پنج شنبه, 26 تیر 1399
شناسه خبر:3884

پیکر سالم

  • انداز قلم

چهارده سال بیشتر نداشت. برای جبهه رفتن اقدام کرد ولی قبول نمی کردند. بالاخره با دست بردن در شناسنامه راهی منطقه شد. نوزده سالگی برای آخرین بار اعزام شد. رفته بود کلی تسبیح و.... برای دوستانش خریده بود. مادرش گفته بود: چیکار می کنی؟

خاطرات دفاع مقدس

تو بعدها خرج داری زندگی باید تشکیل بدی، خونه می خوای و.....

گفته بود: خونه من یک متر جا هست که نه آهن می خواد نه گچ! بالاخره خداحافظی کرد و رفت.

از نیروهای واحد تخریب لشگر علی ابن ابی طالب (ع) بود. عملیات کربلای چهار آخرین عملیات او بود. دوستانش می گفتند به سختی مجروح شد و پیکرش جاماند.

محمدرضا شفیعی به جر گه شهدای گمنام پیوست. برخی می گفتند او اسیر شده چون دوستانی که در کنار او بودند همگی اسیر شدند. اما خانواده چشم انتظار او بود.

آزادگان به میهن باز گشتنند اما خبری از او نشد. یکی از آزادگان گفته بود: ما دیدیم که محمدرضا اسیر شد خبری از او نداریم.

ناله ها و گریه های خانواده بیشتر شده بود. همه آرزو داشتند خبری از گمشده شان به دست آورند.

سال هشتاد عراق و ایران برای تبادل اجساد توافق کردند. مرداد 81 خبر باز گشت پیکر محمدرضا اعلام شد. خبر خیلی عجیب بود. پیکر محمدرضا بعد از 16 سال سالم است!!

او در کربلای چهار مجروح و سپس اسیر می شود. یازده روز او را به همین وضع نگه می دارند. بعد می گویند: باید به امام توهین کنی. او هم فریاد می زند: مرگ بر صدام.

بعثی ها آنقدر او را می زنند تا به شهادت می رسد. پیکر او را در قبرستانی در نزدیکی کربلا به خاک می سپارند. حالا بعد از 16 سال پیکر او را از خاک خارج کرده اند. بدن او سالم مانده. گویی که به خواب رفته است!

بعثی ها سه ماه پیکر او را زیر آفتاب انداختند تا پوسیده شود. آهک و دیگر مواد فاسد کننده بر بدنش ریختند اما بدنش همچنان سالم مانده بود. فرمانده عراقی که پیکر او را تحویل می داد گریه می کرد. می گفت: خدا از سر تقصیرات ما بگذرد. وقتی شهید محمدرضا شفیعی را داخل قبر قرار دادند فرمانده اش صحبت کرد و گفت: نماز شب این شهید هیچگاه ترک نمی شد. همیشه غسل جمعه را انجام می داد.

وقتی برای امام حسین (ع) گریه می کرد قطرات اشک خود را به صورت و سینه و محاسنش می مالید. راز سالم ماندن پیکر این شهید اینهاست.

خدا خواست محمدرضا شفیعی از گمنامی خارج شود تا برای همیشه تاریخ سندی باشد بر حقانیت یاران مظلوم حضرت روح الله

محمدرضا در گلزار شهدای علی ابن جعفر قم آرمیده است.

راوی: حاج حسین کاجی و بستگان شهید

 

 

منبع:

1. شهید گمنام/ 72 روایت از شهدای گمنام و جاویدالاثر/ گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی/1393

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

قول و قرار شهادت

قول و قرار شهادت

همرزم شهید "غلامرضا میرزا آقایی" می گوید: «قول و قرار گذاشتیم هر کسی شهید شد شفیع دیگری شود و در آخر در بمباران هواپیمایی دشمن در اروندرود به شهادت رسید.»
مزه شهادت!

مزه شهادت!

دختر شهید "غلامرضا میرزاآقایی" می گوید: « وقتی پدرم از شهدا می گفت: من پرسیدم: بابا شهادت چه مزه‌ای دارد؟ پدرم بلند شد به آشپزخانه رفت و با مشتی نُقل برگشت و به طرف من و خواهرم گرفت، ما هم برداشتیم و خوردیم.»
نامه‌ای از خط مقدم جبهه

نامه‌ای از خط مقدم جبهه

شهید "حسین شورگشتی" در نامه اش نوشته است: «شانزدهم اردیبهشت ماه 1367 به خط می رویم که در این مدت در خط هستم اگر زنده برنگشتم حلالیت از تمام دوستان و آشنایان برای من بگیرید.»
نیت پاک محمد

نیت پاک محمد

مادر شهید "محمد قبادی نمین" می گوید: «در موقعه اعزام به جبهه به او گفتم: پسرم چرا مثل تهران کسی فیلمبرداری نمی کند؟ او با دست اشاره به آسمان فيلمبرداری كرد و همه چيز را ديد.»
سوغاتی جبهه!

سوغاتی جبهه!

دختر شهید "غلامرضا میرزاآقایی" می گوید: «. پدر هر وقت از جبهه می آمد برایمان هدیه می خرید و می گفت: سوغاتی جبهه است. از از نظر من و خواهرم جبهه جای خیلی خوبی بود که قلک و حلوا شکری و ... داشت. گاهی هم وقتی به پدرم فکر می کردیم یاد سوغاتی دلشان را آب...
برکت دعا

برکت دعا

شهید "جلال زرین قلم" در نامه ای خطاب به خانواده اش نوشت: «اینجا همه مشغول نماز و دعا هستند. اینجا کسی بدون دعا نمی خوابد و بدون دعا نهار و یا شام و یا صبحانه نمی خورد، دعای سفره را هم می خوانند.»
 خاطرات جبهه؛ به فیض شهادت نرسیدم!

خاطرات جبهه؛ به فیض شهادت نرسیدم!

شهید "امیر بیدقی" در نامه اش نوشت: «مادرم روزی بعد از ظهر حدود ساعت پنج عصر در سنگر در حال استراحت بودم به شما فکر می کردم که ناگهان خمپاره ای در دو متری من منفجر شد و من ناراحت شدم که خداوند نخواست مرا در جمع شهیدان قرار بدهد»

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

سید عبدالحسین عمرانی معلم شهیدی که کلاس درس و هیاهوی دانش آموزان را به هنگام باز شدن مدرسه ها رها کرد تا برای نسل های...

Category: دفاع مقدس

تحلیل شهید شفیع زاده از مشکلاتی همچون آموزش، سازماندهی، انسجام و همچنین دلسردی رزمندگانی که در توپخانه وجود داشته است.

Category: دفاع مقدس

Category: نهضت خاطره گویی