پنج شنبه, 21 فروردين 1399
شناسه خبر:2173

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

  • انداز قلم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.

شهدا دفاع مقدس


جمال خانی مقدم، فرزند غلامرضا و فاطمه، در بیستم شهریور سال 1342 در یزد به دنیا آمد.

فاطمه منتظری می‌گوید: «معمولاً اوقات فراغت خود را بدنبال كتاب خواندن بود و به من هم كمك می‌كرد و به من علاقه داشت. »

او به كودكستان رفت و از این بابت خیلی خوشحال بود و معلمانش می‌گفتند: خیلی بچه خوب و نجیبی است.

جمال در هفت سالگی در مدرسه دكتر طاهری‌نژاد شروع به تحصیل نمود.

در انجام تكالیفش خیلی با انضباط بود و هر وقت از مدرسه می‌آمد اول تكالیفش را انجام می‌داد و بعد از آن به مغازه پدرش می‌رفت.

هر زمان كه همبازی‌هایش با هم دعوا می‌كردند، آن‌ها را به صلح دعوت می‌كرد و خیلی خوشحال و خندان بود. همیشه در فكر اسلام و قرآن بود. با هر كس كه پیرو اسلام و قرآن بود دوست می‌شد. در كلاس اول به مسجد برای نماز می‌رفت.

از همان كودكی خوش‌رو و خوش‌برخورد بود. برای والدین خودش احترام زیادی قایل بود. در منزل به گونه‌ای رفتار می‌كرد كه برادرانش از او سرمشق می‌گرفتند. با متانت و درایت كارهایش را انجام می‌داد و سعه‌صدر بالایی داشت.

جمال خانی مقدم مقاطع تحصیلی راهنمایی و دبیرستان خود را در مدرسه دكتر طاهرنژاد گذراند و پس از آن موفق به اخذ دیپلم انسانی در این مدرسه شد.

مادرش می‌گوید: «در این دوران عشق به مسجد برای شركت در نماز صبح، ظهر و نماز جمعه می‌رفت و این كار را با شوق و ذوق انجام می‌داد. در موقع شهادت دكتر بهشتی و رجایی گریه می‌كرد. ایشان بیشتر كتاب‌های شریعتی و مطهری را می‌خواند.»

در دوران تحصیل از شاگردان ممتاز كلاس و نمونه در اخلاق و رفتار بود. در انجام اموری كه به او محول می‌شد، از مسایل خانوادگی یا جبهه، ثبات و قاطعیت را حفظ می‌كرد.

بعد از اتمام تحصیل دیگر ماندن را جایز ندانست و رضایت پدر را جلب كرد و بی‌محابا راهی جبهه‌های نور گشت.

”جمال" با ایمانی استوار، راز و نیاز‌های شبانه، دعاهای توسل و كمیل و با استفاده از قرآن مجید در برابر طاغوت زمان و در برابر دشمن متجاوز استقامت و ایستادگی كرد.

جمال خانی مقدم با خانم اعظم روح‌پرور ازدواج كرد كه مدت زندگی مشترك آنها سه سال و نیم بود. ثمره این ازواج یك دختر و یك پسر به نام‌های فاطمه (متولد بیست‌و یكم مهرماه سال 1364 در یزد) و مصطفی (متولد هیجدهم آبان ماه سال 1365) می‌باشد.

مادرش می‌گوید: «می‌گفت همسری می‌خواهم كه خوش اخلاق و خوب باشد. مراسم ساده‌ای داشت. همسرش خیلی مهربان بود. هنوز پانزده روز از ازدواجش نگذشته بود كه گفت: می‌خواهم به جبهه بروم. هنگامی كه از جبهه می‌آمد به باغ خان برای آموزش بچه‌های بسیج می‌رفت.»

همسرش، اعظم روح‌پرور، می‌گوید: «از ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری وی این بود كه در بیرون منزل جدیت خاصی داشت ولی در منزل خیلی خوش‌اخلاق و مهربان بود.

از بدحجابی زنان ، مخالفین به انقلاب و رهبر و از كسانی كه به نماز اهمیت نمی‌دادند و از جبهه رفتن سرپیچی می‌كردند، بدش می‌آمد.

همیشه می‌گفت: به یاد خدا باش و قرآن را زیاد بخوان. بچه‌ها را خوب تربیت كن. همیشه سفارش می‌كرد كه حجاب را رعایت كن.»

همرزمش، محمد مهدی فرهنگ‌دوست، می‌گوید: «در سال 1361، قبل از عملیات فتح‌المبین، در جبهه با ”جمال" آشنا شدم و در یك گردان بودیم.

