دوشنبه, 11 فروردين 1399
شناسه خبر:3843

عاشق صادق

  • انداز قلم

پدرش حاج شیخ علی امام جماعت مسجد شیخ لطف الله اصفهان بود. ایشان علاقه خاصی به رضا داشت. نور معنوی عجیبی در چهره این پسر می دید. این علاقه بی دلیل نبود. رضا هوش و استعداد عجیبی داشت.

خاطرات دفاع مقدس

سال 55 با پایان یافتن دوران تحصیل قصد عزیمت به خارج برای ادامه تحصیل داشت.

می گفت: نمی خواهم زیر پرچم این دین فروشان خدمت کنم.

اما برای خدمت به مردم ماند و مشغول ادامه تحصیل شد. رشته حسابداری را با موفقیت پشت سر گذاشت. با شروع حوادث انقلاب راهی تهران شد. چند بار به طرز عجیبی از دست ماموران فرار کرد.

روح متعالی او لحظه ای سکون و آرامش نداشت. بعد از پیروزی انقلاب راهی حوزه علمیه شد. طلبه ای فاضل و انسانی خود ساخته بود. از اولین نیروهایی بود که به سپاه پیوست.

مدتی از سوی روابط عمومی سپاه راهی سیستان شد. کمکهای شایانی به مردم محروم این استان نمود.

گردان مسلم ابن عقیل اولین نیروی اعزامی از سپاه اصفهان بود. حاج رضا به همراه آنها در همان ابتدای جنگ اعزام شد. استعداد عجیبی داشت. مسائل را خیلی دقیق بررسی می کرد. بهترین تصمیم ها را می گرفت.

شاید برای همین به عنوان مسئول عملیات سپاه اصفهان و سپس مسئول اطلاعات در تیپ امام حسین (ع) انتخاب شد. تیزبینی، دقت عمل، اخلاص، شجاعت و....از حاج رضا یک فرمانده اطلاعاتی شجاع ساخته بود.

مدتی بعد به عنوان مسئول اطلاعات سپاه سوم، یعنی پنج تیپ و لشگر انتخاب شد. خرداد ماه سال 60 یکی از دستهایش راتقدیم نمود.

در بسیاری از عملیاتها وجود او نعمتی بود برای فرماندهان. وقتی برای شناسایی می رفت همه جوانب را در نظر می گرفت. مسئولین اطلاعات گردانها را با خودش می برد.

می گفت: باید چند بار مسیر رفت و برگشت نیروها را طی کنید.خوب راهکارها را شناسایی کنید. مبادا شب حمله نیروها را معطل کنید. شجاعت و دقت شما به قیمت جان بچه بسیجی هاست.

هیچگاه نماز شبش ترک نشد. انسانی بود بسیار خود ساخته. شبیه او را کمتر دیده بودیم. قبل از عملیات والفجر مقدماتی جلسه مسئولین برگزار شد. جلسه تا ساعت دو بامداد ادامه داشت.

بعد از جلسه هم خوابیدند. اما حاج رضا رفته بود داخل یک سنگر کوچک. در آن هوای سرد بهمن ماه حسابی با خدای خودش گرم گرفته بود.

یکبار شنیدم که می گفت: دوست دارم طوری شهید شوم که هیچ آثاری از من باقی نماند! صحبتی از من به میان نیاید تا عمل من به این وسیله خالص شود و مقبول خدا باشد.

در اوج عملیات والفجر مقدماتی با یک گروهان نیرو به سمت کانالها رفت.

هیچ راهی برای پیشروی نبود. سراغ بچه های تخریب را گرفت. می خواست راه را از محور دیگری باز کنند. اما دیر شده بود. با روشن شدن هوا تانکهای دشمن جلو آمدند و راه عبور نیروها بسته شد.

روز بعد یکی از بچه ها از کانال برگشت. می گفت: حاج رضا مجروح شده و داخل کانال افتاده. آتش دشمن هم بسیار سنگین بود. ما هم نتوانستیم او را بیاوریم.

حاج حسین خرازی تعدادی از بچه ها را فرستاد تا بلکه خبری از او بیاورند. امام حاج رضا حبیب الهی ستاره ای شده بود در آسمان گمنامی. دیگر از او خبری نشد.

