پنج شنبه, 08 آبان 1399
شناسه خبر:4759

نامه ای پُر از مهر

  • انداز قلم

خدمت علی قشنگ و نازم سلام می رسانم لب پرخنده علی هیچ وقت از یادم نمی رود و برای سلامتیش دعا می کنم. امیدوارم جوانی شود که در آینده بتواند به اسلام خدمت کند.

خاطرات دفاع مقدس

شهید سیدهاشم میرمحمدی، چهارم مرداد 1332، در روستای حصار حسن بیگ تابعه شهرستان ورامین دیده به جهان گشود. پدرش سیدحسن، خواربار فروش بود و مادرش صفیه بیگم نام داشت.

ایشان تا پایان دوره متوسطه در رشته ریاضی درس خواند و دیپلم گرفت و سپس معلم بود. سال 1360 ازدواج کرد و صاحب یک پسر شد. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت.

این شهید گرانقدر در دهم مرداد ماه 1362، در حاج عمران بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید. مزار وی در گلستان شهدای زادگاهش قرار دارد.

متن نامه شهید به همسرش:

بسمه تعالی

لاحول ولاقوه الابالله

خدمت همسر نجیبم اعظم

با درود بر امام امت و سپاس از خدای بخشنده خدمت شما سلام عرض می کنم امیدوارم از اینکه همسرت به جبهه آمده هیچگونه ناراحتی نداشته باشی و خوب و تندرست باشی. بنده به شکرانه فدای بزرگ خوب و سالم و با بچه های جوادآباد محمود صادقی و حسین کرمانی و بچه های طفان و رستم آباد و آب باریک و سایر بچه های ورامین همچنین بچه های خوب جاهای دیگر هیچگونه ناراحتی نداریم.

جای ما را از جایی که نامه قبلی را نوشتم عوض کردند و فعلاً در مقر نقده می باشیم شاید امشب و حداکثر تا چند روز دیگر ما را به جبهه می برند و به محض رسیدن به جبهه برای تو نامه می نویسم جواب این نامه را برایم ننویس و اگر ما را به جبهه می برند و به محض رسیدن به جبهه برای تو نامه می نویسم جواب این نامه را برایم ننویس و اگر جواب نامه قبلی را هم نوشته باشی.

شب عید امسال برایم تلخ بود

بدستم نمی رسد چون ما جای بخصوصی هنوز نداریم راستش قصد نداشتم برایت نامه بنویسم ولی یاد شب عید امسال افتادم که به تو ظلم کردم ولی خیلی برایت سوخت بر این اساس مجبور شدم که این نامه را بنویسم تا هم از تو معذرت خواسته باشم و هم خبر سلامتی را به تو بدهم.

خدمت علی قشنگ و نازم سلام می رسانم لب پرخنده علی هیچ وقت از یادم نمی رود و برای سلامتیش دعا می کنم. امیدوارم جوانی شود که در آینده بتواند به اسلام خدمت کند من که خودم از فیض خدمت به اسلام محروم هستم.

پسری تربیت کن که به اسلام خدمت کند

امیدوارم این پسری که منشأ ازدواج پدر و مادرش توصیه شهید بود. و در روز تولد حضرت علی(ع) به دنیا آمده خدمت شایانی به اسلام کند و او نمی تواند خادم اسلام باشد. مگر تو درست تربیتش کنی از حالا برایش قرآن بخوان اسم خدا و امام ها به بالای سرش بگو تا این چیزها در ذهنش جا بیفتد.

سرنوشت انسان در درست خداست

به هر حال تو سعی خودت را در تربیت و رسیدگی به این بچه به خرج بده. در هر صورت همه چیز در دست خداست و از سرنوشت همه افراد فقط خدا آگاه است باز علی را می بوسم و جای من چند بوسه به او بزن.

و سعی کن از نظر غذایی به خودت بد نگذرانی. برای پیروزی رزمندگان دعا کن. خدمت برادر بزرگترم تقی جان سلام می رسانم. امیدوارم خوب و سالم باشد اگر خدا دعای من عاصی و ناقابل را بپذیرید برای مریضی تلقینی اش که وجود خارجی ندارد، دعا می کنم. به او بگو او هم ما را دعا کند.

خدمت کاظم آقا، قاسم آقا، آقا مهدی و اصغر آقا، سلام می رسانم. امیدوارم خوب و سالم باشند خدمت احترام خانم مینا خانم، عذار خانم، فاطمه خانم سلام می رسانم امیدوارم همه برادران و خانمهایشان مرا ببخشند.