بسیار به افراد در خط امام و انقلاب علاقه داشت و خصوصاً به روحانیت و افرادی كه در خط امام در سپاه فعالیت داشتند، علاقه‌مند بود.

او مانند بقیه نیروهای رزمنده در گردان و گروهان حضور داشت و مقید بود نمازش را به جماعت و اول وقت بخواند و در حد توان سعی می‌كرد نماز شب را بخواند. جمال‌خانی در كارش جدی و قاطع بود. ایشان سعه‌ی صدر خوبی داشت و در زمان بحران ثابت قدم و قاطعیت را حفظ می‌كرد.

وی در اردوگاه خیلی موفق و جزء فرماندهان معروف بود.

همرزمش، عبدالرسول كلانتری، می‌گوید: «در اواخر سال 1360 با ایشان آشنا شدم. همزمان با عمیلات فتح‌المبین و بعد از آن در سوسنگرد برای اولین دفعه‌ای بود كه شهیدخانی به جبهه آمده بود. من در سوسنگرد بودم كه از نیروهای یزد چند نفری جهت تشكیل یگان رزمی تیپ عاشورا مأمور شدیم. من و ایشان و تعدادی از نیروهای استان برای تشكیل یگان در اختیار ”سروان یزدان" قرار گرفتیم. خانی‌مقدم برای اولین بار پس از اخذ دیپلم به جبهه آمد تا مدتی در نیروی رزمی تیپ عاشورا مشغول شود. بعد از آن در عملیات رمضان به عنوان نیروی زرهی در اختیار تیپ عاشورا قرار گرفت.

در موقعی كه فرمانده بود، فرد بسیار تیزهوش، زرنگ و فعال و فرمانده‌ای كم نظیر- كه نیروهای بسیجی را خوب شناسایی می‌كرد- و طوری ارتباط برقرار می‌كرد كه وقتی نیرویی از یزد راهی می‌شد به آن امید بود كه فرمانده‌اش شهید خانی باشد.

بزرگترین آرزوی ایشان شهادت و در كنار آن آرزوی سلامتی برای امام و پیروزی جبهه اسلام بود.»

همرزمش، محمد علی معصوم‌زاده، می‌گوید: «در سال 1363 برای اولین بار در گردان حضرت رسول حضور داشتم كه ایشان فرمانده گردان و من به عنوان پرسنل گردان معرفی شدم.

جمال‌خانی بیشترین حضورش در سپاه بود و خودش را وقف سپاه و انقلاب كرده بود. از جبهه كه می‌آمدیم، می‌گفت: تبلیغ كنیم و بچه‌ها را امرو نهی می‌كرد. در جبهه‌ها همیشه در اماكن مذهبی و نواحی مقاومت حضور داشت و نظرش این بود كه بچه‌ها را به جبهه جلب كند. از خصوصیات عبادی، مذهبی ایشان این بود كه سعی می‌كرد كه در مراسم مذهبی و راهپیمایی‌ها حضور داشته باشد، علاوه بر این كه خودش حضور داشت، سعی می‌كرد نیروها را به شركت در نماز جماعت و ‌دعا تشویق كند.

هدفی كه بچه‌های جبهه‌ای داشتند، برای رضای خدا بود و هر موقع از جمال‌خانی سوال می‌كردند: چرا به جبهه می‌روی؟ می‌گفت: من خودم را وقف میدان رزم كرده‌ام و آمده‌ام كه به انقلاب و اسلام خدمت كنم.

ایشان در بحران‌ها و در مواقع حضور در خطوط مقدم و عملیات‌ها خونسردی كامل را داشت. حالتی نداشت كه عجولانه تصمیم بگیرد، بلكه با فكر و اندیشه تصمیم می‌گرفت.

سعی می‌كرد در كارهای جمعی مشورت را مورد توجه قرار دهد. می‌گفت: پیغمبر اسلام(ص) مشورت را ترجیح می‌داد و با اصحاب خود مشورت می‌كرد كارهای پیغمبر (ص) را سرلوحه كار خود قرار می‌داد. در مواقعی كه می‌خواست كاری را انجام دهد، حتماً با چند نفر از فرماندهان مشورت می‌كرد تا به نتیجه خوبی برسد.»

خانی‌مقدم سه دفعه از ناحیه پا، قلب و چشم مجروح شد. از ناحیه پا پنجاه درصد و از ناحیه قلب بر اثر اصابت تركش مجروح گردید.

سرانجام جمال‌خانی مقدم در تاریخ بیست و سوم خرداد ماه سال 1367 در عملیات بیت‌المقدس هفت در منطقه شلمچه بر اثر اصابت تركش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.

