یکشنبه, 28 دی 1399
شناسه خبر:5035

زندگی نامه آزاده شهید محمود کرمانی

  • انداز قلم

تحصيلات خود را تا مقطع راهنمايی ادامه داد همزمان با سالهای اوج جنگ تحميلي در سال 1363 علي رغم مشكلي كه در زمينه كمی سن و سال جهت اعزام به جبهه داشت و مسئولين اعزام نيرو در سپاه ورامين نيز با اعزام او موافقت نمي كردند با اصرار و واسطه قرار دادن دوستانش به جبهه هاي غرب كشور عزيمت نمود پس از طي دوره ي آموزشي به گردان شهيد جمدي ، گروه تخريب تحت امر قرارگاه حمزه سيدالشهداء پيوست.

خاطرات دفاع مقدس

شهید محمود کرمانی مامازندی/ یکم مهر 1343، در روستای مامازند از توابع شهرستان پاکدشت به دنیا آمد. پدرش حسن، نانوا و کشاورز بود و مادرش سکینه نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. او نیز کشاورزی می کرد. کارمند صنایع دفاع پارچین بود. ازدواج کرد و صاحب دو دختر شد.

به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و به اسارت نیروهای عراقی درآمد. بیست و سوم آذر 1378، در پاکدشت بر اثر عوارض ناشی از شکنجه های دوران اسارت به شهادت رسید. مزار وی در گلزار شهدای روستای ده امام تابعه همان شهرستان واقع است.

از تولد تا شهادت

آزاده سرافراز و سرباز فداكار اسلام شهيد محمود كرماني مامازندي در سال 1346 در خانواده اي كشاورز در مامازند از توابع شمال ورامين ديده به جهان گشود

تحصيلات خود را تا مقطع راهنمايی ادامه داد همزمان با سالهای اوج جنگ تحميلي در سال 1363 علي رغم مشكلي كه در زمينه كمی سن و سال جهت اعزام به جبهه داشت و مسئولين اعزام نيرو در سپاه ورامين نيز با اعزام او موافقت نمي كردند با اصرار و واسطه قرار دادن دوستانش به جبهه هاي غرب كشور عزيمت نمود پس از طي دوره ي آموزشي به گردان شهيد جمدي ، گروه تخريب تحت امر قرارگاه حمزه سيدالشهداء پيوست محمود در طي دوران حضور در جبهه به وظايفي كه در گروه به او محول شده بود به شدت علاقمند بود.

و در زمان مرخصي مرتب يادداشتهاي دوره آموزش را مرور مي كرد عشق و آرمان بلندي كه در سر داشت عزم او را در تداوم راه همرزمان شهيدش راسخ تر مي كرد بطوريكه در كل زمان حضور در ميدان رزم از حداقل مرخصي خود استفاده مي كرد در يكي از هنگامه هاي سخت جنگ در سال 1363 (پاييز) كه روزهاي دشواري را رزمندگان سپاه اسلام در غرب كشور سپري مي كردند

محمود و همرزمانش عازم ماموريتي در پنجوين شدند و عاقبت در محاصره مزدوران دشمن گرفتار شده و به اردوگاه موصل 2 منتقل شد محمود با وجود سن و سال كم مدت 6.5 سال از بهترين دوران عمر كوتاه خود را براي كسب رضايت دوست ، در بدترين شرايط اردوگاههاي دشمن بسر برد و با تني رنجور و بيمار در حاليكه آثار زخم اسارت بر بدنش هويدا بود در تابستان 1368 به ميهن بازگشت.

جراحت و افسردگي شديد ناشي از اسارت موجب شد تا آن شهيد حتي در دوران آزادي نيز نتواند سلامت و زندگي عادي خودش را بازيابد محمود از همان آغاز رهايي از اسارت دشمن تحت درمان پزشكي قرار گرفت اما با همه فراز و نشيبها هيچ گاه سلامت خود را بازنيافت با وجود تمايل فراوان براي اشتغال به كار ، مد ت نسبتا كوتاهي را توانست در وزارت دفاع صنايع شيميايي خدمت كند

سيره و اخلاق او چنين بود كه با گناه و اهل گناه بيگانه بود هيچگاه كسي او را در حال غيبت و بدگوئي نديده بود قلبي رئوف و مهربان داشت اخلاص و صميميت او زبانزد بود. به گواهي همه كساني كه پس از رهايي از اسارت او را ديده اند هيچگاه از سختي هاي دوران اسارت سخن نراند .

