پنج شنبه, 08 آبان 1399
شناسه خبر:4700

فرمانده خبره!

  • انداز قلم

سردار "شهید ملاآقایی" در آینده نگری و برنامه ریزی بسیار خبره بود. مدتها بود گردان در تامین راننده پایه یک با مشکل مواجه شده بود. اما او کاری کرد که به قول خودش نیاز ده سالهِ گردان تامین شد.

خاطرات دفاع مقدس

شهید «حجت الله ملاآقایی» یادگار «مردان(فوت 1398)» و «صغری» در سال 1338 در شهرستان ری به دنیا آمد. ایشان دانشجوی سال دوم دوره کارشناسی در رشته برق بود که در جهاد سازندگی مشغول کار شد و سپس از سوی جهاد سازندگی در جبهه حضور یافت.

این سردار شهید گرانقدر در دوم آذر ماه 1366، با سمت فرمانده پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به صورت و سینه، به شهادت رسید. مزار وی در بهشت زهرای زادگاهش قرار دارد.

شهید ملاآقایی به نیروهای خویش عشق می ورزید. به درد دلهایشان خوب گوش می داد و حتی مشکلات شخصی شان را نیز برطرف می کرد. یک روز نوجوانی از گردان به شهادت رسید، حاج ملا می گفت بروید رشادتها و ایثارگریهای این سردار را به همسالانش بگویید تا بدانند او قاسم گردان ما بود. بگویید تا بدانند او همان بچه کودکی نبود که جز تفریح و بازی کودکانه چیزی نمی دانست و او در عین نوجوانی ره صد ساله عرفا را یک شبه پیمود.

در میدان کارزار وقتی جدیت و سختگیری حاج ملا را می دیدی، به خود می گفتی او هرگز مهر و عطوفت را تجربه نکرده، اما وقتی او را در حال نیایش و عبادت می یافتی، آنگاه که چشمان پر از اشک، قامت شکسته و متواضع او را در حال نماز می دیدی، بین این دو باور در شگفت می ماندی.

در آینده نگری و برنامه ریزی بسیار خبره بود. مدتها بود گردان در تامین راننده پایه یک با مشکل مواجه شده بود. اما او کاری کرد که به قول خودش نیاز ده ساله ی گردان تامین شد. چهار پادگان آموزشی در شهرهای مختلف استان تهران احداث کرد، آنگاه به جذب نیروهای داوطلب بسیجی همت گمارد و پس از آموزشهای کوتاه مدت سنگر سازانی رشید، خبره و با ایمان تحویل گردان داد.

عملیات کربلای یک با مشکل مواجه شده بود، خط دشمن شکسته شده بود اما از خاکریز خبری نبود، بسیجی ها هیچ جا پناهی نداشتند. آفتاب بالای آسمان رسیده بود و عراقیها پاتک خویش را آغاز کرده بودند.

حاج ملا بر خلاف همه ی عملیات ها بلدوزرها را در روز روشن راه انداخت و احداث خاکریز را رو در روی تانکهای عراقی آغاز نمود. او گاه پشت بلدوزر می نشست، گاه اسلحه بدست می گرفت و مثل بسیجی می جنگید، گاه آرپی جی شلیک می کرد و آنگاه که نیروها خسته و زمین گیر می شدند او مجنون وار بالای خاکریز می رفت، در تیر رس عراقیها دست می زد و با فریادهای خویش در بچه ها شور و نشاط و هیجان ایجاد می کرد. این چنین بود که در کمال ناباوری بلدوزر بر تانک پیروز شد و شهر مظلوم مهران از لوث اجانب پاک گردید.

در محل آبگرفتگی منطقه رمضان مشغول احداث جاده و خاکریز بودیم. حاج ملا هر شب به ما سر می زد. آن شب که آمد دیدیم سر و صورتش را اصلاح کرده و لباسهای تمیزی به تن کرده است. آن شب خیلی سر به سرش گذاشتیم و خندیدیم. اما او طور دیگری شده بود. مدام نگاه عمیقش را به آسمان پرستاره شلمچه می دوخت و از اندیشه شگرف خویش هرگز بیرون نمی آمد. لحظاتی نگذشته بود که خمپاره ای میان ما و او فرود آمد و تنها او را برگزید.

شبی همه دور هم جمع شده بودیم و از خاطرات گذشته می گفتیم، وقتی نوبت به حاج ملا رسید، مکثی کرد و گفت: من حرفی برای گفتن ندارم اما تنها یک چیز مرا درخود فرو برده، من در این همه مدت که اینجا هستم هیچ مجروح نشده ام. انگار خدا همه را جمع کرده تا یکجا تلافی کند. تحمل آنهمه لیاقت عظیمی می خواهد. از خدا می خواهم لیاقتش را به من عطا کند.

