پنج شنبه, 08 آبان 1399
شناسه خبر:4742

لحظه ی زیبای شهادت

  • انداز قلم

شهید «اسدالله عسگری چاروچی» در نامه اش می نگارد؛ برای مرگ آغوش باز کنیم و اسلام را اگر شده با خون خویش به پیروزی برسانیم.

خاطرات دفاع مقدس

شهید اسدالله عسگری چاروچی، یکم اردیبهشت 1341، در شهرستان ری دیده به جهان گشود. پدرش سعدالله، کارگری می کرد و مادرش سکینه نام داشت.

ایشان تا دوم راهنمایی درس خواند و سپس به عنوان پاسدار در جبهه حضور یافت. این شهید گرانقدر در چهاردهم مرداد ماه 1366، با سمت تک تیرانداز در سردشت توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سینه و پا، شهید شد. پیکرش را در بهشت زهرای شهرستان تهران به خاک سپردند.

متن نامه:

بسمه تعالی

خدایا مرا موفق بدار در آنچه که تو می خواهی و آنچه که رضایت تو در آن است. (با حمد و سپاس به محضر مقدس حق که ما را آفرید و عنایت خویش را شامل حال گناهکاران نمود و ما را در صف جهادگران که به حقیقت جزو اولیا و دوستان واقعی آن حضرت هستند قرار داد.

و با سلام و درود به پیشگاه مقدس حضرت بقیه الله روحی و ارواح العالمین له الفدا و همچنین نایب بر حق آن بزرگوار امام خمینی هم اکنون که این بنده حقیر تصمیم به نوشتن وصیتنامه دارم. در خود لیاقت شهادت را نمی بینم. اما با همین احوال از رحمت خداوند غافل نبوده و بدان امید بسیار دارم.

قبل از شهادت به معرفت حسینی برسید

به واسطه ائمه معصومین به پیشگاهش پناه می برم و از محضرش تقاضا دارم که اگر صلاح می داند و رضایت در این است که مرا شهید ببیند. حتماً قبل از شهادت معرفت و شهامت را همچون علی اکر امام حسین (ع) به این بنده عامی عنایت بفرماید. انشاالله.

دنیا محل آزمون الهی است

و تمامی انسانها باید بدانند که این دنیا محل گذر و امتحان است و همه ما دانش آموز و متعلمین آن هستیم و باید پس از آموختن آموخته هایمان چون آبی که درون خاک نفوذ و رسوخ می کند در قلب و رگهایمان نفوذ کند. اگر توانستیم آموخته ها را در قلبمان رسوخ دهیم و به مرحله عمل در آوریم. به مقصد و هدفمان خواهیم رسید وگرنه مانند درختی می شویم که هیچ سودی ندارد. نه برای خود و نه برای دیگران.

از خودسازی به کمال می رسید

پس ای عزیزان و یاران امام، سعی کنید که خود را در مرحله عمل قرار داده و بدین وسیله از خودسازی به مرحله کمال برسید. چند کلامی با عزیزان و برادرانم این راهیان واقعی راه امام حسین (ع) بسیجیان عاشق دارم که سعی می کنم آن را بطور خلاصه عرضه کنم.

همیشه عدالت محور باشید

اول اینکه سعی کنید همیشه برای حق بپا خاسته و در راه آن از جان و مال خویش نیز دریغ نورزید چراکه حق همواره بر باطل پیروز است. و باطل در هر جا که باشد. شکست و پیروانش سرشکسته اند. همیشه به یاد بهشت و جهنم خداوند و قیامت که حتما واقع خواهد شد باشید.

جبهه را برای خودسازی خودم برگزیدم

و به راه خدا که به راستی برتر از تمامی راهها است ادامه دهید که در این ره هیچگاه سستی و تنبلی از خود نشان ندهید که سست عنصری شما در آن دنیا پذیرفته نمی شود و شهدا نیز این عمل را از ما نپذیرفته باز خواستمان خواهند کرد. این حقیر وقتی تصمیم آمدن به جبهه را گرفتم بیشتر برای آن بود که حتی المقدور در راه خودسازی گام بردارم.

از شما عزیزان می خواهم که اگر واقعاً قصد خودسازی و رسیدن به مراحل عالی انسانی را دارید. به جبهه بیائید و خودسازی را از اینجا آغاز کنید. چرا که جبهه به راستی دانشگاه انسان سازی و خودسازیست. امر به معروف و نهی از منکر را با رعایت شرایط در بین خود رواج دهید که بهترین راه سازندگی بسیج است. و از تفرقه و نفاق جداً دوری کنید.

پشتیبان روحانیت باشید

و یکی از عوامل پیروز یرای لشکریان اسلام پیروی از روحانیت بوده است و این را بدانید که وصیت اصلی شهدا دعا برای حفظ جان امام تا انقلاب مهدی است. از تمامی برادران عزیزان حلالیت می طلبم و تقاضا دارم که این حقیر را در دعاهای خویش فراموش نکنید و اما سخنی با کانونهای شر و فساد و بدنامی.