خدمت پدر زجر کشیده ام و مادر مهربانم سلام می رسانم و روی زیبایشان را می بوسم خدمت آقاجلیل و سکینه خانم سلام می رسانم.

خدمت آقا مجتبی حاجی عمو احمد و علی و خانمش سلام می رسانم. خدمت خواهر عزیزم اختر سلام می رسانم. افراد زیادی مدنظرم هست که سلام برسانم. ولی کاغذ جا نیست بلاخره خدمت کلیه دوستان و آشنایان سلام می رسانم.

والسلام و من الله توفیق. سیدهاشم میرمحمدی. از شهرستان نقده در دهم مرداد 1362. امضاء

 

 

منبع:

1. مرکز اسناد اداره کل بنیاد شهید شهرستان های استان تهران

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

قاب عکس !

قاب عکس !

سه نفر از خانواده آقای پازوکی به هنگام شروع جنگ به جبهه رفتند . هر بار که اعزام می شدند ، هر سه باهم می رفتند و هر سه نفر با هم بر می گشتند .هر سه نفر یک منطقه را انتخاب کرده بودند . پدر و دو فرزندش ، مصطفی پازوکی و دو فرزند عزیزش اسدالله و مسعود یا...
حماسه آفرین«مرصاد» شهید مصطفی سفید رو

حماسه آفرین«مرصاد» شهید مصطفی سفید رو

شهید مصطفی سفید رو در سال 1349 در اول آذر ماه به دنیا آمدن ابشان حاصل ازدواج آقای محمد عیسی و خانم اقوام علی محمدی هستند . مصطفی آخرین بچه ی این خانواده بودند . ایشان مدرک دیپلم خود را در شهر تهران گرفتند . به خاطر اینکه در ملایر به دنیا آمدند و به ع...
مروری بر زندگی شهید عملیات مرصاد «حسن مظفر»

مروری بر زندگی شهید عملیات مرصاد «حسن مظفر»

ایشان در فعالیت های بسیاری شرکت داشتند. ولی بالاخره شهادت که ایشان تشنه اش بودند در اسلام آباد غرب و در عملیات مرصاد در تاریخ ششم مرداد 1367 نصیبش شد و به شهادت رسید. و پیکر مطهرشان در ده امام پاکدشت به حاک سپرده شد.
روایتی از یک زندگی عاشقانه

روایتی از یک زندگی عاشقانه

شهید داود گودرزی تله جردی در دوم دی سال 1360 بود. من در اوج جوانی به آینده ای روشن فکر می کردم که قرار بود در یک پیوند مقدس رقم بخورد. تا این که یک روز داود به خواستگاری ام آمد. چهره ای بسیار متین و آرام داشت . من در همان جلسه ی اول ، محو شخصیت ، پاک...
 مروری بر زندگی سه برادر شهید از شهر ری

مروری بر زندگی سه برادر شهید از شهر ری

شهيدان علی اصغر و عباس به دست ضدانقلاب به شهادت رسیدند و شهید محمود با شروع جنگ تحميلی بعنوان فرمانده سردشت در منطقه سردشت حضور داشت و در عملياتهای آزادسازی خرمشهر حضورش مستمر و شجاعانه بود.
نگاهی به زندگی شهید بی نشان خسرو صادقی

نگاهی به زندگی شهید بی نشان خسرو صادقی

بعد از طی کردن مدت دو سال خدمت مقدس سربازی بدلیل شرایط جنگ و حساسیت آن زمان و فرمانی از سوی فرماندهی کل قوا از نیروهایی که مدت سربازیشان به پایان رسیده فراخوان کردند که بصورت داوطلبانه چند ماهی در جبهه به دفاع از میهن اسلامی بپردازند.
توصیه های به ملت شریف ایران

توصیه های به ملت شریف ایران

ای برادر و ای خواهر مسلمان من به عنوان یک برادر کوچک از شما می خواهم که همیشه به یاد خداوند متعال باشید و همیشه به یاد امام عزیز نور چشم همه مسلمان جهان به اوست که هیچگاه از یاد او غافل نشوید. و همیشه به یاد او باشید و هر چند که خداوند و امام عزیز می...

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد علي معلی از دوستان نزديك شهيد سيد حسن شاهچراغي بود. در این ویدئو حجت الاسلام...

Category: دفاع مقدس

سردار شهید «نورعلی شوشتری» جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه 26 مهر ماه سال 88 در پیشین سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.

Category: دفاع مقدس

روایت برادر شهید محسن وزوایی از برادرش که او را همچون معلم خویش می دانست.

Category: دفاع مقدس