جمعه, 09 اسفند 1398
شناسه خبر:3799

سنگرهای برنجی

  • انداز قلم

شهيد "رستم بشكار" در زمان درگیری سال60 حماسه اسلامی شهر آمل كه مردم شهر به سنگر احتیاج داشتند برای مبارزه با منافقین کور دل به کمک پدرش کیسه های شالی (برنج) را که در منزلشان بود خالی کرد و آنها را برای ساخت سنگر به آمل فرستاد. اینکه چطور این کیسه های برنج به سنگرها رسیدند خود ماجرایی شنیدنی است که شما را به خواندن کامل این خاطره در نوید شاهد مازندران دعوت می کنیم.

خاطرات دفاع مقدس

شهيد رستم بشكار بيستم مهر 1341در خانواده ای با ایمان و متدین و مذهبی در شهرستان محمودآباد دیده به جهان گشود و در دامن پرمهر و محبت پدر و مادر پرورش یافت.به گفته پدر و مادرش، تولد شهید رستم خیر و برکت برای زندگی ما بود و رستم اولين شهيد محله بود.
 
دوران تحصيل

شهيد تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستای «آرم» شهر محمودآباد و دوره متوسطه را در شهرستان آمل با موفقیت و جدیت پشت سر گذشت و یکی از دانش آموزان خوب در تحصیل علم و اخلاق بود.

خصوصيات اخلاقى

به واجبات دینی توجه بسیاری داشتند و نماز خود را در مسجدی که نزدیکی منزلشان بود می خواند و هیچ وقت نمازشان ترک نمی شد و همیشه در مراسم های مذهبی خیلی پرشور شرکت می کرد٬ به خصوص در ایام محرم و عزاداری به امام حسین (ع) عشق می ورزید.
در کارهای کشاورزی کمک حال پدرش بود و بسیار انسان ساکت و آرامی بود و همه به او احترام خاصی می گذاشتند. با همه افراد خانواده به خصوص پدرش مهربان بود٬ بطوری که پدرش فکر می کرد شهید رستم برادرش است. با تمام مردم و دوستان و هم محلی ها اداب معاشرت خوبی داشت و به همه احترام می گذاشت به طوریکه زبانزد همه بود.
ایشان نسبت به حجاب خیلی خیلی حساس بود و اهمیت زیادی می داد و به خصوص به خواهرانش تاکید بر حفظ حجاب را توصیه میکرد.

داستان شنیدنی کیسه های برنج

شهید بزرگوار در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و انقلابی آن دوران و برگزاری مراسمات مذهبی در مدرسه نقش موثر و حضور پر رنگی داشت. در زمان انقلاب روحیه انقلابی و بسیجی خوبی داشت و در تمام محافل، در خصوص حضرت امام خمینی(ره) صحبت می کردند و به ایشان علاقه مند بودند. ایشان نسبت به احزاب و گروه های سیاسی ضد انقلاب و ضد دین و مذهب و یا به طور کل غیر اسلامی خیلی متنفر بودند و آنها را بد و انسان های نامرد می دانست.

.به طوری که در زمان درگیری سال 1360 حماسه اسلامی شهر آمل٬ مردم شهر احتیاج به سنگر برای مبارزه با منافقین کور دل داشتند، شهید رستم بشکار به کمک پدرشان کیسه های شالی (برنج) را که در منزلشان بود خالی می کرد و كيسه ها را برای ساخت سنگر با آمل مى برد. در این حین دیگر خواهر و برادرها به پدر می گفتند: چرا کیسه های برنج را خالی می کنی٬ برنج ها خراب می شوند. پدر شهید رستم در جواب آنها می گفت: هیچ اشکالی ندارد، الان همشهری های ما در آمل احتیاج به کیسه برای سنگر سازی دارند.

شهيد رستم بشكار نسبت به دیگر خانواده ها احترام می گذاشت و آنهایی که مشکل داشتند چه از نظر عاطفی و چه از نظر اقتصادی به آنها کمک و راهنمایی می کرد و خیلی دلسوز بود.

چگونگی شهادت

سرانجام شهيد رستم بشكار در حماسه ی اسلامی 6 بهمن ماه سال 1360 شهر آمل در درگیری با منافقین کور دل به درجه رفیع شهادت نايل گشت و شهد شیرین شهادت را نوشید و در هشتم بهمن ماه سال 1360 پس از تشییع باشکوه پیکر پاک و مطهر این شهید بزرگوار در گلزار شهدای روستای «آرم» در جوار رحمت الهی جای گرفت.
"روحش شاد و یادش گرامی باد"

کلام شهید

انقلاب از هدیه های خداوند است به مردم و ملت ایران و شهادت والاترین و بزرگترین ارزش یک انسان است و شهیدان پیام خویش را سرخ سرخ در سینه های ما نگاشتند تا مرگ بی ثمر و بی رنگ را به جاودانگی شهادت بدل کنیم. و همچنین در حفظ حجاب و نظم و انضباط در کارها و تحصیل علم و دانش کوشا باشید و به محرومین و مستمندان کمک کنید.

