یکشنبه, 09 آذر 1399
شناسه خبر:4768

مروری بر زندگی سه برادر شهید از شهر ری

  • انداز قلم

شهيدان علی اصغر و عباس به دست ضدانقلاب به شهادت رسیدند و شهید محمود با شروع جنگ تحميلی بعنوان فرمانده سردشت در منطقه سردشت حضور داشت و در عملياتهای آزادسازی خرمشهر حضورش مستمر و شجاعانه بود.

خاطرات دفاع مقدس

شهید علی اصغر اکبری، دهم اردیبهشت 1331، در فشافويه شهرری چشم به جهان گشود. پدرش علی، کشاورزی می کرد و مادرش جمیله نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. کارگر کارگاه پارچه بافی بود. او دارای چهار برادر و دو خواهر بود، علی اصغر تحصيلات خود را تا مقطع ششم ابتدايی ادامه می دهد و با پيروزی انقلاب و بازگشت امام به ايران همواره در کنار امام زمانش حضرت امام خميني امنه برکاته حضور داشت. بنا به گفته همسر شهيد بزرگوار زمانی که امام در قم بودند شهيد به عنوان پاسدار امام درقم حضور داشت و زمانی هم که امام درجماران حضور داشتند بازهم در جماران بودند.

شهيد علی اصغر اکبری با شروع جنگ تحميلی بعنوان فرمانده سردشت در منطقه سردشت حضور داشت و در عملياتهای آزادسازی خرمشهر حضورش مستمر و شجاعانه بود.

شهيد سرافراز درسال 1355 با خانم عشرت ابراهيمي حسن آبادی ازدواج می نمايد و حاصل ازدواج ايشان دو فرزند بنام های زينب و نفيسه می باشد، زينب تحصيلات خود را تا مقطع ديپلم ادامه مي دهد و در کارهنری معرق مهارت بالايی را کسب می نمايد، نفيسه تحصيلاتش را تا سطح ديپلم ادامه داده و در نقاشی مهارت بالايی را کسب نموده است.

شهيد علي اصغر اکبري در سال1360 توسط منافقين از پشت هدف گلوله قرار گرفته و به فيض شهادت مي رسند و پيکر مطهر شهيد توسط منافقين با آب جوش سوزانده و در معرض آفتاب قرار داده شده بود که پس از پنج روز با پيگيري ايران با تبادل اجساد عراقي ها به ايران تحويل داده مي شود ومادر بزرگوارشهيد مسئوليت غسل وتدفين شهيد را به عهده گر فته و چادر همت به کمر مي بندند وپيکر مطهر دو شهيدش علي اصغر و عباس را باهم با گلاب شستشو داده و به خاک مي سپارد، برادر کوچک شهيد عباس اکبری که همراه برادر در سردشت حضور داشت توسط منافقين شکنجه شده و به شهادت مي رسد. دهم تیر 1360، با سمت فرمانده عملیات در سرپل ذهاب توسط نیروهای حزب کومله بر اثر اصابت گلوله ببه سر و گردن، شهید شد. مزار وی در بهشت زهرای شهرستان تهران واقع است.

شهید عباس اکبری در تاریخ 1345 در خانواده ای مذهبی و شیعه دیده به جهان گشود. نام پدرش علی و نام مادرش جملیه زاده بود. شهید عباس با برادر بزرگترش به نام علی صغر از طریق بسیج به کردستان رفتند و در جبهه پسر بزرگتر به نام علی اصغر شهید می شود و عباس اسیر کموله های عراقی در کردستان می شود.  ولی عباس با دادن دشنام و ریختن آب دهان به نیروهای بعثی آنها طاقت نیاورده و در تاریخ دهم تیرماه سال 60 او را به رگبار بسته و شهید می کنند و جنازه اش را در کنار جاده رها می کنند و پس از چهار روز توسط نیروهای ایرانی به شهر ری آورده شد و در بهشت زهرا (س) تهران قطعه بیست و چهارم به خاک سپرده شد.

شهيد محمود اکبري در سال 1338 در فشافويه شهر ري ديده به جهان گشود. شهيد محمود داراي چهار برادر و دو خواهر بودند. شهيد تحصيلات خود را تا مقطع ششم ابتدايي ادامه مي دهد و با شروع جنگ تحميلي بعنوان فرمانده اسلام آباد غرب در سر پل ذهاب فعاليت داشت و همچنين فرمانده لشکر مقداد محمد رسول الله بود که دراکثر عملياتها حضور داشت و با شهادت دو برادرش علي اصغر و عباس ديگر تاب تحمل اين دنيا برايش طاق شده بود و شوق رسيدن به لقاي محبوب و نوشيدن شربت شهادت وصف ناشدني است.