ای بدبختها و بدعاقبتها گوشهای خود را باز کنید. این سخنان را به گوش شما دیو صفتان می کوبم. بلکه آگاه شوید و از این بدبختی خارج گردید. ای بیچارگان آیا گمان کردید. که اگر به دنیا بچسبید و کاخهای دنیوی تان را مجلل تر کنید. در این دنیای نیست و فانی باقی خواهید ماند. هرگز و به قول امام حسین (ع) می بینیم روزی را که شما از هر ذلیلی، ذلیل تر و از هر درمانده ای بیچاره تر خواهید بود.

بدانید که ما در دامان کرامت و آقایی پرورش یافته ایم و سیادت و سروری در روح و جان ما موج می زند. عزت و شرف به ما حکم می کند که برای مرگ آغوش باز کنیم و اسلام را اگر شده با خون خویش به پیروزی برسانیم.

و در آخر از پدر و مادر عزیزم حلالیت می طلبم و انشاالله خداوند به شما صبر دهد و از شما تشکر می کنم که اینگونه ما را پروراندی و تحویل اسلام دادی. و از شما برادران و خواهرانم تقاضا دارم. همچون حسین وار و زینب وار زندگی کنید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته / اسدالله عسگری

درحسرت کوی کربلا می رفتم *** مشتاق به بوی کربلا می رفتم

گلگون تن و خونین کفن و بی پرو بال *** اینگونه به سوی کربلا می رفتم

 

 

منبع:

1. مرکز اسناد اداره کل بنیاد شهید شهرستان های استان تهران

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

قاب عکس !

قاب عکس !

سه نفر از خانواده آقای پازوکی به هنگام شروع جنگ به جبهه رفتند . هر بار که اعزام می شدند ، هر سه باهم می رفتند و هر سه نفر با هم بر می گشتند .هر سه نفر یک منطقه را انتخاب کرده بودند . پدر و دو فرزندش ، مصطفی پازوکی و دو فرزند عزیزش اسدالله و مسعود یا...
حماسه آفرین«مرصاد» شهید مصطفی سفید رو

حماسه آفرین«مرصاد» شهید مصطفی سفید رو

شهید مصطفی سفید رو در سال 1349 در اول آذر ماه به دنیا آمدن ابشان حاصل ازدواج آقای محمد عیسی و خانم اقوام علی محمدی هستند . مصطفی آخرین بچه ی این خانواده بودند . ایشان مدرک دیپلم خود را در شهر تهران گرفتند . به خاطر اینکه در ملایر به دنیا آمدند و به ع...
مروری بر زندگی شهید عملیات مرصاد «حسن مظفر»

مروری بر زندگی شهید عملیات مرصاد «حسن مظفر»

ایشان در فعالیت های بسیاری شرکت داشتند. ولی بالاخره شهادت که ایشان تشنه اش بودند در اسلام آباد غرب و در عملیات مرصاد در تاریخ ششم مرداد 1367 نصیبش شد و به شهادت رسید. و پیکر مطهرشان در ده امام پاکدشت به حاک سپرده شد.
روایتی از یک زندگی عاشقانه

روایتی از یک زندگی عاشقانه

شهید داود گودرزی تله جردی در دوم دی سال 1360 بود. من در اوج جوانی به آینده ای روشن فکر می کردم که قرار بود در یک پیوند مقدس رقم بخورد. تا این که یک روز داود به خواستگاری ام آمد. چهره ای بسیار متین و آرام داشت . من در همان جلسه ی اول ، محو شخصیت ، پاک...
 مروری بر زندگی سه برادر شهید از شهر ری

مروری بر زندگی سه برادر شهید از شهر ری

شهيدان علی اصغر و عباس به دست ضدانقلاب به شهادت رسیدند و شهید محمود با شروع جنگ تحميلی بعنوان فرمانده سردشت در منطقه سردشت حضور داشت و در عملياتهای آزادسازی خرمشهر حضورش مستمر و شجاعانه بود.
نگاهی به زندگی شهید بی نشان خسرو صادقی

نگاهی به زندگی شهید بی نشان خسرو صادقی

بعد از طی کردن مدت دو سال خدمت مقدس سربازی بدلیل شرایط جنگ و حساسیت آن زمان و فرمانی از سوی فرماندهی کل قوا از نیروهایی که مدت سربازیشان به پایان رسیده فراخوان کردند که بصورت داوطلبانه چند ماهی در جبهه به دفاع از میهن اسلامی بپردازند.
توصیه های به ملت شریف ایران

توصیه های به ملت شریف ایران

ای برادر و ای خواهر مسلمان من به عنوان یک برادر کوچک از شما می خواهم که همیشه به یاد خداوند متعال باشید و همیشه به یاد امام عزیز نور چشم همه مسلمان جهان به اوست که هیچگاه از یاد او غافل نشوید. و همیشه به یاد او باشید و هر چند که خداوند و امام عزیز می...

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

Category: دفاع مقدس

زمانیکه بحث انقلاب پیش آمد در تمام فعالیت های انقلابی اعم از راهپیمایی ها و مبارزات مسلحانه شرکت داشتند و بعد از...

Category: دفاع مقدس

Category: دفاع مقدس