سه شنبه, 09 خرداد 1402
شناسه خبر:6611

روزی که جنگ شروع شد!

  • انداز قلم
خاطرات دفاع مقدس

بی شک تداعی خاطرات شهیدان، آزادگان و جانبازانی که جان، عمر و یا عضوی از پیکر خود را فدای آرمان های انقلاب شکوهمند اسلامی کردند، ما را برای ادامه دادن راهشان مصمم تر خواهد کرد.

در ادامه روایتی خواندنی از رزمنده دوران دفاع مقدس شهرستان ورامین "محمد روغنی" تقدیم مخاطبان ارجمند می شود.

روزی که جنگ شروع شد، من در شهر مشهد بودم، خربزه بار کامیونم کرده و می‌خواستم برگردم تهران. شب بود، قبل از حرکت مثل همیشه نبود، یک گوینده مرد با لحن التهاب آلودی سخن می‌گفت. آرام و قرار نداشت.

اول حواسم نبود که دارد چه می‌گوید. فکر کردم یک نمایش رادیویی است. ولی با کمی‌دقت دیدم موضوع جدی است. گوینده با هیجان خاصی از تجاوز رژیم بعث عراق به میهن اسلامی خبر می‌داد و با شوری حماسی از مردم انقلابی به مقاومت در برابر متجاوزین دعوت می‌کرد.

گوینده در گوشه‌ای از صحبت‌هایش از کسانی که وسیله نقلیه اعم از اتوبوس، کامیون و یا این‌گونه وسایط نقلیه داشتند، درخواست کرد برای انتقال مردم آواره از شهر و دیار جنگ زده‌شان به جاهای امن و تخلیهِ کالاهای انبار شده در بنادر جنوب به خصوص بندر امام در ماهشهر به دیگر شهرها به یاری انقلاب و نظام بشتابند.

خبر تکان دهنده‌ای بود. به محض شنیدن حرف‌های گویندهِ رادیو، پایم را روی پدال گاز فشار دادم و با سرعت راهی تهران شدم. در حین بازگشت نگاهم را از قاب پنجره به گنبد طلایی امام رضا(ع) دوختم و در حالی که اشک در چشم‎هایم حلقه زده بود، خدا را به آبروی آن امام بزرگوار قسم دادم شر دشمنان را از سر انقلاب و کشورمان کم کند.

در طول مسیر مدام صدای ملتهب گوینده در گوشم می‌پیچید که:

- بشتابید به یاری مردم بی‌دفاع خوزستان.

پس از تخلیهِ بار در تهران به‌رغم خستگی زیاد، بدون معطلی راهی جنوب شدم. رفتم ماهشهر. کالاهای زیادی در بندر امام مانده بود. من بار گندم را ترجیح دادم. گفتم در جنگ هیچ چیز به اندازهِ نان اهمیت ندارد.

پس از بارگیری به سرعت راهی تهران شدم. در بین راه تعدادی از مهاجرین جنگ‌زده را هم سوار کردم و با خود به اهواز منتقل کردم. این شد سرآغاز نقش من در جنگ؛ و از همان روز خودم و کامیونم را وقف جنگ کردم.

یک روز پس از تخلیهِ گندم‌ها در سیلوی تهران، دوباره عازم جنوب شدم. این بار عراقی‌ها دامنهِ حملاتشان را به غیر نظامی‌ها بیشتر کرده بودند. علاوه بر توپخانه دشمن، هواپیماهای جنگنده بی‌وقفه به‌سوی مردم بی‌دفاع حمله‌ور شده، با بی‌رحمی تمام آنان را در جاده‌ها و در میان نخلستان‌ها به گلوله می‌بستند و به خاک و خون می‌کشیدند.

در چنین شرایط سخت و کشنده، دل را به دریا زدم و زیر گلوله باران دشمن خودم را رساندم به بندر امام.

دوباره گندم بار زدم و این‌بار هم با موفقیت مأموریتم را به سرانجام رساندم.

 

منبع: نوید شاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.

مجموعه فیلم

مادر شهید محسن وزوایی خدا را شاکر است که چنین فرزندی تربیت کرده است. این مادر شهید می گوید: خدا را شکر آنطور که خواسته...

Category: دفاع مقدس

امير سپهبد علي صياد شيرازي 21 فروردين 1378 در حال خروج از منزل، به وسيله ي منافقين مسلح در پوشش رفتگر، در برابر ديدگان...

Category: دفاع مقدس

مادرم زینب وار زندگی کن و دعا کن که من در راه اسلام شهید شوم...

Category: دفاع مقدس