چند شب بعد وقتی بچه ها بدن پاره پاره و دست قطع شده اش را دیدند پی به لیاقت عظمای او بردند. اینچنین بود آمدن و رفتنش سلام بر وقتی که به دنیا آمد و سلام بر وقتی که ترکش های دشمن پهلوی راست و صورتش را شکافتند او که به عشق مادر سادات حضرت زهرا سلام الله علیها نام تنها دخترش را فاطمه گذاشت. ایشان در دوم آذر ماه سال 1366 درمنطقه پاسگاه زید روحش از کالبد تن جدا شد و به آرامش رسید.

 

 

منبع:

1. همسفر شهدا

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

قاب عکس !

قاب عکس !

سه نفر از خانواده آقای پازوکی به هنگام شروع جنگ به جبهه رفتند . هر بار که اعزام می شدند ، هر سه باهم می رفتند و هر سه نفر با هم بر می گشتند .هر سه نفر یک منطقه را انتخاب کرده بودند . پدر و دو فرزندش ، مصطفی پازوکی و دو فرزند عزیزش اسدالله و مسعود یا...
حماسه آفرین«مرصاد» شهید مصطفی سفید رو

حماسه آفرین«مرصاد» شهید مصطفی سفید رو

شهید مصطفی سفید رو در سال 1349 در اول آذر ماه به دنیا آمدن ابشان حاصل ازدواج آقای محمد عیسی و خانم اقوام علی محمدی هستند . مصطفی آخرین بچه ی این خانواده بودند . ایشان مدرک دیپلم خود را در شهر تهران گرفتند . به خاطر اینکه در ملایر به دنیا آمدند و به ع...
مروری بر زندگی شهید عملیات مرصاد «حسن مظفر»

مروری بر زندگی شهید عملیات مرصاد «حسن مظفر»

ایشان در فعالیت های بسیاری شرکت داشتند. ولی بالاخره شهادت که ایشان تشنه اش بودند در اسلام آباد غرب و در عملیات مرصاد در تاریخ ششم مرداد 1367 نصیبش شد و به شهادت رسید. و پیکر مطهرشان در ده امام پاکدشت به حاک سپرده شد.
روایتی از یک زندگی عاشقانه

روایتی از یک زندگی عاشقانه

شهید داود گودرزی تله جردی در دوم دی سال 1360 بود. من در اوج جوانی به آینده ای روشن فکر می کردم که قرار بود در یک پیوند مقدس رقم بخورد. تا این که یک روز داود به خواستگاری ام آمد. چهره ای بسیار متین و آرام داشت . من در همان جلسه ی اول ، محو شخصیت ، پاک...
 مروری بر زندگی سه برادر شهید از شهر ری

مروری بر زندگی سه برادر شهید از شهر ری

شهيدان علی اصغر و عباس به دست ضدانقلاب به شهادت رسیدند و شهید محمود با شروع جنگ تحميلی بعنوان فرمانده سردشت در منطقه سردشت حضور داشت و در عملياتهای آزادسازی خرمشهر حضورش مستمر و شجاعانه بود.
نگاهی به زندگی شهید بی نشان خسرو صادقی

نگاهی به زندگی شهید بی نشان خسرو صادقی

بعد از طی کردن مدت دو سال خدمت مقدس سربازی بدلیل شرایط جنگ و حساسیت آن زمان و فرمانی از سوی فرماندهی کل قوا از نیروهایی که مدت سربازیشان به پایان رسیده فراخوان کردند که بصورت داوطلبانه چند ماهی در جبهه به دفاع از میهن اسلامی بپردازند.
توصیه های به ملت شریف ایران

توصیه های به ملت شریف ایران

ای برادر و ای خواهر مسلمان من به عنوان یک برادر کوچک از شما می خواهم که همیشه به یاد خداوند متعال باشید و همیشه به یاد امام عزیز نور چشم همه مسلمان جهان به اوست که هیچگاه از یاد او غافل نشوید. و همیشه به یاد او باشید و هر چند که خداوند و امام عزیز می...

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

بخشی از سخنرانی سردار شهید مهدی زین الدین فرمانده لشکر 17 علی بن ابی طالب در روز پاسدار، سوم شعبان سال 1363 را با هم...

Category: دفاع مقدس

ورزش باستانی در سنگر مهر و دوستی که ضرب آن با قابلمه و میل و تخته شنای آن تفنگ و کباده آن قبضه آرپی جی است. و شوخ طبعی...

Category: دفاع مقدس

شهید موسی درویشی نخل ابراهیمی در ششم اردیبهشت 1308 در جزیره هرمز متولد شد. از مهمترین کارهایی که شهید درویشی سخت...

Category: دفاع مقدس