دوم و گردان صاحب‌الزمان لشكر ۲۵ كربلا. جانباز احمد محمودي از روزهاي همراهي با مزدستان برايمان خاطره‌اي دارد كه آن را براي‌مان روايت مي‌كند.

شهيد مزدستان 9 سالي از من بزرگ‌تر بود. دوستي و رفاقت من با صادق از مسجد عشقي آغاز شد. صادق يكي از پاي كارهاي مسجد عشقي بود و فعاليت‌هاي زيادي در آنجا داشت. يكي از خاطره‌هايي كه من از صادق دارم آموزش قرآن بود. او قرائت قرآن را به من ياد داد. خودش قرآن تلاوت مي‌كرد و از من مي‌خواست غلط‌هاي او را بگيرم و من قرآن مي‌خواندم و صادق با مهرباني هميشگي‌اش غلط‌هايم را مي‌گرفت.

بعد از فعاليت زياد در مسجد وقتي خسته مي‌شديم و مي‌خواستيم استراحت كنيم سرمان را روي يك بالش مي‌گذاشتيم و در يك ظرف با هم غذا مي‌خورديم... روزها از پي هم گذشت تا اينكه صادق به عضويت گروه جنگ‌هاي نامنظم دكتر چمران درآمد. او كه الگوي من بود راهي شد و براي دفاع از كشور به مناطق جنگي و عملياتي رفت. من در اين مدت خيلي به ايشان وابسته شده بودم.

صادق مزدستان قبل از انقلاب وارد فعاليت‌هاي انقلابي شده بود و در تلاش بود تا جوانان و نوجوانان را با خطوط اصلي نظام و آرمان‌هاي امام خميني(ره) آشنا كند. از اين رو ساواك در تعقيب ايشان بود و شهيد مزدستان هم براي همين مدتي به بندر انزلي رفت تا از دست ساواك در امان باشد. برادرش در تيم فوتبال ملوان بندر انزلي بازي مي‌كرد. مزدستان درگيري و عمليات‌هايي را عليه منافقين سازماندهي مي‌كرد و خود در صف اول مبارزات عليه منافقين حضور پيدا مي‌كرد. او به گونه‌اي محوريت در مبارزه و نمادي از رهبري در خود داشت.

شهيد مزدستان عميق فكر مي‌كرد، عميق حركت مي‌كرد و عميق عمل مي‌كرد. در نهايت سردار شهيد صادق مزدستان كه فرماندهي تيپ دوم مكانيزه لشكر 25 كربلا را به عهده داشت در حالي كه تنها 12 روز از ازدواجش مي‌گذشت در منطقه فكه در يك عمليات شناسايي در خط مرزي عين‌خوش و در جنگل امقر در اثر اصابت تركش مين والمر به ناحيه سر در تاريخ 9 دي 1361 به شهادت رسيد؛ پيكر سردار شهيد صادق مزدستان در گلزار شهداي سيدملال قائمشهر به خاك سپرده شده است.

راوي: جانباز قطع نخاع، احمد محمودي

 

 

منبع:

1. روزنامه جوان

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

شهید داود کریمی از اعضای اصلی تشکیل دهنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو هیأت مرکزی سپاه تهران بود که با شروع جنگ...

Category: دفاع مقدس

شهید خدامراد توکلی متولد: 1348شهرستان گتوند شهادت:1365/4/12 عملیات:کربلای1(مهران)مسئولیت:راننده لودر.

Category: دفاع مقدس

Category: دفاع مقدس