پنج شنبه, 26 تیر 1399
شناسه خبر:3896

قطعه 44

  • انداز قلم

در بهشت زهرا(ص) قطعه ای است که هزاران سردار بی پلاک در آنجا آرمیده اند. آنها نام و نشان را در گمنامی یافتند. آنها برای همیشه سمبل ایمان و اعتقاد ملت ایران گردیدند.

خاطرات دفاع مقدس

قطعه44 بهشت زهرا (ص) به نور این عزیزان پاک منوراست. این قطعه در شبهای جمعه محفل دلسوختگانی است که به یاد دوستان شهیدشان و به یاد صدها شهید جاویدالاثر در آنجا گرد هم می آیند.

شهریور 83 و روزهای اول ماه شعبان بود. ابوالفضل سپهر دوباره حالش بد شده بود. شب بود که او را سریع به بیمارستان رساندیم. در اورژانس او را بستری کردیم.

جوانی در گوشه ای نشسته بود و گریه می کرد. ابوالفضل با همان حال خرابی که داشت جوان را صدا کرد. چهره جوان به بچه های مومن و....شباهت نداشت.

ابوالفضل با سختی پرسید: چی شده؟ جوان هم گفت: برادرم سکته کرده خیلی حالش بد است. نمی دانم چه کنم.

ابوالفضل مکثی کرد و گفت: کاری که می گویم انجام بده مطمئن باش نتیجه می گیری!

فردا صبح برو بهشت زهرا(ص)! برو قطعه 44 که برای شهدای گمنام است. معمولا کسی آنجا نمی رود. برو این قبرها را تمیز کن و به نیت شهدای گمنام زیارت عاشورا بخوان.

از آنها بخواه که برای برادرت دعا کنند. مطمئن باش خدا به خاطر دعای آنها حاجت تو را برآورده می کند.

جوان گفت: چشم.

بعد گفت: به ظاهر من نگاه نکن. من خودم بچه هیئتی هستم. به این شهدا هم اعتقاد دارم.

ساعتی بعد حال ابوالفضل بدتر شد. او را به سی سی یو منتقل کردیم. آنجا نشسته بودم. یاد اشعار ابوالفضل افتادم. شعرهایی به سبک اتل متل که در مورد شهدا سروده بود.

بیشتر این اشعار در بهشت زهرا(ص) و سر مزار شهدای کمنام سروده شده بود. صبح فردا همان جوان را دیدم. در بیمارستان به دنبال ما می گشت! خیلی خوشحال بود.

من را که دید پرسید: شما از همراهان آقای سپهر هستید؟ گفتم: بفرمایید! جوان از حال ابوالفضل پرسید. بعد ادامه داد: امروز صبح رفتم بهشت زهرا(ص) قطعه شهدای گمنام را پیدا کردم.

شروع کردم به شستن قبرها. بعد هم مشغول خواندن زیارت عاشورا و قرآن شدم.

ساعتی بعد برگشتم اینجا. باورتان نمی شود! دکتر می گفت: امروز آزمایش گرفتیم. برادرتان مشکلی ندارد. می توانید او را مرخصی کنید! جوان این را گفت و خوشحال خداحافظی کرد و رفت.

ابوالفضل سپهر همان روز از پیش ما رفت. روز میلاد حضرت ابوالفضل (ع) پیکر او تشییع شد.

باور کردنی نبود. نمی دانم چه کسی اینگونه هماهنگ کرد. کسی که یک عمر به عشق شهدای گمنام شعر سرود و صحبت کرد و... در کنار آنها در قطعه 44 به خاک سپرده شد.

 

 

منبع:

1. شهید گمنام/ 72 روایت از شهدای گمنام و جاویدالاثر/ گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی/1393

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

قول و قرار شهادت

قول و قرار شهادت

همرزم شهید "غلامرضا میرزا آقایی" می گوید: «قول و قرار گذاشتیم هر کسی شهید شد شفیع دیگری شود و در آخر در بمباران هواپیمایی دشمن در اروندرود به شهادت رسید.»
مزه شهادت!

مزه شهادت!

دختر شهید "غلامرضا میرزاآقایی" می گوید: « وقتی پدرم از شهدا می گفت: من پرسیدم: بابا شهادت چه مزه‌ای دارد؟ پدرم بلند شد به آشپزخانه رفت و با مشتی نُقل برگشت و به طرف من و خواهرم گرفت، ما هم برداشتیم و خوردیم.»
نامه‌ای از خط مقدم جبهه

نامه‌ای از خط مقدم جبهه

شهید "حسین شورگشتی" در نامه اش نوشته است: «شانزدهم اردیبهشت ماه 1367 به خط می رویم که در این مدت در خط هستم اگر زنده برنگشتم حلالیت از تمام دوستان و آشنایان برای من بگیرید.»
نیت پاک محمد

نیت پاک محمد

مادر شهید "محمد قبادی نمین" می گوید: «در موقعه اعزام به جبهه به او گفتم: پسرم چرا مثل تهران کسی فیلمبرداری نمی کند؟ او با دست اشاره به آسمان فيلمبرداری كرد و همه چيز را ديد.»
سوغاتی جبهه!

سوغاتی جبهه!

دختر شهید "غلامرضا میرزاآقایی" می گوید: «. پدر هر وقت از جبهه می آمد برایمان هدیه می خرید و می گفت: سوغاتی جبهه است. از از نظر من و خواهرم جبهه جای خیلی خوبی بود که قلک و حلوا شکری و ... داشت. گاهی هم وقتی به پدرم فکر می کردیم یاد سوغاتی دلشان را آب...
برکت دعا

برکت دعا

شهید "جلال زرین قلم" در نامه ای خطاب به خانواده اش نوشت: «اینجا همه مشغول نماز و دعا هستند. اینجا کسی بدون دعا نمی خوابد و بدون دعا نهار و یا شام و یا صبحانه نمی خورد، دعای سفره را هم می خوانند.»
 خاطرات جبهه؛ به فیض شهادت نرسیدم!

خاطرات جبهه؛ به فیض شهادت نرسیدم!

شهید "امیر بیدقی" در نامه اش نوشت: «مادرم روزی بعد از ظهر حدود ساعت پنج عصر در سنگر در حال استراحت بودم به شما فکر می کردم که ناگهان خمپاره ای در دو متری من منفجر شد و من ناراحت شدم که خداوند نخواست مرا در جمع شهیدان قرار بدهد»

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

شهید حسین نادری در سن 18 سالگی فرمانده ی گردان ضد زره، جانشین گردان ضد زره، فرمانده گردان ضد زره و جانشین عملیات تیپ...

Category: دفاع مقدس

حاج حسین بصیر در سال 1322 در فریدونکنار متولد شد. اول شهريور ۱۳۴۱ براي انجام خدمت وظيفه به «تهران» اعزام شد.او با رژيم...

Category: دفاع مقدس

مراسم شب خاطره به مناسبت هفته‌ی دفاع مقدس، چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۷/۰۴ با حضور جمعی از رزمندگان و هنرمندان دوران دفاع مقدس و...

Category: نهضت خاطره گویی