 

 

منبع:

1. مركزاسنادبنيادشهيدوامورايثارگران محمودآباد

2. نويدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

شاهرخ آدم خوار است!

شاهرخ آدم خوار است!

روزهای اول جنگ بود. شاهرخ با بسیاری از رفقای قدیم و جدید به سوی آبادان رفته بود. هر شب به سوی مواضع دشمن می رفتند و با شبیخون به دشمن از آنها تلفات می گرفتند. شاهرخ در نفوذ به مناطق دشمن بدون سلاح می رفت و با سلاح برمی گشت! هیبت عجیبی داشت. حتی عراقی...
حر انقلاب؛ بی مزار و بی نشان

حر انقلاب؛ بی مزار و بی نشان

قهرمان کشتی فرنگی بود. وزن فوق سنگین. در اردوی تیم ملی هم حضور داشت. اما رفقایش انسانهای خوبی نبودند. هر روز بعد از باشگاه به دنبال کاباره و خلاف و ...بودند. کم کم به اینکار عادت کرد.
عاشق صادق

عاشق صادق

پدرش حاج شیخ علی امام جماعت مسجد شیخ لطف الله اصفهان بود. ایشان علاقه خاصی به رضا داشت. نور معنوی عجیبی در چهره این پسر می دید. این علاقه بی دلیل نبود. رضا هوش و استعداد عجیبی داشت.
دیده بان شجاعی که دستور آتش به سنگر خودش را داد

دیده بان شجاعی که دستور آتش به سنگر خودش را داد

سی ام اردیبهشت سال 67 بود. قبل از اینکه بخوابم به سنگر بچه های دیده بانی رفتم. شب خنکی بود و آسمان پر از ستاره. از بچه ها وضعیت خطوط دشمن و جا به جایی ها را سوال کردم. بعد هم توسط بی سیم با دیدگاه شهید مومنی تماس گرفتم.
مهاجر مجاهد و شهید غریب

مهاجر مجاهد و شهید غریب

گمنامی او به گونه ای دیگر بود. او در غربت عجیبی به شهادت رسید. پیکرهای شهدای عملیات والفجر 9 به شهرستان بجستان آمد. تمامی شهدا توسط خانواده هایشان تشییع و تدفین شد. اما یک شهید هنوز مانده! کسی برای تحویل پیکر او اقدام نکرده!
دعای شهادت پای سفر عقد!

دعای شهادت پای سفر عقد!

رفته بودیم. برای مراسم عقد. قرار بود حضرت آیت الله مدنی خطبه عقد ما را جاری کند. قبل از شروع مراسم، علی آقا رو به من کرد و گفت: شنیده ام که عروس هرچه در مراسم عقد از خدا بخواهد خدا اجابت می کند. نگاهش کردم و گفتم: چه آرزویی داری؟!
رویای صادقه: مادرم منتظر است مرا شناسایی کن!

رویای صادقه: مادرم منتظر است مرا شناسایی کن!

عملیات والفجر 8 تازه به پایان رسیده بود. پیکرهای شهدا به ستاد معراج شهدای تهران منتقل شد. در بین شهدا شهیدی بود که پیکرش کاملا سالم بود. فقط ترکش بزرگی شبیه یک نعلبکی به سمت چپ سینه اش اصابت کرده و در کنار قلبش ایستاده بود. هیچ مشخصاتی نداشت. نه پلاک...

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

شهید فرضعلی صمدی شجاع بیست و چهارم مرداد ماه 1362 در منطقه بان سعید کیونانات در درگیری با احزاب کومله و دموکرات به شهادت رسید.

مجموعه فیلم

در این سخنرانی شهید زین الدین مسائلی چون زمین منطقه عملیاتی و دشمن و نوع استحکامات دشمن و وضعیت نیروهای خودی و شرایط...

Category: دفاع مقدس

شهید علم الهدی در سال سال 1353 در روز عاشورا با 200 نفر از دانش آموزان خردسال در دسته جات سینه زنی استفاده نموده و...

Category: دفاع مقدس

با توجه به وسعت عملیات، برادران گردان سپاه بنام «حبیب بن مظاهر» که حقیر مسئولیت آن را بر عهده دارم به اتفاق گردان 141...

Category: دفاع مقدس
اسناد متنی دفاع مقدس

در هر آیه از قرآن کریم هزاران نکته و راز جا دارد و کتابت و خوشنویسی قرآن از ارزشمندترین هنر های اسلامی است .یکی از شهدای بزرگوار و هنرمند ایران شهید "شریف اشراف "معاون، لشکر 21 حمزه که در دوران دفاع ...

سي سال پيش در چنين روزي وقتي در عمليات بدر به شهادت رسيد، مدال فرماندهي لشكر 27 محمدرسول الله را بر سينه داشت.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در شهرستان ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده ...

یکم مردادماه سال 1362 جمعی از رزمندگان گردهم می آیند و در پارچه ای نوشته ای شهادت نامه و و دعای عهد بهشتی خود را امضا می کنند. روزهای بعد به جمع امضاء کنندگان اضافه می شود و در نهایت 48 رزمنده این ...