همرزم شهید، عبدالرسول كلانتری، می‌گوید: «در آخرین لحظاتی كه تمام نیروها را در عملیات بیت‌المقدس هفت به عقب فرستادیم چاره‌ای نداشتیم باید جلوی دشمن را می‌گرفتیم كه به سه راهی فاطمه الزهرا (س) دسترسی پیدا نكنند كه اگر پیدا می‌كردند كل جبهه قیچی می‌شد و تمام تیپ و لشكرهایی كه در شب قبل پیشروی كرده بودند می‌بایستی ظرف یک الی دو ساعت همه به عقب بیایند و لازمه این كار باید مسیری می‌بود كه چند نفری از هجوم دشمن جلوگیری كنند آنقدر این سه راهی برای آنها مهم بود كه كشته شدن باعث كندی در حركت آنها نبود و همین طور به حركت خود ادامه می‌دادند و ما هم كه خدا توفیق داده بود با هجوم دشمن مقابله كنیم و مانعی شدیم برای حركت آنها و آنقدر مانع شدیم كه دشمن به خشم آمد و آتش روشن شد و بر اثر انفجار خمپاره‌ای ایشان و چند نفر از دوستان زخمی شدند و بعد از به عقب بردن آنها، ایشان به ما توصیه می‌كرد كه ما محكوم به شهادت هستیم و چه پاسخی به خانواده‌های شهدا بدهیم كه پس از مدتی به شهادت رسید.»

شهید در قسمتی از وصیت‌نامه خود نوشته است: «خداوندا، من در این دنیا رو سیاه درگاهت بودم و از روی نادانی و جهل خطاهایی را انجام دادم، پس تو مرا عفو كن و از من درگذر، چون من عبد ذلیل و بی‌چاره توأم. می‌خواهم به جبران این همه سستی و لغزش، این چند قطره خون ناقابلم را در راه تو عطا كنم. از ملت غیور و شریف می‌خواهم كه شهدا را فراموش نكنند، به خصوص سرور شهیدان حسین بن علی (ع). یتیمان را نوازش كنید و اخلاق و سیره نبوی را پیشه خود نمایید.

در آخر از پدر و مادر عزیزم كه خیلی زحمت و رنج برای من كشیده‌اند و برادرانم و همسر گرامیم، می‌خواهم كه قلباً از من راضی باشند و از سر تقصیراتم درگذرند.»

شهید جمال‌خانی مقدم را در شهرستان یزد به خاك سپردند.

 

 

منبع: نویدشاهد

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

خاطرات دفاع مقدس

اسارت

اسارت

تیرماه بود و هوا بسیار گرم. در حال عقب نشینی راه را گم کردیم. بیست و یک ساعت در راه بودیم. هر دفعه به نوبت یکی از ما عباس را به دوش می گرفت. در را ه در زیر یک درخت از فرط خستگی به خواب رفتیم.
قطعه 44

قطعه 44

در بهشت زهرا(ص) قطعه ای است که هزاران سردار بی پلاک در آنجا آرمیده اند. آنها نام و نشان را در گمنامی یافتند. آنها برای همیشه سمبل ایمان و اعتقاد ملت ایران گردیدند.
پیکر سالم

پیکر سالم

چهارده سال بیشتر نداشت. برای جبهه رفتن اقدام کرد ولی قبول نمی کردند. بالاخره با دست بردن در شناسنامه راهی منطقه شد. نوزده سالگی برای آخرین بار اعزام شد. رفته بود کلی تسبیح و.... برای دوستانش خریده بود. مادرش گفته بود: چیکار می کنی؟
 خاطره‌ای جالب از برگزاری انتخابات در دوران دفاع مقدس

خاطره‌ای جالب از برگزاری انتخابات در دوران دفاع مقدس

تازه صبحانه خوردن تمام شده بود که مسئولان اخذ رأی از اندیمشک آمدند. ساعت ۸ بود که رأی گیری شروع شد و برادران ارتشی در صفوف منظم می‌آمدند و رأی می‌دادند. نامزدها سه نفر بیشتر نبودند. مقام معظم رهبری، آقای عسگراولادی و آقای کاشانی.
 اقدام شهادت طلبانه جوان فلسطینی در جبهه آبادان!

اقدام شهادت طلبانه جوان فلسطینی در جبهه آبادان!

