شنبه, 05 مهر 1399
شناسه خبر:3799

سنگرهای برنجی

  • انداز قلم

شهيد "رستم بشكار" در زمان درگیری سال60 حماسه اسلامی شهر آمل كه مردم شهر به سنگر احتیاج داشتند برای مبارزه با منافقین کور دل به کمک پدرش کیسه های شالی (برنج) را که در منزلشان بود خالی کرد و آنها را برای ساخت سنگر به آمل فرستاد. اینکه چطور این کیسه های برنج به سنگرها رسیدند خود ماجرایی شنیدنی است که شما را به خواندن کامل این خاطره در نوید شاهد مازندران دعوت می کنیم.

خاطرات دفاع مقدس

شهيد رستم بشكار بيستم مهر 1341در خانواده ای با ایمان و متدین و مذهبی در شهرستان محمودآباد دیده به جهان گشود و در دامن پرمهر و محبت پدر و مادر پرورش یافت.به گفته پدر و مادرش، تولد شهید رستم خیر و برکت برای زندگی ما بود و رستم اولين شهيد محله بود.
 
دوران تحصيل

شهيد تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستای «آرم» شهر محمودآباد و دوره متوسطه را در شهرستان آمل با موفقیت و جدیت پشت سر گذشت و یکی از دانش آموزان خوب در تحصیل علم و اخلاق بود.

خصوصيات اخلاقى

به واجبات دینی توجه بسیاری داشتند و نماز خود را در مسجدی که نزدیکی منزلشان بود می خواند و هیچ وقت نمازشان ترک نمی شد و همیشه در مراسم های مذهبی خیلی پرشور شرکت می کرد٬ به خصوص در ایام محرم و عزاداری به امام حسین (ع) عشق می ورزید.
در کارهای کشاورزی کمک حال پدرش بود و بسیار انسان ساکت و آرامی بود و همه به او احترام خاصی می گذاشتند. با همه افراد خانواده به خصوص پدرش مهربان بود٬ بطوری که پدرش فکر می کرد شهید رستم برادرش است. با تمام مردم و دوستان و هم محلی ها اداب معاشرت خوبی داشت و به همه احترام می گذاشت به طوریکه زبانزد همه بود.
ایشان نسبت به حجاب خیلی خیلی حساس بود و اهمیت زیادی می داد و به خصوص به خواهرانش تاکید بر حفظ حجاب را توصیه میکرد.

داستان شنیدنی کیسه های برنج

شهید بزرگوار در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و انقلابی آن دوران و برگزاری مراسمات مذهبی در مدرسه نقش موثر و حضور پر رنگی داشت. در زمان انقلاب روحیه انقلابی و بسیجی خوبی داشت و در تمام محافل، در خصوص حضرت امام خمینی(ره) صحبت می کردند و به ایشان علاقه مند بودند. ایشان نسبت به احزاب و گروه های سیاسی ضد انقلاب و ضد دین و مذهب و یا به طور کل غیر اسلامی خیلی متنفر بودند و آنها را بد و انسان های نامرد می دانست.

.به طوری که در زمان درگیری سال 1360 حماسه اسلامی شهر آمل٬ مردم شهر احتیاج به سنگر برای مبارزه با منافقین کور دل داشتند، شهید رستم بشکار به کمک پدرشان کیسه های شالی (برنج) را که در منزلشان بود خالی می کرد و كيسه ها را برای ساخت سنگر با آمل مى برد. در این حین دیگر خواهر و برادرها به پدر می گفتند: چرا کیسه های برنج را خالی می کنی٬ برنج ها خراب می شوند. پدر شهید رستم در جواب آنها می گفت: هیچ اشکالی ندارد، الان همشهری های ما در آمل احتیاج به کیسه برای سنگر سازی دارند.

شهيد رستم بشكار نسبت به دیگر خانواده ها احترام می گذاشت و آنهایی که مشکل داشتند چه از نظر عاطفی و چه از نظر اقتصادی به آنها کمک و راهنمایی می کرد و خیلی دلسوز بود.