شهيد محمود در سال 1363 با خانم زهرا بيگلر ازدواج مي نمايد و حاصل ازدواجشان دو فرزند بنام هاي زينب و زهره مي باشد . شهيد محمود اکبري در عمليات مرصاد در سال 1367 به فيض شهادت نائل مي گردد. مزار شهيد بزرگوار در قطعه بيست و يک مي باشد.

 

 

منبع:

1. مرکز اسناد اداره کل بنیاد شهید شهرستان های استان تهران

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

 مروری بر زندگی نامه شهید محمود اردستانی

مروری بر زندگی نامه شهید محمود اردستانی

شهید اردستانی هیچگاه لحظه ای از وقت خود را به بطالت و بیهودگی سپری نساخت او در بیابان گرم و سوزان همواره یار پدر بود و در کشاورزی او را یاری میکرد . پس از اتمام دوران ابتدایی جهت تحصیل و گذراندن دوره متوسطه به پیشوا رفت و آمد میکرد وی از اوایل انقلاب...
شرحی از زندگی «شهید پرویز علی کاهی»/ شهید منطقه مهران

شرحی از زندگی «شهید پرویز علی کاهی»/ شهید منطقه مهران

شهید پرویز علی کاهی / در پنجم تیرماه 1340 در یکی از روستاهای ورامین به نام قلعه نو وجامکاران به دنیا آمد. در سن شش سالگی در مدرسه قلعه نو ثبت نام نمود. و شروع به تحصیل کرد و به مدت پنج سال در دبستان یادآوران قلعه نو بامکاران و بعد برای ادامه تحصیل به...
درس خواندن را برای خود یک فریضه می دانست

درس خواندن را برای خود یک فریضه می دانست

او حتی در جبهه نیز به درس خود توجه داشت و از هر فرصتی استفاده می کرد و عاقبت ایشان علی رغم اینکه از وجود معلم و کلاس در جبهه محروم بود لیک توانست در امتحانات خود موفق شود و در این میدان نیز پیروزی یابد .
شهید امیر عربی به همسرش چه توصیه ای می کند؟

شهید امیر عربی به همسرش چه توصیه ای می کند؟

برای من ناراحت نباشید. چون فرزندانم غصه می خورند وکمبود مرا هر چه بیشتر احساس می کنند همسرعزیزم من بخوبی می دانم که از عهده تعلیم وتربیت فرزندانم بر خواهید آمد.
به زودی در کربلا نماز جماعت خواهیم خواند _ شهید مجید تاجیک

به زودی در کربلا نماز جماعت خواهیم خواند _ شهید مجید تاجیک

انشالله به همین زودی زودی ها همگی به کربلا رفته و در حرم امام حسین(ع) عرض ادب کرده و به رهبری امام خمینی رهبر کبیر انقلاب نماز جماعت و نماز وحدت و دشمن شکن خود را در کنار مرقد امام حسین و سایر شهدای کربلا یکجا خواهیم آورد.
 نگاهی به زندگی شهید محمد ماندنی _ شهید آزادسازی منطقه فاو

نگاهی به زندگی شهید محمد ماندنی _ شهید آزادسازی منطقه فاو

همیشه مشغول عبادت با پروردگار بود و خیلی در جمع شبها و خنده رو بود و در تنهائی محزون و متفکر و سمای زیبا و دوست داشتنی داشت و شهید عزیز و عالیقدر ما در مورخ هفدهم تیر 1365 در عملیات کربلای یک در آزاد سازی مهران شهید شد و روح پر فتوحش به آسمان پر کشید...
سال نو را از قول خودم و همسنگرانم به شما تبریک عرض می کنم

سال نو را از قول خودم و همسنگرانم به شما تبریک عرض می کنم

امیدوارم که نامه ناقابل پذیرای حال شما باشد و سال نو ر از قول خودم و همسنگرانم به شما تبریک عرض می کنم. اما عید ما روزی است که اسلام و رزمندگان در جبهه های حق علیه باطل به پیروزی نهائی نائل آیند. انشاالله...

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

Category: دفاع مقدس

Category: دفاع مقدس

Category: دفاع مقدس