شنبه, 05 مهر 1399
شناسه خبر:3800

روزهای فراموش نشدنی در آسایشگاه

  • انداز قلم

شهید "محسن احمدی" در یکی از خاطراتش روایت می کند : «ضربان قلبمان به سرعت می زد تا اینکه آتش به اختیار شد و شروع به تیراندازی کردیم ابتدا 10 تیر "ژ 3 "را انداختند بعد 10 تیر "کلاش" همین که گروه اول تیراندازی کرد ترس همه ریخته شد و برایمان عادی شد ذوق می کردیم وحول می زدیم که گروه دوم برود و تیراندازی کند.»

خاطرات دفاع مقدس

شهید محسن احمدی در سال 1343 در روستای گزنهله چشم به جهان گشود. تحصیلاتش را تا اخذ مدرک دیپلم در شهرستان سنقر به پایان رسانید و بعد از پایان تحصیلات به عضویت سپاه پاسداران در آمد. ایشان قبل از ورود به سپاه در چندین عملیات شرکت داشت .

ایشان بعد از استخدام در سپاه پاسداران ، به  بیمارستان صحرایی شهید رضائیان پنجوین  مأمور به خدمت شد و در یک ماموریت در تاریخ 6 بهمن 1365به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

*خاطره ای کوتاه از زبان شهید محسن احمدی

ساعت تقریبا 10 صبح بود ما از کلاس احکام برگشته و در آسایشگاه بودیم ناگهان بلندگوی داخل آسایشگاه گفت گروهان فکوری جهت تیراندازی بیاید و همه به خط شوند خلاصه با ذوق و شادی بلند شدیم به ما اسلحه (ژ 3) و به عده ای دیگر کلاشینکف دادند و عده ای هم کابل های تیراندازی را با خود به پشت پادگان بردند، چند دقیقه ای درباره میدان تیر و نوع عمل و برخورد صحبت شد و گفتند با هر کس که خطا کند شدیدترین نوع برخورد را خواهیم داشت ما را می ترساندن و آمبولانس هم آماده شد بود با نظم به میدان رفتیم توضیحاتی درباره عمل تیراندازی داده شد.

گروه اول که 12 نفر بودند به میدان رفتند که ابتدا گفته شد اسلحه را امتحان کنید همه گلن گدن را کشیدند بعد گفتند خشاب را جا بزنید که دو اسلحه بود کلاش و (ژ 3) که برای هر کدام (10) تیر داده بودند .

گلن گدن را جا بزنید همه جا زدند ضامن خارج کنید همه خارج کردند نوک مگسک زیر خان سایه در این لحظات بود که همه بچه ها می ترسیدند البته آنهایی که اولین بار به میدان تیر رفته بودند مثل خود من، نفسهایمان به شماره افتاده بود و ضربان قلبمان به سرعت می زد تا اینکه آتش به اختیار و شروع به تیراندازی کردیم ابتدا 10 تیر "ژ "3 را انداختند بعد 10 تیر "کلاش" همین که گروه اول تیراندازی کرد ترس همه ریخته شد و برایمان عادی شد ذوق می کردیم و حول می زدیم که گروه دوم برود و تیراندازی کند.

روز چهار شنبه 30 آذر 1362

 

 

منبع:

1. پرونده فرهنگی شهدا - اداره هنری، اسناد و انتشارات- استان کرمانشاه

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

 بمباران هوایی پارچین «ولی الله» را آسمانی کرد

بمباران هوایی پارچین «ولی الله» را آسمانی کرد

عصر روز دوشنبه بود که بچه های صنایع نظامی پارچین مشغول کار بودند، اندکی بعد صدای هواپیماهای دشمن به گوش رسید و شروع به بمباران هوایی کردند که ناگهان بمبی در محوطه صنایع دفاع پارچین منفجر شد و «ولی الله هداوند سوری» به شهادت رسید.
به فکر تأمین سعادت خود باشید

به فکر تأمین سعادت خود باشید

شهید «سعادت احمدی منه جینی» در گوشه ای از یادداشت های خود نوشت: ای گروه بندگان خدا از او بترسيد هم اکنون که بدن سالم و فضایل وسيع داريد به فکر تامين سعادت خود باشيد پيش از آنکه به چنگال بيماری و مرگ بيفتيد.
عاشورایی پُر مایه!

عاشورایی پُر مایه!

قبل از فرارسیدن محرم، تلفنی از تهران درخواست پارچه مشکی، پرچم و بیرق می کرد. به کمک بچه ها، همه سنگرها را با پارچه های مشکی سیاهپوش می کرد. روایتی متفاوت و خواندنی از سردار شهید "حجت الله ملاآقایی" را در ادامه می خوانید.
فرمانده متواضع!

فرمانده متواضع!

آنقدر متواضع و بی ادعا بود که گاهی برخی از نیروهای مهندسی حتی تا پایان ماموریتشان نمی فهمیدند که او فرمانده است، چرا که در تمام مدت همانند دیگر نیروها پا به پای آنها کار می کرد. خاطره ای دیگر از سردار شهید"حجت الله ملاآقایی" را در ادامه می خوانید.
فرمانده خبره!

فرمانده خبره!

سردار "شهید ملاآقایی" در آینده نگری و برنامه ریزی بسیار خبره بود. مدتها بود گردان در تامین راننده پایه یک با مشکل مواجه شده بود. اما او کاری کرد که به قول خودش نیاز ده سالهِ گردان تامین شد.
روزهای سخت جدایی در راه است

روزهای سخت جدایی در راه است

مادر شهید "وهاب جوانمردی" نقل می کند: در آخرین باری که به مرخصی که آمده بود به یکی از دوستانش گفته بود برای مادرم روزهای سخت جدایی در راه است...
 دست های به خون غلتیده...

دست های به خون غلتیده...

این شهیدان بلند بالا خاطرات شیرین و زیادی دارند، از اتفاقات و رویداد های نادر و گاه تعجب بر انگیزی که برایش رخ داده است.

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

مراسم شب خاطره به مناسبت هفته‌ی دفاع مقدس، چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۰۴ با حضور جمعی از رزمندگان و هنرمندان دوران دفاع مقدس و...

Category: نهضت خاطره گویی

پنجمین قسمت ازمجموعه اول روایت فتح؛ روایتی از ویژگی های رزمندگان و حال وهوای آنها در عملیات والفجر۸

Category: دفاع مقدس

چهارمین قسمت ازمجموعه اول روایت فتح؛گزارشی ازمجاهدت مخفیانه جهادسازندگی دوسال قبل ازعملیات والفجر۸

Category: دفاع مقدس