چگونگی شهادت

سرانجام شهيد رستم بشكار در حماسه ی اسلامی 6 بهمن ماه سال 1360 شهر آمل در درگیری با منافقین کور دل به درجه رفیع شهادت نايل گشت و شهد شیرین شهادت را نوشید و در هشتم بهمن ماه سال 1360 پس از تشییع باشکوه پیکر پاک و مطهر این شهید بزرگوار در گلزار شهدای روستای «آرم» در جوار رحمت الهی جای گرفت.
"روحش شاد و یادش گرامی باد"

کلام شهید

انقلاب از هدیه های خداوند است به مردم و ملت ایران و شهادت والاترین و بزرگترین ارزش یک انسان است و شهیدان پیام خویش را سرخ سرخ در سینه های ما نگاشتند تا مرگ بی ثمر و بی رنگ را به جاودانگی شهادت بدل کنیم. و همچنین در حفظ حجاب و نظم و انضباط در کارها و تحصیل علم و دانش کوشا باشید و به محرومین و مستمندان کمک کنید.

 

 

منبع:

1. مركزاسنادبنيادشهيدوامورايثارگران محمودآباد

2. نويدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

 بمباران هوایی پارچین «ولی الله» را آسمانی کرد

بمباران هوایی پارچین «ولی الله» را آسمانی کرد

عصر روز دوشنبه بود که بچه های صنایع نظامی پارچین مشغول کار بودند، اندکی بعد صدای هواپیماهای دشمن به گوش رسید و شروع به بمباران هوایی کردند که ناگهان بمبی در محوطه صنایع دفاع پارچین منفجر شد و «ولی الله هداوند سوری» به شهادت رسید.
به فکر تأمین سعادت خود باشید

به فکر تأمین سعادت خود باشید

شهید «سعادت احمدی منه جینی» در گوشه ای از یادداشت های خود نوشت: ای گروه بندگان خدا از او بترسيد هم اکنون که بدن سالم و فضایل وسيع داريد به فکر تامين سعادت خود باشيد پيش از آنکه به چنگال بيماری و مرگ بيفتيد.
عاشورایی پُر مایه!

عاشورایی پُر مایه!

قبل از فرارسیدن محرم، تلفنی از تهران درخواست پارچه مشکی، پرچم و بیرق می کرد. به کمک بچه ها، همه سنگرها را با پارچه های مشکی سیاهپوش می کرد. روایتی متفاوت و خواندنی از سردار شهید "حجت الله ملاآقایی" را در ادامه می خوانید.
فرمانده متواضع!

فرمانده متواضع!

آنقدر متواضع و بی ادعا بود که گاهی برخی از نیروهای مهندسی حتی تا پایان ماموریتشان نمی فهمیدند که او فرمانده است، چرا که در تمام مدت همانند دیگر نیروها پا به پای آنها کار می کرد. خاطره ای دیگر از سردار شهید"حجت الله ملاآقایی" را در ادامه می خوانید.
فرمانده خبره!

فرمانده خبره!

سردار "شهید ملاآقایی" در آینده نگری و برنامه ریزی بسیار خبره بود. مدتها بود گردان در تامین راننده پایه یک با مشکل مواجه شده بود. اما او کاری کرد که به قول خودش نیاز ده سالهِ گردان تامین شد.
روزهای سخت جدایی در راه است

روزهای سخت جدایی در راه است

مادر شهید "وهاب جوانمردی" نقل می کند: در آخرین باری که به مرخصی که آمده بود به یکی از دوستانش گفته بود برای مادرم روزهای سخت جدایی در راه است...
 دست های به خون غلتیده...

دست های به خون غلتیده...

این شهیدان بلند بالا خاطرات شیرین و زیادی دارند، از اتفاقات و رویداد های نادر و گاه تعجب بر انگیزی که برایش رخ داده است.

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

Category: دفاع مقدس

سردار شهید علی حاجبی در بهار سال 1341 در روستاي رودخانه، چشم به جهان گشود. او چند سال مسئولیت مخابرات لشکر 41 ثارالله...

Category: دفاع مقدس

مراسم شب خاطره به مناسبت هفته‌ی دفاع مقدس، چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۰۴ با حضور جمعی از رزمندگان و هنرمندان دوران دفاع مقدس و...

Category: نهضت خاطره گویی