چهارشنبه, 02 تیر 1400
شناسه خبر:5315

مرد همیشه بیدار!

  • انداز قلم

مأموریت جدید او کردستان است. دشمن این روزها در کردستان مأوا دارد و ندای شوم تجزیه طلبی ساز کرده است. دشت ها و کوههای غرب ایران در زیر بارش گلوله ها و برق دشنه های خیانت به سختی نفس می کشد. دوران مأموریت دلاور مرد ارتشی در غرب کشور رو به پایان است و چند روزی بیشتر به آغاز دوران مرخصی اش نمانده است که نامه ای از یکی از فرزندانش می رسد.

خاطرات دفاع مقدس

شهید حسن گل پروریامی/ یکم اسفند 1330، در شهرستان قوچان به دنیا آمد. پدرش مرادعلی، کشاورزی می کرد و مادرش سکینه نام داشت. تا چهارم متوسطه درس خواند. ازدواج کرد و صاحب یک پسر و دو دختر شد. به عنوان گروهبان ارتش در جبهه حضور یافت.

بیستم تیر 1362، در شرهانی بر اثر اصابت ترکش توسط نیروهای عراقی به شهادت رسید. مزار وی در بهشت زهرای شهرستان تهران واقع است.

از تولد تا شهادت؛

مرد همیشه بیدار

ای آرزوی روزهای خوب

رهاِی روزگاران

وقتی هستی

وقی می درخشی

خواب خفاشان آشفته می شود...

مرد به نگهبانی ایستاده است، با قامتی استوار، با چشمانی باز و بیدار! اینجا، لانه جاسوسی شیطان بزرگ آمریکا است. او بیدار است. هر کجا که نگرانی چادر می زند او شب پای خیمه هاست. «حسن گل پرور» مرد کار آزموده ارتش است که در صحنه های گوناگون صیانت از انقلاب و اسلام و ایران همواره حاضر است.

مأموریت جدید او کردستان است. دشمن این روزها در کردستان مأوا دارد و ندای شوم تجزیه طلبی ساز کرده است. دشت ها و کوههای غرب ایران در زیر بارش گلوله ها و برق دشنه های خیانت به سختی نفس می کشد.

سپاه شب پرست اما زخمی است و یارای ایستادن در مقابل نیروهای تازه نفس و با ایمان را ندارد. به ناچار کردستان را به صاحبان اصلی اش می سپارد و با تلفات بسیار به کشورهای همسایه پناهنده می شود.

دوران مأموریت دلاور مرد ارتشی در غرب کشور رو به پایان است و چند روزی بیشتر به آغاز دوران مرخصی اش نمانده است که نامه ای از یکی از فرزندانش می رسد؛

باز هم نامه داده ام بابا!

تا بگویم چقدر تنهایم

مادرم گفت: «روز رفتن هم گفته بودی دگر نمی آیم.»

اما پدر! نه! اشتباه کردم، حرفم را پس می گیرم...

گر چه از دوری تو خواهد شد

چشم ما، ابرهای پر باران

تو بمان تا که خاک میهن را

پس بگیری از آن ستمکاران.

در خانه ، دو دختر و پسرش چشم انتظار آمدن پدرند. هم چنین همسر صبور و فداکارش، اما حسن بین زن و فرزند و تأمین آسایش و امنیت کشور، دومی را انتخاب کرده است. و با متانتی مثال زدنی بچه ها را سرپرستی می کند. بالاخره دوران خوب با هم بودن فرا می رسد. آنها بار دیگر بر سر یک سفره جمع می شوند و روزهای خوب مرخصی پدر را می گذرانند.

مأموریت بعدی «گنبد» است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این شهر نیز همچون کردستان، از جانب تجریه طلبانی که از آن سوی مرزهای شمالی و شمال شرقی حمایت می شدند متشنج شده است.

حسن گل پرور درجه دار نیروهای زمینی به این شهر اعزام می شود و با عوامل تجزیه طلب که شهر را به خاک و خون کشیده اند مبارزه می کند و پس از چند ماه اقامت این بار هم با موفقیت به مرکز اصلی خدمت خود برمی گردد.

در تاریخ پنجم مهر ماه، یعنی فقط یک هفته پس از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، «گل پرور» به جبهه جنوب کشور، در شهر شوش، می شتابد و دوماه تمام علیه متجاوزان می جنگد، اما در گرماگرم نبرد مجروح می شود و مدتی را در بیمارستان سپری می کند.