گاه جمله اي را ناخواسته به زبان مي آورد كه مربوط به اسارت بود و نيمه تمام مي گذارد و سكوت مي كرد محمود پس از سلامتي نسبي كه كسب كرده بود توجهش به نماز اول وقت و با وجود مريضي شديد او روزه رمضان را مراقب بود.

و علي رغم بيماري اش از او فوت نمي شد محمود به دليل صدمات شديد روحي در دوران اسارت حتي يك بار هم حاضر به ديدن فيلم رهايي از اسارت و بازگشتنش به وطن نبود.

 

 

منبع:

1. مرکز اسناد اداره کل بنیاد شهید شهرستان های استان تهران

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

زندگی نامه آزاده شهید محمود کرمانی

زندگی نامه آزاده شهید محمود کرمانی

تحصيلات خود را تا مقطع راهنمايی ادامه داد همزمان با سالهای اوج جنگ تحميلي در سال 1363 علي رغم مشكلي كه در زمينه كمی سن و سال جهت اعزام به جبهه داشت و مسئولين اعزام نيرو در سپاه ورامين نيز با اعزام او موافقت نمي كردند با اصرار و واسطه قرار دادن دوستان...
علی اکبر حاج عابدینی در کربلای 5 آسمانی شد

علی اکبر حاج عابدینی در کربلای 5 آسمانی شد

عملیات کربلای پنج سومین و البته آخرین عملیات علی اکبر بود. در منطقه شلمچه سربازی مخلص و فداکار در حال حمل و انتقال مجروحین، با اصابت ترکش خمپاره ی لشگر خصم به شهادت می رسد. او به وقت شهادت لبخندی بر لب داشت . همه او را دوست داشتند .
در خونین شهر آسمانی شد

در خونین شهر آسمانی شد

در پشت جبهه محافظت از مراکز دولتی از جمله نخست وزیری در روز چهارده اسفند بدست عوامل بنی صدر آمریکایی مصدوم گردید. آخرین بار با اصرار خود ایشان به جبهه خرمشهر اعزام شد تا اینکه در تاریخ هجدهم اردیبهشت 61 بدرجه شهادت نائل گردید. و بعد از سه ماه از ازدو...
مناجات شهیدانه؛ خدایا برادران مان در سنگر هر روز شاهد و ناظر کربلای حسینی اند

مناجات شهیدانه؛ خدایا برادران مان در سنگر هر روز شاهد و ناظر کربلای حسینی اند

خدایا برادران مان در سنگرند هر روز شاهد و ناظر کربلای حسینی اند. براردان مون هر روز جنازه به خون غلطیده دوستان و رفقا شون می بینند خدایا در انتظار فرزندند به پشت و کوه می نگرند ببینند فرزندشون کی از سفر می یاد.
آن هجده نفر!

آن هجده نفر!

حسین عضو فعال بسیج بود. در ماه مبارک رمضان به دنیا آمده بود و این را برای خودش برکت می دانست. او واضح و روشن گفته بود که جور دیگری می میرد، اما چطور، بعدها زمانی که هفده نفر یک گروه هجده نفر شدند و به دل دشمن زدند، وقتی حتی یک نفرشان هم برنگشت ماجرا...
لحظه ناب بندگی...

لحظه ناب بندگی...

پدر جان هر وقت که به نماز جمعه دماوند فکر می کنم دلم می کشد پرواز کنم و به نماز جمعه آنها بیایم. پدر جان پرویز و زهرا و میثم را از طرف من ببوس. امیدوارم که در راه خدمت به اسلام و مسلمین موفق و موید باشید.
نامه خواندنی از کرخه به خدمت خانواده

نامه خواندنی از کرخه به خدمت خانواده

احمدشان در جبهه رودخانه کرخه مستقر است و رشته آنها مخابرات است و کارشان ارتباط برقرار کردن بین گروهانهای گردان اردکان می باشد. ولی ما در اینجا هیچ نوع ناراحتی نداریم بجز دوری شما.

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

انتشار اسناد تازه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره خرمشهر، بهانه ای شد تا به بازخوانی روایت‌های دو فرمانده عراقی از عملیات «بیت‌المقدس» بپردازیم.

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

مجموعه فیلم

Category: دفاع مقدس

از ارومیه دو نفر پاسدار با نام های مهدی باکری و حسن شفیع زاده آمدند و گفتند که خمپاره 120 آوردیم وقصد رفتن به آبادان...

Category: دفاع مقدس

Category: دفاع مقدس