جمعه, 09 خرداد 1399
شناسه خبر:4119

سردار شهید داریوش ریزه وندی _ شهیدی که در مسیر جلب رضایت حق گام برداشت

  • انداز قلم

شهید "داریوش ریزه وندی " در وصیت نامه خود آورده است: خداوندا تو خود شاهدی که در دلم ذره‌ای ترس وجود نداشته و بارها مرگ را در مقابل چشمان خود دیده، اما لحظه‌ای برای دفاع از مملکت خود درنگ نکرده‌ام.

خاطرات دفاع مقدس

سردار "شهید داریوش ریزه وندی" در تاریخ یکم فروردین ماه سال ۱۳۳۶ در شهرستان اسلام آباد غرب در خانوادهای مذهبی و متدین به دنیا آمد.

وی دوران کودکی و نوجوانی خود را در شهرستان اسلام آبادغرب سپری کرد و در آن هنگام با اُنس و اُلفت گرفتن با قرآن کریم روزگار خود را گذراند.

این شهید والامقام بعد از اخذ مدرک دیپلم به عنوان معلم در دورافتاده ترین روستاهای منطقه خود به تعلیم و تربیت کودکان و خدمت رسانی به روستاییان پرداخت.

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با بنیانگذاری کمیته سپاه و بسیج سازندگی در اسلام آبادغرب خدمات شایانی را در منطقه "کرندغرب" به خصوص در احیای مقاومت و ضربه زدن بر پیکره ضدانقلاب انجام داد.

اهمیت وجود این شهید بزرگوار برای عناصر ضدانقلاب تا حدی بود که برای اسارتش جایزه تعیین کرده بودند و طولی نکشید که در کمینگاه منافقان به اسارت درآمده و در حین انتقال به کشور عراق توسط رزمندگان اسلام آزاد شد.

شهید ریزه وندی در دوران دفاع مقدس فرماندهی گردان مالک اشتر تیپ محمد رسول الله ( ص ) را بر عهده داشت و در هنگام عملیاتها به نیروهای زیر پوشش خود می گفت کسانی که در عملیات شرکت کنند شهید می شوند.

در وصیتنامه این شهید والامقام آمده است: خداوندا تو خود شاهدی که در دلم ذره ای ترس وجود نداشته و بارها مرگ را در مقابل چشمان خود دیده، اما لحظه ای برای دفاع از مملکت خود درنگ نکرده ام.

وی در ادامه وصیت نامه اش نوشته است: خداوندا تو خود شاهدی که برای جلب رضایت تو و ادای تکلیف به جبهه های حق علیه باطل رفته و هیچ افتخاری بالاتر از این نبوده که بنده تو هستم و سرانجام مرا چنان کن که خود می پسندی، نه آنطور که خود می خواهم.

در خاطرات همرزم شهید آمده است: زمانی که عراقی ها دور تا دور ما را محاصره کرده بودند و بیشتر رزمندگان را شهید، به شهید ریزه وندی گفتم که حتما اسیر یا شهید می شویم، اما او با روحیه بالایی که به من داد توانستیم خیل عظیمی از عراقی ها را کشته و به منطقه برگردیم.

وی می افزاید: شهید ریزه وندی مدتی پس از شهادتش به خوابم آمد و از شکافی که در کنار قبرش ایجاد شده بود خبر داد که سریعاً آنرا برطرف کرده و چندی بعد دوباره به خوابم آمد و با لیوانی شیر از من تشکر کرد.

سرانجام این شهید والامقام پس از رشادتهای فراوان در تاریخ دهم مهر ماه سال ۱۳۶۱ در عملیات مسلم ابن عقیل در شهرستان سومار شربت شهادت را نوشید.