به محض آن که کمی سلامتی اش را به دست می آورد، بار دیگر راهی جبهه می شود. حضور او در بیشتر عملیات ها تا سال 1362 ادامه پیدا می کند.

نوروز 62، از راه می رسد. و این زمانی است که دلاورمردیها و جانفشانی های حسن گل پرور از چشم فرماندهان رده بالای ارتش پوشیده نمی ماند. در همان سال او به عنوان بهترین فرمانده دسته تقدیرنامه دریافت می کند و مورد تشویق و تمجید فرماندهانش در لشکر 21 حمزه تهران قرار می گیرد.

دو ماه از گرفتن تقدیرنامه او می گذرد که تقدیر زندگی اش بر شهادت رقم می خورد. عاقبت پس از سالهای سال رزم بی امان، در جبهه شرهانی ترکش می خورد و به لقاالله می پیوندد.

 

 

منبع:

1. پرونده فرهنگی شهدا/ اداره هنری، اسناد و انتشارات/ شهرستان های استان تهران

2. نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

در راه سرخ ما اینک قدم بگذار/ در وصف مادر

در راه سرخ ما اینک قدم بگذار/ در وصف مادر

شیون مکن مادر در مرگ خون بارم *** بگذر ز من دیگر شوق خدا دارم *** مادر فدای تو این جسم و جان من *** یکدم شنوا از حال و از زبان من
تا از آلودگی های دنیوی پاک نشوم شهید نمی شوم!

تا از آلودگی های دنیوی پاک نشوم شهید نمی شوم!

معتقدم تا کسی پاک از گناه نباشد و تا خدا از او راضی نشود حتی یک قطره خون از او نخواهد رفت تا برسد به اینکه شهید شود و اینکه بنده حقیر آنقدر گناهکار هستند که می دانم به این زودی ها چیزی نصیب من نخواهد شد
پیام شهید به مناسبت سال نو

پیام شهید به مناسبت سال نو

من این عید سعید باستانی را که امیدوارم رزمندگان اسلام با ارمغان خوب به پیش خانواده شان برگردند را به شما تبریک عرض می کنم و امیدوارم در عید راه کربلای حسین را برای زواران و مشتاقان و یاران حسین ابن علی باز شود.
نگهبانی در کمیته به واسطه حضور در جبهه!

نگهبانی در کمیته به واسطه حضور در جبهه!

او بارها با ما به کمیته می آمد و علاقه داشت درب کمیته نگهبانی بدهد و گاهی دو ساعت با من و یا دیگر دوستانم نگهبانی میداد و مقداری از آن وقت را اسلحه به دوش می گرفت و قدم می زد. بطوری که هر وقت خبر شهادتش را به هر کدام از دوستانم و همکارانم می دادم ، ه...
شهید محمد خراسانی _ تکبیر بر لب...

شهید محمد خراسانی _ تکبیر بر لب...

پدرم شب قبل از رفتنش بعد از سرکشی به آشنایان و فامیل ها، چند نفر از دوستانش را که از کودکی می شناختشان به خانه مان دعوت کرده بود. شب تا دیروقت با آنها نشسته بود و صحبت می کرد. صحبت هایشان آن قدر طولانی شد که من و خواهرم خوابمان برد و نفهمیدیم که مهما...
پیام تبریک شهید پیام حاج بابایی _ به مناسبت ایاد شعبانیه

پیام تبریک شهید پیام حاج بابایی _ به مناسبت ایاد شعبانیه

با سلام و درود و تبریک سال نو و سالروز تثبیت جمهوری اسلامی و ولادت سومین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت استاد شهامت و شهادت حضرت حسین ابن علی و ولادت پسر مولاالموحدین، علمدار شجاع سپاه کربلا، مقامی لب تشنگان حضرت ابوالفضل العباس و..

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

مراسم تجلیل از راویان نهضت خاطره گویی دفاع مقدس و رونمایی از سایت نهضت خاطره گویی

Category: نهضت خاطره گویی

بخش دوم مستند شهر مقاومت، تصاویر مقاومت بی نظیر مردم خرمشهر و دفاع از شهر.

Category: دفاع مقدس

«سید مهدی» فرزند آخر شهید موسی نامجوی: چهار ماه و چهار روز پس از شهادت پدر به دنیا آمدم. اولین راه ادراک پدرم وجود...

Category: دفاع مقدس