راوی: دوستان شهید

 

 

منبع:

1. شهید گمنام/ 72 روایت از شهدای گمنام و جاویدالاثر/ گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی/1393

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

اسارت

اسارت

تیرماه بود و هوا بسیار گرم. در حال عقب نشینی راه را گم کردیم. بیست و یک ساعت در راه بودیم. هر دفعه به نوبت یکی از ما عباس را به دوش می گرفت. در را ه در زیر یک درخت از فرط خستگی به خواب رفتیم.
قطعه 44

قطعه 44

در بهشت زهرا(ص) قطعه ای است که هزاران سردار بی پلاک در آنجا آرمیده اند. آنها نام و نشان را در گمنامی یافتند. آنها برای همیشه سمبل ایمان و اعتقاد ملت ایران گردیدند.
پیکر سالم

پیکر سالم

چهارده سال بیشتر نداشت. برای جبهه رفتن اقدام کرد ولی قبول نمی کردند. بالاخره با دست بردن در شناسنامه راهی منطقه شد. نوزده سالگی برای آخرین بار اعزام شد. رفته بود کلی تسبیح و.... برای دوستانش خریده بود. مادرش گفته بود: چیکار می کنی؟
 خاطره‌ای جالب از برگزاری انتخابات در دوران دفاع مقدس

خاطره‌ای جالب از برگزاری انتخابات در دوران دفاع مقدس

تازه صبحانه خوردن تمام شده بود که مسئولان اخذ رأی از اندیمشک آمدند. ساعت ۸ بود که رأی گیری شروع شد و برادران ارتشی در صفوف منظم می‌آمدند و رأی می‌دادند. نامزدها سه نفر بیشتر نبودند. مقام معظم رهبری، آقای عسگراولادی و آقای کاشانی.
 اقدام شهادت طلبانه جوان فلسطینی در جبهه آبادان!

اقدام شهادت طلبانه جوان فلسطینی در جبهه آبادان!

دوازده روز از شروع جنگ گذشته بود. شرایط هنوز عادی نشده. با نیروهای داو طلب در پادگان ابوذر مستقر بودیم. اصغر وصالی فرمانده ما بود. عصر یکی از روزها به من گفتند به همراه چهار نفر از نیروهای داوطلب حرکت کنید. مقصد ما تپه تک درخت بود.
شهدای غریب

شهدای غریب

قبل از ورود به اردوگاه ما را بازجویی کردند. از اتاق بازجویی فقط صدای ناله می آمد. جوانی بود که با لباس پاسداری اسیر شده بود. او را می زدند و می گفتند: تو پاسدار خمینی هستی! او را می شناختم. از بچه های لشگر علی ابن ابی طالب (ع) بود.
شهادت برادرم را تاب آوردید، در شهادت من هم صبوری کنید

شهادت برادرم را تاب آوردید، در شهادت من هم صبوری کنید

ایمان و عمل را در خود جمع کرده بود. الگویی بود برای دوران اسارت. او انسان اهل دلی بود به نام منصور زرنقاش. حاج منصور، سنگ صبوری بود برای جوانترها، به همه امید می داد، سال 67 به او آمپول اشتباهی تزریق کردند. در جلوی چشم نماینده صلیب روی زمین افتاد و ه...

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

شهید فرضعلی صمدی شجاع بیست و چهارم مرداد ماه 1362 در منطقه بان سعید کیونانات در درگیری با احزاب کومله و دموکرات به شهادت رسید.

مجموعه فیلم

علیرضا در فروردین 58 به عضویت سپاه پاسداران در آمد. در چند عملیات پاكسازی علیه ضد انقلابیون در کردستان حضور یافت. در...

Category: دفاع مقدس

عنايت الله بازگير در سال 1342 در شهرستان کهگیلویه و بویر احمد متولد شد. با شروع جنگ با عملیات بیت المقدس در جبهه حضور...

Category: دفاع مقدس

شهید مهدی صبوری فرزند محمدحسن در یازدهمین روز از آخرین ماه سال 1338 در فردوس متولد شد. پیش از انقلاب کتاب ها و اعلامیه...

Category: دفاع مقدس
اسناد متنی دفاع مقدس

در هر آیه از قرآن کریم هزاران نکته و راز جا دارد و کتابت و خوشنویسی قرآن از ارزشمندترین هنر های اسلامی است .یکی از شهدای بزرگوار و هنرمند ایران شهید "شریف اشراف "معاون، لشکر 21 حمزه که در دوران دفاع ...

سي سال پيش در چنين روزي وقتي در عمليات بدر به شهادت رسيد، مدال فرماندهي لشكر 27 محمدرسول الله را بر سينه داشت.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در شهرستان ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده ...

یکم مردادماه سال 1362 جمعی از رزمندگان گردهم می آیند و در پارچه ای نوشته ای شهادت نامه و و دعای عهد بهشتی خود را امضا می کنند. روزهای بعد به جمع امضاء کنندگان اضافه می شود و در نهایت 48 رزمنده این ...