دوازده روز از شروع جنگ گذشته بود. شرایط هنوز عادی نشده. با نیروهای داو طلب در پادگان ابوذر مستقر بودیم. اصغر وصالی فرمانده ما بود. عصر یکی از روزها به من گفتند به همراه چهار نفر از نیروهای داوطلب حرکت کنید. مقصد ما تپه تک درخت بود.
شهدای غریب

شهدای غریب

قبل از ورود به اردوگاه ما را بازجویی کردند. از اتاق بازجویی فقط صدای ناله می آمد. جوانی بود که با لباس پاسداری اسیر شده بود. او را می زدند و می گفتند: تو پاسدار خمینی هستی! او را می شناختم. از بچه های لشگر علی ابن ابی طالب (ع) بود.
شهادت برادرم را تاب آوردید، در شهادت من هم صبوری کنید

شهادت برادرم را تاب آوردید، در شهادت من هم صبوری کنید

ایمان و عمل را در خود جمع کرده بود. الگویی بود برای دوران اسارت. او انسان اهل دلی بود به نام منصور زرنقاش. حاج منصور، سنگ صبوری بود برای جوانترها، به همه امید می داد، سال 67 به او آمپول اشتباهی تزریق کردند. در جلوی چشم نماینده صلیب روی زمین افتاد و ه...

همراه با شهدا

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده: از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند

سردار شهید حسین دهقانی پوده دهم فروردین ماه 1362 بر اثر شکنجه گروهک کوموله به شهادت رسید. زندگی نامه کامل شهید حسین دهقانی پوده به همراه متن وصیت نامه شهید را در ادامه بخوانید.از خدا بخواهید ریاست را در وجود ما بکشد و مسئولیت ایجاد کند
« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

« شهید حسین جعفری نجف‌آبادی» ؛ شهادت 62 بازگشت 74

شهید حسین جعفری نجف آبادی نوزدهم دی ماه 1365 در عملیات کربلای5، منطقه شلمچه شهید شد و پیکرش در منطقه ماند.
نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

نگاهی به زندگینامه شهید جمال خانی مقدم

شهید جمال خانی مقدم بیست و سوم خرداد ماه 1367 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به ناحیه پهلو به شهادت رسید.
نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

نگاهی به زندگینامه شهید عباس امیری

شهید عباس امیری یکی از شهیدان استان سمنان در دفاع مقدس، در وصیت نامه خود با تاکید بر علم آموزی به عنوان رمز توسعه جهان اسلام، گفته است: معلمان در تربیت دانش آموزانی معتقد و علاقمند به اسلام بیش از پیش تلاش کنند.
نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

نگاهی به زندگینامه شهید محمد بهراميه

محمد بهرامیه هجدهم شهریور ماه 1361 در شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت نایل گردید.
اسناد دفاع مقدس

متنی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود توسط سردار سپهبد قاسم سلیمانی، کمی قبل از پرواز شهادت از دمشق به بغداد پنجشنبه ۱۲ دی ماه نوشته شده و ایشان این متن را کنار آینه محل اقامت خود قرار داده و قلم را ...

سردار بزرگ مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادر زاده‌اش موارد تامل‌برانگیزی را یادآور می‌شود.

رزمنده خستگی ناپذیر «شهید محمود امان اللهی » به دلیل آسیب های جسمی دوران اسارت و جنگ سرانجام در هفدهم خرداد ماه 1379 به شهادت رسید.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده شجاع ...

شهید فرضعلی صمدی شجاع بیست و چهارم مرداد ماه 1362 در منطقه بان سعید کیونانات در درگیری با احزاب کومله و دموکرات به شهادت رسید.

مجموعه فیلم

حاج حسین بصیر در سال 1322 در فریدونکنار متولد شد. اول شهريور ۱۳۴۱ براي انجام خدمت وظيفه به «تهران» اعزام شد.او با رژيم...

Category: دفاع مقدس

Category: دفاع مقدس

Category: دفاع مقدس
اسناد متنی دفاع مقدس

در هر آیه از قرآن کریم هزاران نکته و راز جا دارد و کتابت و خوشنویسی قرآن از ارزشمندترین هنر های اسلامی است .یکی از شهدای بزرگوار و هنرمند ایران شهید "شریف اشراف "معاون، لشکر 21 حمزه که در دوران دفاع ...

سي سال پيش در چنين روزي وقتي در عمليات بدر به شهادت رسيد، مدال فرماندهي لشكر 27 محمدرسول الله را بر سينه داشت.

شهید قدرت الله علیدادی اسفند ماه 1336 در شهرستان ایذه متولد شد. وی در عملیات های حصر آبادان ، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر مقدماتی ، عملیات خیبر، عملیات بدر و کربلای دو شرکت داشت . علیدادی، فرمانده ...

یکم مردادماه سال 1362 جمعی از رزمندگان گردهم می آیند و در پارچه ای نوشته ای شهادت نامه و و دعای عهد بهشتی خود را امضا می کنند. روزهای بعد به جمع امضاء کنندگان اضافه می شود و در نهایت 48 رزمنده این ...