 

 

منبع:

1. پرونده فرهنگی شهدا - اداره هنری، اسناد و انتشارات- استان کرمانشاه

2. نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

سردار شهید حاج سیدحسین فیض اردکانی _ سردار بی نام و نشان کردستان بود

سردار شهید حاج سیدحسین فیض اردکانی _ سردار بی نام و نشان کردستان بود

سردار «داوود غیاثی راد» با توصیف شهید «حاج سیدحسین فیض اردکانی» به سردار بی نام و نشان کردستان گفت: این شهید والامقام از همرزمان سرلشگر پاسدار شهید «محمد بروجردی» در کردستان بود که رشادت های ایشان هیچ گاه از حافظه مردم این استان پاک نمی شود.
 شهادت دو برادر در ماه رمضان

شهادت دو برادر در ماه رمضان

شهید "محمدحسین بنی اسدی" متولد نخستین روز خردادماه ۴۲ در روستای ورآباد از توابع شهرستان خمین است. پاسدار كميته انقلاب اسلامی بود. چهارم خرداد ۱۳۶۵ در جزيره مجنون عراق بر اثر اصابت تركش شهيد شد. او و برادرش ابوالفضل هر دو در ماه رمضان به شهادت رسیدند.
کیخسرو با بدنی قطعه قطعه به آغوش خانواده بازگشت

کیخسرو با بدنی قطعه قطعه به آغوش خانواده بازگشت

پدر شهید "کیخسرو انور" نقل می‌کند: «پسرم فرمانده بود و در کردستان پس از رشادت های فراوان به شهادت رسید و پیکرش بعد از نه سال با بدنی متلاشی شده به آغوش خانواده بازگشت.»

"بعد از آزادی خرمشهر باز می گردم"؛ وعده‌ای که عملی شد

شهید "ناصر علمی فرد" یکی از شهدای آزادسازی خرمشهر را منتشر می کند. این شهید به خانواده‌اش قول داده بود بعد از آزادسازی خرمشهر نزد آنها برگردد.
 نقش حاج قاسم سلیمانی در آزادی خرمشهر چه بود؟

نقش حاج قاسم سلیمانی در آزادی خرمشهر چه بود؟

نقش سردار دل‌ها، سردار حاج قاسم سلیمانی در آزادسازی خرمشهر و وقایع بعد از آن به روایت فرماندهان دوران جنگ؛ موضوعی است که اکنون با هنر شهادت آن مرد آسمانی خواندنی تر شده است و دراین گزارش تلاش کرده ایم از زاویه ای دیگر و از بیان همرزمانش به این موضوع...
شکارچی تانک !

شکارچی تانک !

شهید "علی ژاله" با يك قبضه توپ 106 به شكار تانك ها می رفت. آنقدر گلوله شليك كرده بود كه در هر گوشه از بيابان، تانكي در حال سوختن ديده مي‌شد و از شدت انفجار تانك ‌ها، دشت سياه شده بود. با شكار هر تانك قوّت و نيروي رزمندگان دو چندان مي‌شد.
نذر برای معافیت از خدمت در رژیم طاغوت !

نذر برای معافیت از خدمت در رژیم طاغوت !

خواهر معلم شهید "سیدرضا مهدوی خانوکی" می گوید: خدمت کردن در رژیم طاغوت، برایش سخت و غیرقابل تحمل بود؛ برای همین در نامه ای خطاب به مادر نوشت: مادرجان! شما به جدّتان متوسل شو تا من، بیش از این در خدمت این رژیم سفّاک نمانم و معاف شوم.

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

Category: دفاع مقدس

پنجمین قسمت ازمجموعه اول روایت فتح؛ روایتی از ویژگی های رزمندگان و حال وهوای آنها در عملیات والفجر۸

Category: دفاع مقدس

حاج حسین بصیر در سال 1322 در فریدونکنار متولد شد. اول شهريور ۱۳۴۱ براي انجام خدمت وظيفه به «تهران» اعزام شد.او با رژيم...

Category: دفاع مقدس
اسناد متنی دفاع مقدس

زهرا دختر ۹ ساله‌‌ پس از ۹۲ روز کار هدیه‌ای برای رزمندگان اسلام را همراه با یک نامه برای امام روح‌الله (ه) فرستاد.

همسر شهید «سید رضا طاهر» گفته است که از سردار خواستم دست‌نوشته‌ای برایم بنویسد. سردار ابتدا اسمم را پرسید و نوشت:

در هر آیه از قرآن کریم هزاران نکته و راز جا دارد و کتابت و خوشنویسی قرآن از ارزشمندترین هنر های اسلامی است .یکی از شهدای بزرگوار و هنرمند ایران شهید "شریف اشراف "معاون، لشکر 21 حمزه که در دوران دفاع ...

سي سال پيش در چنين روزي وقتي در عمليات بدر به شهادت رسيد، مدال فرماندهي لشكر 27 محمدرسول الله را بر سينه داشت.